Γενικά Θέλω ν' ασχοληθώ και με κάποιο άλλο είδος παπαγάλου

Christos1964

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα και απο μενα. Ξεκινησα στα χαζα με ενα ζευγαρι φισερ (αυτο της φωτο) και μαγευτηκα. εφτασα να εχω καμια δεκαρια ζευγαρακια σε ποικιλια χρωματων. τα μωρα τα μεγαλωνα παντα με κρεμα και ειναι ολα ημερα. τα εδινα σε φιλους γνωστους και επισης πουλησα και καποια. τωρα θελω να κρατησω μονο ενα ζευγαρακι και να ασχοληθω και με καποιο αλλο ειδος - σε παπαγαλο παντα-. τι εχετε να μου προτεινετε σαν παλαιοτεροι και πιο εμπειροι. εχω αρκετο χρονο ελευθερο αλλα πανω απο ολα εχω μεγαλη διαθεση και αγαπη.
 
ευχαριστω αρχικα για το ενδιαφερον σας. χωρο εχω αρκετο αλλα προτιμω να περιοριτω σε μικρο - μεσαιο μεγεθος. τα κοκατιλ ειναι κατι που σκεφτομαι ηδη. Θεωρω οτι ειναι σχετικα ησυχα -εννοω απο κραυγες- μην εξαντλησω και την υπομονη των γειτονων. μου αρεσουν αρκετα και οι μονκ αλλα κραζουν εντονα. Παντως μεχρι το μεγεθος του μονκ καλα ειμαστε
 
Μπορείς να κοιτάξεις λοιπόν για Cockatiel, Monk, Bourke parakeet, Parrotlet, Ροζέλα, Green Cheeked Conure και ωδικό παπαγαλάκι.
Αυτά μου έρχονται στο μυαλό.
Μπορείς να μελετήσεις τα είδη και να δείς πιο σου κάνει σαν χαρακτηριστικά κλπ :)
 
μεταξυ κοκατιλ και πρασινης κονουρας, τι να διαλεξω; και τα δυο μου αρεσουν αν και νομιζω οτι η κονουρα ειναι λιγακι πιο φασαριοζα. ισχυει;
 
μεταξυ κοκατιλ και πρασινης κονουρας, τι να διαλεξω; και τα δυο μου αρεσουν αν και νομιζω οτι η κονουρα ειναι λιγακι πιο φασαριοζα. ισχυει;

Είναι απο τα πιο ήσυχα είδη κονούρας αυτή που σου είπα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι ήσυχη γενικά, αλλά επειδή έχουν πιο σκληρό ράμφος απο τα κοκατίλ , τότε θα θέλεις πιο παπαγαλόκλουβα με σκληρά κάγκελα!
Όποιο και να πάρεις απο την στιγμή που θα είναι ζευγάρι θα κάνει φασαρία.
Βάλε βίντεο στο youtube να ακούσεις τις φώνες τους, να δείς ποια θα σου φαίνεται λιγότερο ενοχλητική :)
 
Back
Top