Αναπαραγωγή Θέμα με την αναπαραγωγή των zebra μου

PanagiotisAgrinio

PB Member
Εγγραφή
8 Απρ 2020
Μηνύματα
518
Πόλη
Αγρίνιο
Καλησπέρα
Εδώ και μια βδομάδα πρπ έχω βάλει στη ζευγαρωστρα την φωλια(μια ξύλινη εξωτερική) και ακόμα τίποτα δεν μπαίνουν, μέσα νομίζω ότι φοβούνται να μπουν.. Μέχρι τσαμπι κεχρι τους έβαλα που το λατρεύουν μέσα στη φωλιά αλλά δεν μπαίνουν. Τι μπορώ να κάνω να τους τη βγάλω και να την βάλω αργότερα ή να την αφήσω όπως είναι. Ακόμη υλικό φωλιάς είχα πάρει κάποιες τρίχες φυσικές ζωικές δεν θυμάμαι μαρκα όμως. Ακόμη και τα δύο τους περνούν τις τρίχες αλλά παίζουν δεν τις τοποθετούν κάπου :? Το κλουβί επίσης δεν το έχω μετακίνηση καθόλου από τη θέση του. Μήπως ξερεται το μπορεί να συμβαίνει;
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200527_200752_com.android.gallery3d.webp
    Screenshot_20200527_200752_com.android.gallery3d.webp
    42,7 KB · Προβολές: 20
  • Screenshot_20200527_200738_com.android.gallery3d.webp
    Screenshot_20200527_200738_com.android.gallery3d.webp
    41,9 KB · Προβολές: 22
  • Screenshot_20200527_200731_com.android.gallery3d.webp
    Screenshot_20200527_200731_com.android.gallery3d.webp
    12,3 KB · Προβολές: 22
Πιο πολύ για μπατζι μου κάνει αυτή η φωλιά.. Δοκίμασε καμία πιο ανοιχτή, έχει πλαστικές ωραίες για παραδείσια και εξωτικά, σε τρύπα δεν έμπαιναν και τα δικά μου αλλά στην άλλη κατευθείαν...
 
Η φωλιά είναι ακατάλληλη, εγώ χρησιμοποιώ τις εξωτερικές φωλιές που χρησιμοποιούμε για τα καναρίνια δίνοντας αρκετό νήμα και αυτά την φτιάχνουν εσωτερικά καλαθωτή.
Δες τις παρακάτω φωλιές που είναι για ζεμπράκια:
 
Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή, ίσως τη φοβούνται αλλά με το καιρό θα την συνηθίσουν. Ενδέχεται να γεννήθηκαν σε πιο ανοιχτή φωλιά. Η φωλιά θεωρητικά είναι κατάλληλη για zebra finch. Αν πάλι δεν την δεχτούν μπορείς με ένα πριονάκι να μεγαλώσεις την είσοδο (δεν χρειάζεται να είναι στρογγυλή) και να ξαναδοκιμάσεις.
 
Παιδιά συμφωνώ με τον Γιάννη. Δεν είναι ότι είναι ακατάλληλη η φωλιά, σίγουρα αν θελήσουν να ζευγαρώσουν θα μπουν. Βέβαια οι καλύτερες είναι για το εσωτερικό του κλουβιού με μια τρυπούλα μπροστά. Αλλά γενικά είναι πολύ αναπαραγωγικά πουλια. Μέχρι και μέσα στην ταΐστρα γεννάνε. Και δεν χρειάζεται να τα δελεάσεις με κεχρί.
 
Σήμερα τα είδα να μπαίνουν στη φωλιά αλλά να τρώνε κεχρι που τους είχα βάλει 😂Οπότε θα την βγάλω και θα τους την ξανά βαλω από Φθινωπορο μιας και τώρα δεν έχουν όρεξη για αναπαραγωγή.
 
Back
Top