Φροντίδα Θέση κλουβιού σε μπαλκόνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kom

PB Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2021
Μηνύματα
442
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας,

´Έχω παρατηρήσει πως εδω και λίγες μέρες τις πρωινές ωρες όταν βγάζω το καναρινι μου στο μπαλκόνι και το ακουμπάω στο τραπέζι για κανένα 10-15 λεπτό σε σημείο που το βλέπει για λιγο ο ήλιος το καναρινι μου ειναι πολύ ζωηρό κ δραστήριο κελαηδάει κ δείχνει να το απολαμβάνει πολύ.
Μετά το κρεμάω σε ένα σημείο που έχω επιλέξει το οποίο κανει γωνία κ ειναι προστατευμένο από αέρα κτλ. και βλέπω πως μαζεύεται και περνάει την περισσότερη ώρα καθισμένο στην τροφοθηκη και γενικά ειναι πιο υποτονικό.
Προφανώς και του αρεσει περισσότερο στο τραπέζι αλλά δεν ειναι ασφαλές σημείο για να το αφήνω.
Επίσης έχω προσέξει πως με κοιτάζει λιγο περίεργα κ «φοβισμένα» όταν περνάω από μπροστά του παίρνει θέση άμυνας να πω επίθεσης κάτι τέτοιο.
Τι να φταιει; Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο θέμα;
 
Ο ηλιος "ανεβαζει" ολα τα πτηνα,ειναι φυσιολογικο αυτο.
Η επιθετικότητα που αναφερεις παρατηρειται σπανιως σε καναρινια αλλα ειναι κατι που το εχουμε συναντήσει ξανα.
Οταν το καθαριζεις ή οταν βαζεις τροφη/νερο ειναι επιθετικο?
 
Παρέλειψα να αναφέρω πως βρίσκω κ πούπουλα στις γωνιές του κλουβιού πράγμα που δείχνει πως ξεκίνησε την πτερορροια, αλλά δεν νομίζω να επηρεάζει την συμπεριφορά του.
 
Back
Top