Φροντίδα Θέλω να φτιάξω ένα δίχτυ αναρρίχησης για το κοκατίλ μου

fortunatos

PB Known Member
Εγγραφή
10 Αυγ 2018
Μηνύματα
3.083
Πόλη
Αθήνα
Πολύ κατατοπιστική λίστα...
Το sisal rope (σε μετάφραση σίζαλ👎) είναι οκ; Θέλω να φτιάξω ένα δίχτυ αναρρίχησης για να καλωσορίσω το κοκατίλ μου.
Νομίζω το έχω δει να χρησιμοποιείται σε παιχνίδια του εμπορίου.
 
Θέλω να φτιάξω ένα δίχτυ αναρρίχησης για να καλωσορίσω το κοκατίλ μου.

Δύσκολη υπόθεση αυτό το δίχτυ καθώς συχνά τα πουλάκια μπλέκονται. Ιδίως όσα είναι ακόμα νεαρά και δεν έχουν την αυτοπεποίθηση και τη σταθερότητα που χρειάζεται για να "ισσοροπήσουν" και να παίξουν με το δίχτυ. Επιπλέον σε περίπτωση "ξαφνικού πανικού" μπορεί να μπλεχτούν σε αυτό. Είναι ένα παιγνίδι που προσωπικά δε το συνιστώ :)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θέλω να φτιάξω ένα δίχτυ αναρρίχησης για να καλωσορίσω το κοκατίλ μου.
11150_o.webp

μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο (είναι κρεμάστρα κρίκοι για φουλάρια από ΙΚΕΑ)
βολεύει πάρα πολύ για αναρρίχηση(και όπως βλέπεις εγώ κρεμάω και λιχουδιές και παιχνίδια για απασχόληση)

2222_o.webp

(συγγνώμη για το οφ τόπικ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δύσκολη υπόθεση αυτό το δίχτυ καθώς συχνά τα πουλάκια μπλέκονται. Ιδίως όσα είναι ακόμα νεαρά και δεν έχουν την αυτοπεποίθηση και τη σταθερότητα που χρειάζεται για να "ισσοροπήσουν" και να παίξουν με το δίχτυ. Επιπλέον σε περίπτωση "ξαφνικού πανικού" μπορεί να μπλεχτούν σε αυτό. Είναι ένα παιγνίδι που προσωπικά δε το συνιστώ :)
Ευτυχώς που μου το είπες... Αγόρασα κανά 2 παιχνίδια έτοιμα, αλλά ήθελα να φτιάξω και κάτι με τα χεράκια μου..σα προσωπικό δώρο :)
Οπότε μάλλον το αποθηκεύω για μελλοντική χρήση.
Σε ευχαριστώ.
 
μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο (είναι κρεμάστρα κρίκοι για φουλάρια από ΙΚΕΑ)
βολεύει πάρα πολύ για αναρρίχηση(και όπως βλέπεις εγώ κρεμάω και λιχουδιές και παιχνίδια για απασχόληση)
(συγγνώμη για το οφ τόπικ.
Δύο πράγματα μου έκαναν εντύπωση:
1. Το ότι υπάρχει κρεμάστρα για φουλάρια;
2. Η ζούγκλα που υπάρχει έξω από το κλουβί των τιλ σου (που παρεμπιπτόντως είναι πανέμορφα).

Αν μου επιτραπεί και μένα ένα οφ τόπικ... Το millet το έχεις μόνιμα; δε το δίνουμε γενικά μόνο κατ΄ εξαίρεση σα λιχουδιά;

Σε ευχαριστώ πολύ. Τρέχω να πάρω την κρεμάστρα. :)
 
