Ασθένειες Θανατος κοκατίλ

velvetwoman

PB Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2008
Μηνύματα
125
Πόλη
Αίγιο
Καλή Κυριακή σε όλους. Παιδια εχω τρελλαθεί.Βρηκα το κοκατιλάκι μου νεκρο. Οπως κάθε βραδυ έτσι και χθες εβαλα μέσα το κλουβί έπαιξα μαζί του, ηταν μια χαρά. Το πρωί ήταν νεκρό. Το πουλάκι δεν έδειχνε να έχει κανένα πρόβλημα. Ετρωγε κι έπινε κανονικα,ήταν ζωηρό, έπαιζε σφυριζε. Το πρωί όμως ήταν λερωμένο από διάρροια. Οι κοτσιλιες στο κλουβί ήταν κανονικές. Τι μπορεί να συνέβη.Ας βοηθησει κάποιος έχω συγκλονιστει.
 
Ελένη λυπάμαι πολύ, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ έτσι ξαφνικά ότι συνέβη είναι δηλητηρίαση. Σκέψου λίγο αν έφαγε κάτι χτες που θα μπορούσε να το προκαλέσει. Επίσης σε ποιο δωμάτιο του σπιτιού το έχεις; Πολλές φορές τα πουλιά δηλητηριάζονται όταν είναι στην κουζίνα από τις αναθυμιάσεις των αντικολλητικών. Πρέπει να βρεις τι έφταιξε για να το αποφύγεις στο μέλλον με κάποιο άλλο πουλί.
 
Βασίλη δεν έφαγε τιποτα διαφορετικό από ότι συνήθως. Μείγμα σπόρων και στικ.Χθες μάλιστα δεν του έβαλα ούτε φρούτο γιατί δεν τα δοκίμαζε καν. Το βράδυ το βάζω στο δωμάτιο του γιού μου. Να σημειώσω πως δεν καπνίζει το παιδί. Τι αλλο μπορεί να έφταιξε. Ειναι τρομερό αυτο που συνέβη. Το πουλί ήταν μια χαρά. Δεν δικαιολογήται.
 
Όχι σύμφωνα με αυτά λίγο δύσκολο να είναι κάποια δηλητηρίαση, μόνο κτηνίατρος θα μπορούσε να σου πει τί έπαθε εξετάζοντάς το, αν έχεις άλλα πουλιά καλό θα ήταν να ρωτήσεις κάποιον κτηνίατρο αν μπορεί να κάνει νεκροψία για να προστατέψεις τα υπόλοιπα.
 
Ελενη λυπαμαι παρα πολυ...☹ Υπαρχει περιπτωση να το τσιμπησε καποιο εντομο οπως σφηκα η κατι αλλο που θα μπορουσε να το σκοτωσει; Πως γινεται οι κουτσουλιες να ητανε κανονικες στο κλουβι και το πουλι να ειχε λερωθει με διαρροια... Καπου επρεπε να φαινεται και στο πατωμα του κλουβιου αυτο...😕
 
Όπως και άλλοι έχουν αναφερθεί, υπάρχουν πολλοί πιθανοί λόγοι για το θάνατό του. Σας πτηνό ήταν ένα αγόρι ή κορίτσι; Αν όμως είναι ένα κορίτσι, έκαναν παρατηρείτε μια παράδοξη bulge για την κοιλιά; Cockatiel κορίτσια μπορούν να γίνουν "αυγό δεσμεύεται" (egg bound). Αυτό σημαίνει ότι προσπαθεί να περάσει τα αυγά και γίνεται κολλήσει στο εσωτερικό του σώματος. Αυτό μπορεί να είναι μια θανατηφόρα κατάσταση για παπαγάλος.

Μια άλλη πιθανότητα είναι μια μόλυνση από βακτήρια. Αυτό είναι κάτι που θα μπορούσε να έχει για πολύ καιρό. Πώς ήταν παλιά σας cockatiel?
 
