Γενικά Θέλω να στειρώσω το καναρίνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης falkonis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

falkonis

PB Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2014
Μηνύματα
239
Πόλη
Νέα Ιωνία
Θέλω να στειρώσω το καναρίνι. Είναι αναρχικό στοιχείο. Τραγουδάει μέχρι και στις 10 το βράδυ, κοιμάται στο ένα πόδι και το κεφάλι... τι να περιγράψω πρέπει να το φωτογραφίσω. Γενικά τέτοια καναρίνια δεν πρέπει να αφείνουν απογόνους. Που μπορώ να του κάνω στείρωση; 😂
🤣
 
Γιώργο έχει φως ο χώρος του μέχρι τις 10 το βράδυ;
 
@Stavros Ναι είναι στο γραφείο. Τον έχω σε σημείο που είναι ημίφως αλλά δεν είναι σκοτάδι. Ξέρω θα μου πεις κακώς αλλά δεν υπάρχει τρόπος σκοταδιού.
 
Ξέρω θα μου πεις κακώς αλλά δεν υπάρχει τρόπος σκοταδιού.
🙂

Φρόντισε τουλάχιστον να τον σκεπάζεις με ένα πανί, με τρόπο όμως που να μην στρεσάρεται. Σβήνοντας ίσως το φως για 2-3 λεπτά και αφού το σκεπάσεις να το ανάβεις πάλι. Καλό θα είναι να παίρνεις το σκέπασμα από πάνω του (με σβηστό φως) όταν φεύγεις από το γραφείο για να ξυπνάει κανονικά με την αυγή.
 
@Stavros Πήξα να το εφαρμόσω σε προηγούμενο που είχα και σχεδόν σταμάτησε το τραγούδι. Νομίζω ότι εφόσον κοιμάτε και μάλιστα δεν βάζει ούτε το κεφάλι κάτω από την φτερούγα δεν θα έχει πόβλημα. Αυτός που μου το έδωσε το είχε σε κλούβα βεράντας που υπήρχε δημοτικός φωτισμός του δρόμου.
 
Όλα αυτά που περιγραφεις είναι πολυ φυσιολογικά.
Εκτός από τους σπόρους τι άλλο του δίνεις και σε τι συχνότητα;
Οι σποροι που δινεις έχουν ρουψεν; (το ρουψεν βοηθάει στο κελαιδησμα).
 
@PantelisTs Του δίνω χύμα τροφή μίγμα γνωστή ως κελαϊδίνη. Επίσης 1 φορά την εβδομάδα χόρτο (μαρούλι, αγριόχορτο, τσικνούδα) και φρούτο όπως αχλάδι, μήλο, σύκο κλπ
 
Του δίνω χύμα τροφή μίγμα γνωστή ως κελαϊδίνη.
Καλύτερα να την αλλάξεις, και να πάρεις μία επώνυμη συσκευασμένη τροφή για το καναρίνι σου.
Διάβασε το παρακάτω θέμα και θα καταλάβεις γιατί δεν πρέπει να δίνουμε χύμα τροφή στα πουλάκια.
Επίσης χορταρικά μπορείς να δίνεις πιο συχνά, φρούτα μια με δύο φορές την εβδομάδα.
 
@Vada Δεν συμφωνώ αγαπητή μου. Από την εποχή του πατέρα μου έως σήμερα και εγώ δεν έχω πάρει ποτέ συσκευασμένη τροφή. Πάντα χύμα από σοβαρά καταστήματα τα οποία μάλιστα την συσκευάζουν μόνοι τους σε σακουλάκια του μισού ή ολόκληρου κιλού. Άλλωστε όταν έχω κατα διαστήματα πολάκια σε εξωτερική κλούδα πρέπει να αναιβάζω την ποσότητα καναβουριού τον κρύο χειμώνα κλπ. Προτειμώ την χύμα και όχι για λόγους κόστους. Οσο για τα χορταρικά και τα φρούτα η ποσότητα δεν είναι ίδια για όλα τα πουλάκια αφού ορισμένα με τις ίδιες ποσότητες αραιώνει η κουτσουλιά τους και σε άλλα όχι. Αρα με παρακολούθηση και όχι με κανόνα η ποσότητα φρούτων και λαχανικών.
 
