Ασθένειες Θανατος καναρινιου ξαφνικα

vicky terezaki

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2009
Μηνύματα
1
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Λεγομαι Βικυ, ειχα εναν καφασωτο αρσενικο, δεν παρουσιαζε καποια συμπτωματα αρρωστειας, χθες ετρωγε κανονικα, επινε νερακι-του αρεσε να πινει κρυο νερακι-και πετουσε ζωηρα. Σημερα το πρωι τον βρηκα πεθαμενο, με μελανιασμενο ραμφος. Στενοχωριεμαι πολυ που εχασα τον φιλο μου, του μιλουσα και με καταλαβαινε σαν ανθρωπος. Τον ειχα μαζι στο ιδιο κλουβι με μια θηλικια καφασωτη που ειχε κανει και δυο αυγα και τα κλωσα κανονικα. Απλα αναρρωτιεμαι αν φταιω καπου εγω.
 
Λυπαμαι για το καναρινακι σου.

Τι εννοεις καφασωτο; Μηπως σκουφατο; Αν ναι να ξερεις οτι δεν πρεπει να ζευγαρωνουμε 2 πουλια σκουφατα.
 
Έχει δίκιο ο Φώτης. Δεν πρέπει να ζευγαρώνουμε ένα πουλί corona με ένα άλλο corona (σκουφί). Γιατί το σκουφί προκαλεί (πιθανή) θνησιμότητα στους νεοσσούς όταν βρίσκεται και στα δύο χρωμοσώματα. Καλό είναι να ζευγαρώνουμε ένα corona με ένα consort (χωρίς σκουφί).
 
Έχει δίκιο ο Φώτης. Δεν πρέπει να ζευγαρώνουμε ένα πουλί corona με ένα άλλο corona (σκουφί). Γιατί το σκουφί προκαλεί (πιθανή) θνησιμότητα στους νεοσσούς όταν βρίσκεται και στα δύο χρωμοσώματα. Καλό είναι να ζευγαρώνουμε ένα corona με ένα consort (χωρίς σκουφί).
Συμφωνω με την Αναστασια. Εχουν παρατηρηθει τετοια φαινομενα, αλλα κυριως σε πουλακια καινουρια. Σε νεοσσους δηλαδη. Τωρα το δικο σου δεν ξερω γιατι μπορει να πεθανε. Μην ξεχνας οτι και τα πουλακια μπορει να παθουν οποιαδηποτε ανθρωπινη "ασθενεια." Μπορει π.χ να επαθε καποιο προβλημα με την καρδια του. Ειναι λυπηρο παντως που εχασες το πουλακι σου.☹
 
...Απλα αναρρωτιεμαι αν φταιω καπου εγω.
Στο μήνυμα σου δεν υπάρχει η ηλικία του πουλιού.
Δεν υπάρχει το ιατρικό του παρελθόν.
Δεν υπάρχει ο χρόνος και ο τρόπος που ήλθαν σε επαφή τα δυό πουλιά(ζευγάρι)
Δεν υπάρχει ούτε μια γενική αναφορά στην διατροφή του.
Θέλεις όμως να σου απαντήσει κάποιος άν έκανες κάπου λάθος που φυσικά δεν πρέπει
να επαναλάβεις στη διαχείρηση του επόμενου αρσενικού που θα πάρεις.
Πως μπορεί να γίνει αυτό;
 
Έτσι ξαφνικά έχασε κι ο πατέρας μου ένα φετινό πουλί(κόλλησε από μένα και ασχολήθηκε κι αυτός). Το πουλάκι ήταν μαζί με άλλα δύο αδελφάκια του σε κλουβί τύπου ζευγαρώστρας.Ήταν, σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενά του,υγιέστατο κ κινητικό. Το κλουβί σε μπαλκόνι. Δυστυχώς δεν μπορώ να του δώσω απάντηση(δεν είμαι κ κτηνίατρος).
 
Back
Top