Δύο πράγματα μου έκαναν εντύπωση:
1. Το ότι υπάρχει κρεμάστρα για φουλάρια;
2. Η ζούγκλα που υπάρχει έξω από το κλουβί των τιλ σου (που παρεμπιπτόντως είναι πανέμορφα).
1. Ναι,υπάρχει. https://www.ikea.gr/apothikeusi-mikron-pragmaton/agistra-kai-kremastres/kremastres-rouhon/komplement-kremastra-56860/90327334/
2. είναι από φωτογραφία με υψηλή ανάλυση τυπωμένη σε μουσαμά 1,75 μήκος χ1,20 ύψος.. Ιδέα και εκτέλεση του συζύγου.
ευχαριστούμε πολύ !
Αν μου επιτραπεί και μένα ένα οφ τόπικ... Το millet το έχεις μόνιμα; δε το δίνουμε γενικά μόνο κατ΄ εξαίρεση σα λιχουδιά;

Σε ευχαριστώ πολύ. Τρέχω να πάρω την κρεμάστρα. :)
ναι το έχω μόνιμα. Το δίνουμε σαν λιχουδιά μόνο όταν είναι επιβράβευση εκπαίδευσης.όμως εγώ δεν το χρησιμοποίησα για εκπαίδευση. Ο Ρόμπυ τρελαίνεται για μαύρο παξιμάδι (κρητικό μαύρο ντάκο για την ακρίβεια) και έμαθε το "έλα ψωμάκι " με το παξιμάδι. Ο μικρός απλώς ακολούθησε τον Ρόμπυ.
 
1. Ναι,υπάρχει.
Πήγα και το αγόρασα. Μου άρεσε πολύ στις φωτογραφίες σου. Θα παρακολουθήσω πως κινείται σ' αυτό και ανάλογα θα πράξω.

2. 1,75 μήκος χ1,20 ύψος..
... Και νόμιζα ότι αγόρασα μεγάλο κλουβί. Καταπληκτική ιδέα πάντως!

ναι το έχω μόνιμα. Το δίνουμε σαν λιχουδιά μόνο όταν είναι επιβράβευση εκπαίδευσης.όμως εγώ δεν το χρησιμοποίησα για εκπαίδευση. Ο Ρόμπυ τρελαίνεται για μαύρο παξιμάδι (κρητικό μαύρο ντάκο για την ακρίβεια) και έμαθε το "έλα ψωμάκι " με το παξιμάδι. Ο μικρός απλώς ακολούθησε τον Ρόμπυ.
Λατρεύω τα κριθαροκούλουρα 😉 Τελειώνω εδώ γιατί ξέφυγα από το θέμα και σε παρασύρω και εσένα (μη μας φωνάζουν οι mod). Και πάλι ευχαριστώ. 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχω μεταφέρει τη συζήτηση για το δίχτυ εδώ για να μπορούν να συζητηθούν σχετικές απορίες.
 
Κι εγώ αυτήν την κρεμάστρα του ικεα εχω στο κλουβί των κοκατίλ μου, εκεί παίζουν, γυμνάζονται, κοιμούνται πολλές φορές... Μόνο που ο αρσενικός έχει αρχίσει και τη μαδάει στο κάτω μερος και εχει χαλάσει το σχοινί σε μερικούς κρίκους, οπότε θα την αντικαταστήσω αν και την πήρα πριν λιγους μήνες. Τουλάχιστον οι κρίκοι εσωτερικά ειναι από πλαστικό, και όχι μεταλλικοί (έχουμε κακιά εμπειρία...)
 
@zouzounel Συγνωμη αν γινομαι αδιακριτος αλλα θα ηθελες να μοιραστεις την κακη σου εμπειρια μαζι μας; Το λεω καθαρα για να αποφυγουμε και εμεις τυχον λαθη που εκανες εσυ,μιας και τελευταια ψαχνω παρα πολυ πριν διαλεξω παιχνιδια για το φιλο μου και προσπαθω να αποφυγω το πλαστικο γιατι το μασαει,και θεωρω πως το μεταλλο ειναι καλυτερη επιλογη.Οχι;
 
@zouzounel λυπαμαι πολυ για ολο αυτο που περασατε... σ ευχαριστω πολυ ομως, αυτο που μοιραστηκες ειναι πολυ σημαντικο για ολους εμας που ειμαστε νεοι στο "αθλημα''' ,και θα μπορουμε να προσεχουμε περισσοτερο τς φιλους μας!Σευχαριστω!
 
Back
Top