Φροντίδα Θέλω τις βασικές γνώσεις για τα γκούλντιαν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ritsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ritsa

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2019
Μηνύματα
76
Καλησπερα. Οποιος γνωριζει, μπορει να μου δωσει μερικες βασικες γνωσεις για τα γκουλντιαν; Ποτε τα βγαζουμε μονιμα σε εξωτερικο χωρο;(ταρατσα).
 
Καλησπέρα Ριτσα! Εγώ θα σου δώσω πληροφορίες μόνο για την διατροφή και την διαμονή τους. Χρειάζεσαι μία εξηντάρα ζευγαρωστρα για τα ζεύγος σου. Μέσα στο κλουβί, είναι αναγκαίο το σουπιοκοκαλο καθώς και ένα μπολακι με grit (τριμμένα όστρακα). Η τροφή τους θα πρέπει να αποτελείται από φρούτα, λαχανικά, βότανα, αυγό - αυγοτροφη και κεχρί. Το κύριο μείγμα σπόρων που θα τους παρέχεις, πρέπει να είναι από επώνυμη εταιρεία και πότε χύμα. Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στον παρακάτω κατάλογο, ώστε να μάθεις τι πρέπει και τι δεν πρέπει να τρώνε : https://community.petbirds.gr/threa...αρποί-για-τα-πουλιά.26454/page-2#post-2390165
 
Τα συγκεκριμενα πουλακια καλο θα ειναι να εκτρεφονται σε ελεγχομενο χωρο, δεν ενδεικνυται ο χωρος της ταρατσας.
Αυτο εχει ως συνεπεια η φαση της ζωης των Gouldians (πτεροροια, αναπαραγωγη, αναπαυση) να περνανε μεσω της τροφης.
Δηλαδη ο εκτροφεας δινει στο πουλι να καταλαβει μεσω της τροφης σε ποια φαση βρισκεται.
 
Εχω σταγονες ασβεστιου για καναρινια θα ητανε καλο;Εχεις να με συμβουλεψεις για κατι που γνωριζεις περα απο το αθρο; Ευχαριστω πολυ.
 
Το ασβέστιο μπορεί να παρουσιαστεί πολύτιμο κατά την αναπαραγωγή (ωοτοκία)...
Σε εποχές ηρεμίας δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει εκτός και αν οι ιατρικές εξετάσεις το επιβάλουν
 
Εχω σταγονες ασβεστιου για καναρινια θα ητανε καλο;Εχεις να με συμβουλεψεις για κατι που γνωριζεις περα απο το αθρο; Ευχαριστω πολυ.


Σε οτι αναφορα την πτερορροια το ασβεστιο δεν ειναι απαραιτητο.
Αυτο που θα χρειαστουν τα πουλακια σου ειναι μια πλουσια και ισορροπημένη διατροφη
 
Back
Top