Ελένη λυπάμαι κι εγώ πολύ γι'αυτό που συνέβη στο κοκατίλ σου. ☹ Μάλλον θα πρέπει να επισκεφτείς το συντομότερο ένα πτηνίατρο για να εξετάσει τα υπόλοιπα πουλάκια σου! Ο ξαφνικός του θάνατος σε συνδυασμό και με την διάρροια μπορεί να παραπέμπει και σε κάποια αρρώστια όπως το PDV. Το είχες αποκτήσει πρόσφατα;
 
Velvetwoman αν το κοκατιλ σου που πεθανε ειναι εκεινο το λευκο ελπιζω να θυμασε τι του ελειπαν καποια πουπουλα γυρω απ'τα ματια ακριβως σαν το δικο μου το οποιο μου ειπε ο πτηνιατρος οτι εχει ψιττακωση χωρις σαλμονελα(που δεν ειναι κολητηκη στον ανθρωπο και γιατρευετε ευκολα σε μια εβδομαδα αλλα αν το αφησει το πουλι πεθαινει.)Δεν ειναι η ψιττακωση ακριβως ειναι μια μορφη ψιττακωσης. Μοιπως τελικα το παπαγαλακι σου ειχε κατι τετοιο και επρεπε να παρει εγκριση και απο αλλο γιατρο; Αν μπορεις βαλε εκεινη την φοτο που μας ειχες δειξει. Οτι και να ηταν σηλυπητηρια και οπως λεει και ενα αρκετα γνωστο μελος του φορουμ μην στεναχωριεσε για κατι που εφυγε να χαιρεσε που το εζησες...
 
Eleni, mipos iparxei periptosi na exei tromaksei poli kai xtipiontas na spasei to lemo h kati tetio;
 
Eleni, mipos iparxei periptosi na exei tromaksei poli kai xtipiontas na spasei to lemo h kati tetio;
Οχι πωλίνα δεν νομίζω να εγινε κάτι τετοιο. Θεωρώ πιθανότερη την εκδοχη του Ανέστη. Να το τσιμπησε κάτι. Την ημέρα ηταν εξω και ζουμε σε εξοχή. Δεν ξερω όμως κατα πόσο μια σφιγγα ή μέλισσα θα μπορούσε να το σκοτώσει.
 
Ελένη λυπάμαι κι εγώ πολύ γι'αυτό που συνέβη στο κοκατίλ σου. ☹ Μάλλον θα πρέπει να επισκεφτείς το συντομότερο ένα πτηνίατρο για να εξετάσει τα υπόλοιπα πουλάκια σου! Ο ξαφνικός του θάνατος σε συνδυασμό και με την διάρροια μπορεί να παραπέμπει και σε κάποια αρρώστια όπως το PDV. Το είχες αποκτήσει πρόσφατα;
Ενα μήνα περιπου το είχα.Φαντάζομαι όμως πως αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα υγείας θα έδειχνε κάποια σημάδια. Το πρωτο κοκατίλ που μου έφεραν φάνηκε αμέσως ότι ήταν άρρωστο.Αυτό ήτα εξαιρετικά ζωηρό και παιχνιδιάρικο. Ουτε φουσκωνε ούτε ζάρωνε. Ετρωγε πολύ. Οπότε; Κάτι θα είχε φανεί. Υπάρχει αρρωστια που επιφέρει θανατο χωρις ενδείξεις;
 
Ναι όσον αφορά την συγκεκριμένη αρρώστια, το PDV ή Pacheco's Disease έχω διαβάσει ότι το άρρωστο πουλί μπορεί να πεθάνει και ξαφνικά χωρίς να έχουν προηγηθεί συμπτώματα! Αν υπάρξουν συμπτώματα αυτά θα είναι υπνηλία, ανορεξία, φουσκωμένα φτερά, τρέμουλο και διάρροια και σε πολύ σύντομο διάστημα 3-7 ημερών συνήθως πεθαίνει.
Φυσικά μόνο με νεκροψία θα μπορούσες να μάθεις τι συνέβη στο πουλάκι σου. Πάντως καλό θα ήταν να απολυμάνεις το κλουβί όπου τον είχες.
 
Back
Top