@falkonis

H εποχη προχωραει μπροστα και τα πραγματα απο την εποχη των παππουδων και των πατεραδων μας εχει -ευτυχώς στο συγκεκριμεένο θεμα- αλλαξει.

Κανεις στο σήμερα δεν προτείνει την χύμα τροφή για κανεναν λογο και επισης αυτο που αναφερεις με την ποσοτητα στο καναβουρι μπορεις να να το κανεις και με την συσκευασμένη τροφη.
 
Από την εποχή του πατέρα μου έως σήμερα και εγώ δεν έχω πάρει ποτέ συσκευασμένη τροφή
Δεν θα προσπαθησω να σου αλλάξω τη γνώμη εφ'όσον αρνείσαι να δεχτείς κάτι διαφορετικό από αυτό που υποστηρίζεις.
Θα σε βάλω να σκεφτείς κάποια πραγματα μόνος σου και εσυ αποφασίζεις.
Ζητάς τη γνώμη του forum για ένα καναρίνι που κελαϊδάει ασταμάτητα.. Και τι τροφή του δίνεις;ΚΕΛΑΙΔΙΝΗ.
Με το μίγμα που του δίνεις απλά ενισχύεις το κελαιδισμά του. Ο πετσοπάς περνει σπόρους με το κιλό βάζει τους πιο φθηνους και πουλάει ένα πτωχό(διατροφικα)μίγμα.
Αν θεωρείς ακριβά το να δώσεις 6 ευρώ για ένα μίγμα κιλου τότε μιλάμε για ξεκάθαρο θέμα εγωισμου.
Διάβασε τι κάνει ο κάθε σπόρος και θα καταλάβεις γιατί πρεπει να δίνεις άλλο μίγμα το χειμώνα και άλλο μίγμα το καλοκαίρι.
Αν παρολα αυτά σε ενδιαφέρει να μάθεις 5 πραγματα ρωτα όπως έκανα και εγώ.
Υ.Γ. Είναι σαν να λες εγώ βάζω στο αμάξι μου όλο το χρόνο το ίδιο ΧΥΜΑ λάδι που μου δίνει ο μάστορας γιατί αυτος ξέρει.
Το θέμα είναι να μάθεις εσυ ΓΙΑΤΙ βάζεις άλλο λάδι το καλοκαίρι και άλλο το χειμώνα.
Αν σου φάνηκαν υπερβολικά αυτά που ειπα κρατάς αυτά που σε ενδιαφέρουν και τα αλλά τα πετάς.
 
@Tony Forpus ''αυτο που αναφερεις με την ποσοτητα στο καναβουρι μπορεις να να το κανεις και με την συσκευασμένη τροφη.'' Συμφωνώ αλλά δεν θέλω.
[automerge]1632721855[/automerge]
@PantelisTs ''Ζητάς τη γνώμη του forum για ένα καναρίνι που κελαϊδάει ασταμάτητα''
ΟΧΙ δεν ζητώ γνώμη για κάποιο θέμα. Πως θα μπορούσε άλλωστε το ευχάριστω γεγονός ενός καναρινιού που τραγουδάει πολύ να είναι πρόβλημα; Τουλάχιστον για εμένα είναι ότι καλύτερο. Η ανάρτηση είχε καθαρά διάθεση αστειου περί της στείρωσης των οικόσιτων με αφορμή τον πρόσφατο νόμο.
 
ανάρτηση είχε καθαρά διάθεση αστειου
Νομίζω ότι κανείς δεν αντιλήφθηκε την διάθεση αστείου. Εκτός κ αν κάνω λάθος.
Αν το δεις όμως από αυτή την πλευρα... Ήταν πετυχημενο. Η γνώμη μου πάντως για το θεμα των σπόρων ακόμα ισχυει. Σου ευχομαι τα καλύτερα. Καλημέρα.
 
@Tony Forpus ''αυτο που αναφερεις με την ποσοτητα στο καναβουρι μπορεις να να το κανεις και με την συσκευασμένη τροφη.'' Συμφωνώ αλλά δεν θέλω.
Yπαρχει συσκευασμενο καναβουρι σκετο,με το οποιο μπορεις να "σπασεις" το ετοιμο συσκευασμενο μειγμα.
Αλλα το να μην θελεις και αλλο να λες οτι ειναι απο τους λογους που σε κανουν να αγοραζεις χυμα σπορους.
 
Back
Top