Γενικά Θέματα απόκτησης ζακό απο οικογένεια που δεν τον θέλει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vagbou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vagbou

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2008
Μηνύματα
53
Πόλη
Καβάλα
Πια πιστεύετε θα ήταν λογική τιμή για απόκτηση ζακό 1,5 έτους περίπου απο οικογένεια που τον δίνει;
Για τον συγκεκριμένο ζακό αναφέρθηκα πρόσφατα κ πρόκειται για παραμελημένο παπαγάλο με ξεπουπουλιασμένη την περιοχή γύρω απ'τον λαιμό του, χωρίς παιχνίδια στο κλουβί, χωρίς άμμο κ στρώση στον πάτο και άλλα πολλά βασικά. Πιστοποιητικά χλωμό να υπάρχουν κ ιατρικό ιστορικό.
Η οικογένεια που τον έχει δεν ασχολείται καθόλου μαζί του☹ και δεν έχουν σκοπό λόγω σκύλου ή άλλων επιλογών τους. Τον έχουν για διακοσμητικό στοιχείο στο μπαλκόνι όπως παίρνει κάποιος καναρίνι ή φυτά ή ανεμόμυλους!
Επίσης έμαθα ότι είναι δεμένος με τον "μπαμπά" του σπιτιού.
Υπάρχει χειροποίητη κλούβα (1m x 70cm x 1m)που ίσως την δώσει μαζί αλλά δεν λέει και πολλά (μη σωστές υποδομές-πόρτες-κάγκελα ξηλωμένα με αιχμηρές γωνίες κ. Α).
Είμαι ήδη κάτοχος ενός κοκατίλ κ δύο καναρινιών κ λατρεύω τους ζακό ίσως περισσότερο απο κάθε άλλο παπαγάλο. Πιστεύετε θα έχω πρόβλημα στην εξοικείωση με τον ζακό κ αυτός με μένα αφού είναι ήδη 1,5 ετών καθώς και με το κοκατίλ;Ζήλειες κλπ;
Εννοείται ότι θα είναι σε διαφορετικά κλουβιά αλλά στον ίδιο χώρο!
 
ζήλειες εγώ πιστεύω πως θα υπάρχουν,όπως και να το κάνουμε
τώρα για λογική τιμή. Για αυτά τα πουλια-στρεσαρισμενα χωρις πουπουλα κακομεταχειρισμένα κλπ- εγω πιστεύω πως θα έπρεπε να τα χαρίζουν κ οχι να τα πουλούν
τώρα με όσα είπες πιστεύω οτι κάπου στα 500 ευρώ είναι μια λογική τιμή αν τον αγοράσεις
 
Συμφωνω με τη Βασιαννα. Αντι να σε πληρωσουν κιολας θα πληρωσεις κι απο πανω για να κανεις ενα δυστυχισμενο ζωο ευτυχισμενο; 😡 Οσο για την τιμη καλυτερα να κρινεις εσυ που ξερεις καλυτερα απο τον καθενα τις δυνατοτητες σου. Σκεψου οτι πρεπει να διαθεσεις και χρηματα για ενα καλο κλουβι και για παιχνιδια και τροφες. 😉
 
ναι αφου ετσι και αλλιως τους ειναι σαν αχρηστο μπιμπελο οπου θα τους βρωμιζει κιολας τι να το κανουν! Οι ιδιοι μετα δεν θα το θελουν αφου εχει ξεπουπουλιαστει το καημενο για λιγη προσοχη και ειμαι σιγουρη οτι θα φωναζει! το κλουβι του οπως το περιγραφεις ειναι πολυ επικυνδινο και ακαταλληλο για αυτον και να στο χαριζαν μαζι με το πουλι δεν θα ηταν και οτι καλητερο...
μακαρι να το παρεις και να του δειξεις την αγαπη, τον σεβασμο και την προσοχη που του χρειαζεται! Λογικα θα επρεπε να στον χαρισουνε αφου βλεπουν οτι ενδιαφερεσαι πολυ! Και να τον πουλησουν παλι δεν μπορουν και πολυ εκτος αμα ασχοληθουν μαζι του και το βοηθησουν οι ιδιοι... Ο πατερας της οικογενειας οπου ειναι δεμενο το πουλι μαζι του δεν μπορει να ειναι τοσο αδιαφορος...
 
προτηνε τους να τους παρεις ενα καναρινι αφου θελουν να το εχουν ετσι το καναρινι θα ειναι για αυτους πιο χρησιμο γιατι θα κελαιδαει.
 
Back
Top