Διατροφή Θαυματουργό μείγμα βοτάνων;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης esam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

esam

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2018
Μηνύματα
127
Πόλη
Πειραιάς
Έχω μια κανάρα τιμπράντο η οποία είναι 5 χρονών. Τα 2 τελευταία χρόνια δεν την χρησιμοποιώ στην αναπαραγωγή. Όμως μου έχει χαρίσει πολλά μικρά. Επειδή είναι η αγαπημένη κανάρα της κόρης μου, είναι μόνιμα στο δωμάτιο της. Δεν είχε ποτέ κάποιο πρόβλημα υγείας. Ήταν πάντα ένα δραστήριο καναρίνι που έτρωγε καλά, έκανε μπάνιο συχνά και το κλουβί της ήταν πάντα πεντακάθαρο.

Μέχρι που πριν 3 βδομάδες παρουσίασε κάποιες ενδείξεις ότι κάτι δεν πάει καλά. Καθόταν φουσκωμένη στο ένα ποδαράκι της, δεν έτρωγε, τα βράδια κοιμόταν στον πάτο και έκανε νερουλές κοτσιλιές. Γνωρίζω ότι όταν κοιμηθεί στο πάτο ένα καναρίνι η κατάσταση είναι ίσως μη αναστρέψιμη.

Πριν πάω στο γιατρό έπεσα τυχαία σε αυτό ΚΟΚΚΙΔΙΩΣΗ
Κατόπιν διάβασα κι ένα ποστ του Κύριου Μάκη Γερολυμάτου που όλοι ξέρουμε ποιος είναι,
που γράφει (Προσωπικά, χρησιμοποιώ ένα μείγμα ρίγανη, βασιλικό,θυμάρι(2/2/1).
Η αλήθεια είναι οτι το βάζω εμπειρικά χωρίς να
ασχολούμαι με την ακριβή αναλογία του, αλλά θα έλεγα 10-20 γρ. στο κιλό αυγοτροφής.)

Την ίδια μέρα πήγα στο μαγαζί με τα βότανα και αγόρασα τα συγκεκριμένα υλικά και τα έφτιαξα στην αναλογία που γράφει
ο Κύριος Μάκης. Αμέσως έβαλα δοχείο με αυγοτροφή και έβγαλα σπόρους σουπιοκόκκαλο και γκριντ.
Έβαλα βιταμίνη nekton biotin και έβαλα το κλουβί σε μέρος που να έχει φυσικό φως.
Αργά το βράδυ έβαλα καινούριους σπόρους και της άλλαξα το χαρτί του πάτου.
Η κανάρα κοιμήθηκε στον πάτο.

Την επόμενη μέρα είχε φάει την μισή αυγοτροφή αλλά όχι σπόρους. Το βράδυ όμως κοιμήθηκε στο κλαράκι πάλι φουσκωμένη.
Την επόμενη μέρα το πρωί είδα την κανάρα να πίνει βιταμίνη και μάλιστα να τινάζει και το κεφάλι της σαν να πλένεται.
Την 3 μέρα η κανάρα έτρωγε κανονικά αλλά οι κοτσιλιές παρέμεναν υδαρές.
Την τέταρτη μέρα η κανάρα έτρωγε και έπινε την βιταμίνη κανονικά, κοιμόταν στο κλαράκι και δεν ήταν φουσκωμένη καθολη την διάρκεια της ημέρας,
εκτός από την νύχτα που κοιμόταν.
Σήμερα είμαστε στην ένατη μέρα συνεχούς χορήγησης αυγοτροφής με το παραπάνω μείγμα.
Η κανάρα πετάει από κλαράκι σε κλαράκι σαν να είναι πυρωμένο αρσενικό, τρώει κανονικά σπόρους, πίνει νεράκι και σήμερα, έβαλα μπανιέρα στην οποία μπήκε και μετά φρόντισε για πολύ ώρα το φτέρωμα της.
Έχει τρομερή ενέργεια τα μάτια της λάμπουν, δεν κάθετε στο ένα πόδι, δεν είναι φουσκωμένη
και τέλος δείχνει ένα υγιέστατο καναρίνι.

