Γενικά Θέματα ερμηνείας συμπεριφοράς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ladonna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ladonna

PB Member
Εγγραφή
20 Αυγ 2009
Μηνύματα
293
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα!

Εδώ και αρκετό καιρό το Κουκί μου έχει την εξής συμπεριφορά: όταν πάω να του δώσω μεζέ (ειδικά αν είναι κάτι που του αρέσει) ορμάει να δαγκώσει... Δεν μπορώ να το ερμηνεύσω αυτό, ιδιαίτερα τη στιγμή που όταν δαγκώσει το μεζέ (καθώς κάνει επίθεση) δεν ενδιαφέρεται να τον κρατήσει, αλλά πολλές φορές του πέφτει.
Θα ήθελα να το κόψει αλλά δεν ξέρω τι να του κάνω...
- να μην του δίνω το μεζέ αν τον βλέπω να το κάνει
- να ξαναπροσπαθώ και να μην το δίνω μέχρι να το πάρει κανονικά
- να το βάζω στην ταϊστρα...

Δοκίμασα το δεύτερο για κάποιες μέρες αλλά δεν είδα κάποια βελτίωση και πραγματικά τον λυπάμαι να μην του το δίνω να το φάει γιατί κρέμεται στα κάγκελα και ζητιανεύει...

Ξέρει κανείς γιατί το κάνει αυτό;
 
Ποσο καιρο τον εχεις τον Κουκι;
Τον πηρες απο μωρο και ταϊσμενο στο χερι;!
 
Τον έχω δυόμισι χρόνια.
Η συμπεριφορά αυτή άρχισε πριν ένα χρόνο περίπου...
Τον πήρα μεγαλωμένο στο χέρι, κουρεμένο και άκουγε ήδη στο 'ελα' και μάλιστα τον επισκεπτόμουν κάθε βδομάδα στο κατάστημα που τον είχα 'κλείσει' μέχρι να απογαλακτηστεί, ώστε να με συνηθίσει πριν ακόμη έρθει σπίτι.
Μάλλον τον κακόμαθα...
 
Αυτο γινεται μονο οταν ειναι μεσα στο κλουβι του; Εξω απο το κλουβι βγαινει; Κανει το ιδιο κι εξω απο το κλουβι; Εαν βγαινει εξω απο το κλουβι σε τι σημεια καθεται; Οταν δεν του δινεις κατι παλι προσπαθει να δαγκωσει το χερι σου οταν το βαζεις μπροστα του; Σε τι υψος εχεις το κλουβι του;

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα αυτα πιστευω προσωπικα πως παιζουν σημαντικο ρολο σε ενα πουλι με επιθετικη συμπεριφορα.
 
Αυτό το κάνει όταν έιναι πάνω στο κλουβί του (από πάνω, από δίπλα, γενικώς όταν κρέμεται γύρω του) και όταν είναι κλεισμένος μέσα (αν και σπανιότερα), αλλά επίσης κι όταν είναι μακριά από το κλουβί. Ας πούμε τις προάλλες τον είχα πάνω στο τραπέζι όταν έτρωγα και του έδινα μπουκίτσες και σε κάποια φάση άρχισε να κάνει μικρές επιθέσεις όταν του έδινα μπουκιά (δεν ερχόταν από μόνος του να επιτεθεί).

Στην πάνω θέση του κλουβιού (όταν ανοίγει) φτάνει πιο πάνω από μένα. Συνήθως εκεί τον έχω.

Γενικώς πάντως πάει να δαγκώσει όταν επιχειρώ να του το δώσω, όχι απο μόνος του.
Και με αφήνει κανονικά να βάζω χέρι μέσα στο κλουβί χωρίς να με δαγκώνει (πχ όταν πάω να τον πάρω), εκτός κι αν πάω να πειράξω τις ταϊστρες του...
 
...

Στην πάνω θέση του κλουβιού (όταν ανοίγει) φτάνει πιο πάνω από μένα. Συνήθως εκεί τον έχω.

...

Νομιζω οτι απο εδω ξεκινουν ολα! 😉 Σε πουλια που παρουσιαζουν τετοια συμπεριφορα δεν επιτρεπεται να τα αφηνουμε να καθονται σε θεση ψηλοτερη απο αυτη του υψους των ματιων μας. Ολο αυτο ειναι ενα παιχνιδι ιεραρχιας και υψηλοτερης θεσης στην οικογενεια που ανηκει. Χαμηλωσε το κλουβι του αν το εχεις επανω σε κατι.
Εχει ψαλιδισμενα φτερα;
Οταν πηγαινει να δαγκωσει η τελικα σε δαγκωνει πως αντιδρας;
 
Αυτό με το κλουβί το έχω υπ'όψη, αλλά η συμπεριφορά του είναι γενικότερη... λες να δοκιμάσω να τον κατεβάσω;
Το κλουβί δεν είναι πάνω σε κάτι, αλλά έχω και χαμηλό stand και μπορώ να τον έχω εκεί.
Ναι, τα φτερά τα κουρεύω συστηματικά.
Όταν πάει να με δαγκώσει απλά απομακρύνω το χέρι μου (δεν με έχει δαγκώσει ποτέ στην ουσία) και τον κοιτάω αυστηρά. Μετά είτε του δίνω τη μπουκιά σιγά σιγά και την παίρνει ήρεμα, είτε του τη ρίχνω στην ταϊστρα.
 
Αυτό με το κλουβί το έχω υπ'όψη, αλλά η συμπεριφορά του είναι γενικότερη... λες να δοκιμάσω να τον κατεβάσω;
Το κλουβί δεν είναι πάνω σε κάτι, αλλά έχω και χαμηλό stand και μπορώ να τον έχω εκεί.
Ναι, τα φτερά τα κουρεύω συστηματικά.
Όταν πάει να με δαγκώσει απλά απομακρύνω το χέρι μου (δεν με έχει δαγκώσει ποτέ στην ουσία) και τον κοιτάω αυστηρά. Μετά είτε του δίνω τη μπουκιά σιγά σιγά και την παίρνει ήρεμα, είτε του τη ρίχνω στην ταϊστρα.

Ναι εγω θα σου προτεινα να το χαμηλωσεις, σωστα αντιδρας και δεν φωναζεις και τον κοιτας αγρια. Το χερι σου καλο θα ηταν να μην το τραβας αλλα να το κρατας ακινητο ωστε να μην καταλαβαινει οτι σε τρομαξε με αυτη τη συμπεριφορα και παιρνει αερα οτι εχει αυτος το πανω χερι. Ενα αυστηρο Μη ειναι αρκετο. Καλυτερα μετα να μην του δινεις τιποτα αμεσως και το θεωρει οτι τον επιβραβευσες κι απο πανω για την κινηση του να δαγκωσει.
 
χμμ... ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα το εφαρμώσω και θα δω πως πάει...
 
Back
Top