Τελικά μήπως αυτό το μείγμα είναι θαυματουργό όπως γράφουν κάποιοι?
Είχε κάποιος άλλος τέτοια εμπειρία?
 
Πολύ χρήσιμη η εμπειρία σου, ευχαριστούμε που τη μοιράστηκες.

Να σου προτείνω για μερικές μέρες να καθαρίζεις ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ. Σε αυτό βρίσκεται το άλλο μισό "μυστικό" της αντιμετώπισης της κοκκιδίωσης.
 
Το ότι τα βότανα έχουν ιδιότητες αντιμικροβιακες/ανοσοδιεγερτικες κτλ είναι ευρέως γνωστό και κοινά αποδεκτό.

Βοηθάνε σε επίπεδο πρόληψης και ανάλογα την περίπτωση μπορεί να έχουν και θεραπευτικη δράση.
Προφανώς ήσουν στις περιπτώσεις που είχε αποτέλεσμα η χορήγηση τους.
Υπάρχουν σίγουρα άλλοι (περισσότεροι υποθέτω) που έδωσαν βότανα σε άρρωστα πουλιά και δεν είχαν βελτίωση.

Δεν υπαρχει λόγος γενίκευσης μεμονωμένων περιπτώσεων και εξαγωγής συμπερασματων προς γενική χρήση.

Όπως είπα και στην αρχη, είναι γνωστο ότι τα βότανα βοηθάνε και σαφώς ειναι καλό να τα έχουμε με οποιαδήποτε μορφή στην εκτροφή μας.
 
Δεν υπαρχει λόγος γενίκευσης μεμονωμένων περιπτώσεων και εξαγωγής συμπερασματων προς γενική χρήση.
Μα γι αυτό και ρωτάω αν υπάρχει και κάποιος άλλος που το συγκεκριμένο μείγμα τον βοήθησε. Γιατί αν βρεθούν 5-6 άτομα που το χρησιμοποιούν και τους έχει βοηθήσει τότε νομίζω ίσως να πρέπει να το εντάξουμε μόνιμα στο διαιτολόγιο των καναρινιών.
Πάντως εγώ για το συγκεκριμένο μείγμα δεν ήξερα τίποτε. Τυχαία το ανακάλυψα διαβάζοντας για το πρόβλημα μου.
 
Μα γι αυτό και ρωτάω αν υπάρχει και κάποιος άλλος που το συγκεκριμένο μείγμα τον βοήθησε. Γιατί αν βρεθούν 5-6 άτομα που το χρησιμοποιούν και τους έχει βοηθήσει τότε νομίζω ίσως να πρέπει να το εντάξουμε μόνιμα στο διαιτολόγιο των καναρινιών.
Πάντως εγώ για το συγκεκριμένο μείγμα δεν ήξερα τίποτε. Τυχαία το ανακάλυψα διαβάζοντας για το πρόβλημα μου.
Σίγουρα μπορείς να το χρησιμοποιεις μόνιμα αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα ακόμα και αν δεν τα είχε καταφέρει το πουλακι.

Απλά επειδη δεν υπήρξε συγκεκριμένη διάγνωση πάρα μόνο περιγραφή συμπτωμάτων (τα οποία μπορεί να οφείλονταν σε διάφορα αιτια) είναι δύσκολο να πει κάποιος με απόλυτη βεβαιότητα το τι ακριβώς είχε ένα πουλάκι και σε τι βαθμό η βελτίωση του οφείλονταν στα βότανα.
 
Σίγουρα μπορείς να το χρησιμοποιεις μόνιμα αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα ακόμα και αν δεν τα είχε καταφέρει το πουλακι.
Πως όμως? Στα καναρίνια δίνω αυγοτροφή 1 φορά την εβδομάδα εκτός αναπαραγωγής και πτερροροιας. Αν βάλω μείγμα σκέτο σε κυπελλάκι μάλλον δεν θα το πλησιάσουν, αλλά πολύ πιθανόν και να το σκορπίσουν.
 
Η κοκκιδιωση δεν θεραπεύεται ουτε με θαυματουργά βότανα ουτε με μαγικους σπόρους.Το fonio είναι μύθος του marketing.
Απλά το πουλάκι δεν είχε κοκκιδια.
 
Πως όμως? Στα καναρίνια δίνω αυγοτροφή 1 φορά την εβδομάδα εκτός αναπαραγωγής και πτερροροιας. Αν βάλω μείγμα σκέτο σε κυπελλάκι μάλλον δεν θα το πλησιάσουν, αλλά πολύ πιθανόν και να το σκορπίσουν.
Ε μόνιμα στην αυγοτροφή εννοώ ή αλλιώς υπάρχουν πολλά σκευάσματα με βάση τα βότανα αν θέλεις να δίνεις πιο συχνά.

Γενικά πάντως, αν και συνήθως επιλέγω να έχω ένα τέτοιο φυτικό συμπλήρωμα στο ετήσιο πρόγραμμα, συμφωνώ με @Tony Forpus ότι πέρα από πρόληψη και ένα γενικότερο boost στον οργανισμό δεν μπορούν να κάνουν θαύματα σε περιπτώσεις ασθένειας όπου έχουν αρχίσει να εκδηλώνονται σχετικά σοβαρά συμπτώματα ή τελοσπάντων είναι σπάνιες οι περιπτώσεις όπου λειτουργούν αποτελεσματικά ως μονοθεραπεία.
 
Αν βάλω μείγμα σκέτο σε κυπελλάκι μάλλον δεν θα το πλησιάσουν
Προσωπικά το χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια, το βάζω σε μία αυγοθήκη και το τρώνε όλα, άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο αλλά το τρώνε όλα τα πουλιά.
 
Δεν ξέρω αν είχε κοκκίδια μάλιστα από ότι διάβασα είναι λίγο απίθανο να θεραπεύθηκε λόγο των βοτάνων. Όμως έκανα δοκιμή και έβαλα αυγοτροφή σε όλα. Στην κλούβα με τα θηλυκά εξαναγκάστηκα να βάλω κι άλλα κυπελλάκια γιατί έγινε μάχη. Τα αρσενικά την εξαφάνισαν εν ριπή οφθαλμού. Έβαλα κι εγώ στις πατάτες και μου άρεσε πολύ. Οπότε έφτιαξα κι ένα βαζάκι για μένα. Μπήκε δίπλα στο πιπέρι και στη καπνιστή πάπρικα.
 
Προσωπικά το χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια, το βάζω σε μία αυγοθήκη και το τρώνε όλα, άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο αλλά το τρώνε όλα τα πουλιά.
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ δίνεις ρίγανη, βασιλικό, θυμάρι; Κ σε τι αναλογία Γιάννη;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλησπέρα.
δίνεις ρίγανη, βασιλικό, θυμάρι; Κ σε τι αναλογία Γιάννη;
Η αναλογία είναι ίση και για τα 3 υλικά, βάζω σε ένα μικρό βαζάκι 3 κουταλιές από το κάθε υλικό, όταν τελειώσει το μείγμα φτιάχνω νέο.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ την κανεις πουδρα στο μουλτι ή οπως την καταναλωνουμε και εμείς?
Εγω δινω μια φορα την εβδομαδα ργανελαιο με ευκαλυπτο της avianvet στο νερο.εχω απο αποξηραμένα ριγανη-θυμαρι-βασιλικο-ταραξακο αλλα δεν τα εχω βαλει στο μενού.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ έχω φτιάξει ένα μίγμα από πάρα πολλά βότανα και έχω προσθέσει τριμμένο αμύγδαλο και λίγους ξηρούς καρπούς.
Το δίνω ως συμπλήρωμα διατροφής κάθε δύο βδομάδες μαζί με αυγοτροφη και το καταναλώνουν.
Παρότι δεν έχω αντιμετωπίσει καμία ασθένεια μέχρι στιγμής, θεωρώ πως ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα διατροφής σε συνδυασμό με αυστηρή καθαριότητα είναι αυτή που κρατάει υγιή τα πουλάκια.
 
Υπάρχουν και έτοιμα σκευάσματα αν σε ενδιαφέρει για χρήση με την αυγοτροφη,εγώ χρησιμοποιώ αυτό
 
Back
Top