Γενικά Θα έχει πρόβλημα ο παπαγάλος μου αν πάρω άλλον

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης arisvoug
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

arisvoug

PB Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2008
Μηνύματα
162
Πόλη
Σάμος
Καλησπέρα σε όλους!
Λοιπόν το ερχόμαινο Σαββατοκύριακο(αν κοιλήσουν ομαλά τα πράγματα)θα πάρω παπαγάλο και έχω καταλήξει σε αυτό το είδος Moustached parrakeet που βασίκα είναι Αλεξανδρινός με αλλα χρώματα...
Και τώρα μπαίνω στο ψητό:ο τωρινός μου παπαγαλάκος θα έχει πρόβλημα με αυτον(ενοώ θα μαλόνουν γιατί αν, ναι θα έχει πρόβλημα το κοκατιλάκι μου! Οι σε αλους τομοίς π.χ κυριαρχία κτλ)...
Και τέλος να εμπιστευτώ να το πάρω απο το εκτροφείο tropicalbirdfarm;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ!:D
 
Είναι πολύ πιθανό το παλιό πουλί να ζηλεύει (αλλά μπορεί και όχι).
Φρόντισε να κάνεις τη γνωριμία τους σε "ουδέτερο" έδαφος και να ασχολείσαι το ίδιο και με τα δύο.
 
Η ζήλια είναι το λιγότερο, αυτο που με ενδιαφέρει πολύ είναι επίδει ο ανερχόμαινος παπαγάλος θα είναι πολύ πιο μεγάλος να μήν πηγένει στο πολύ πιο μικρό(σε μέγεθος)για φασαρία...
 
Όχι, τουλαχιστον τους πρωτους μήνες... Βέβαια αμα δέν πολυ μαλόνουν θα τα έχω μαζί να παίζουν και τα λοιπά...
 
Καταρχάς δεν είναι σίγουρο ότι θα ταιριάξουν. Συμβαίνει σε κατόχους πολλών παπαγάλων όχι μόνο να μη ταιριάζουν αλλά και να αγνοούν παντελώς κάποιον άλλο. Ο χώρος σου είναι και χώρος του υπάρχοντος οπότε οποιοσδήποτε άλλος θα θεωρηθεί εισβολέας. Ποτέ δεν βάζουμε δύο παπαγάλους στο ίδιο κλουβί.όταν υπάρχει ένας ο άλλος πηγαίνει σε διαφορετικό δωμάτιο σε καραντίνα.Ασχολούμαστε με έναν ένα χωριστά χωρίς να μας βλέπει ο άλλος.όταν περάσει το διάστημα της καραντίνας βάζουμε τα κλουβιά στο ίδιο δωμάτιο όπου θα αρχίσουν να μιλούν μεταξύ τους. Συμπεριφερόμαστε το ίδιο και στους δύο. Τα κλουβιά είναι σε απόσταση τέτοια έτσι ώστε να μη φτάνει ο ένας να αρπάξει τον άλλο και όταν μάλιστα υπάρχει διαφορά στο μέγεθος. Μετά από κάποιο διάστημα και όταν τα πουλιά δείχνουν ήρεμα με την παρουσία τους μαζί στον ίδιο χώρο,τα αφήνουμε να βγουν για να δούμε τι θα κάνουν. ΠΑΝΤΑ παρουσία μας και δεν τα αφήνουμε μόνα έξω από το κλουβί ποτέ.Αν κάποιο μετά από εξερεύνηση πάει στο κλουβί του άλλου χωρίς προβλήματα καλά πάμε. Μπορεί όμως και να αγνοεί το ένα το άλλο και ποτέ να μην ταιριάξουν. Προσοχή όμως δεν τα αφήνουμε ποτέ μα ποτέ μόνα τους το επαναλαμβάνω. Επίσης σκέψου ότι ο χρόνος ασχολίας σου διπλασιάζεται.Βέβαια καλό θα είναι να είναι από την ίδια γεωγραφική περιοχή,όχι δηλαδή Ν. Αμερικής με Αφρικής.
 
εγω αρχικα ειχα ροζελα, αλλα ερωτευτηκα εναν ζακο και τον πηρα.. Αλλα καθως ερχομουν σπιτι το σκεφομουν συνεχεια (ζηλια). Ευτηχως δεν υπηρξε ποτε και σου λεω οτι τα βαζω διπλα διπλα και φιλιουνται! Απιστευτο και ομως αληθινο!
 
παιδιά, εγώ είχα δει ζακό να φιλάει parrotlet...
είναι τυφλός ο έρωτας!
 
κ εγω επισης διαβασα σε αμερικανικο φορουμ που ειμαι μελος, πως απο μια στιγμη απροσεξιας του ιδιοκτητη ενα parrotlet εμεινε χωρις ραμφος απο επιθεση μεγαλυτερου παπαγαλου...😱

διαλεγεις εμπειριες κ παιρνεις, τοσο...χαλαρα!
 
Πιστευω πως θα ζηλευει στην αρχη και ειναι λογικο,θα συνηθισει σιγα σιγα το ενα το αλλο.
Οπως και δηποτε σε διαφορετικα κλουβια, το καθε πουλι πρεπει να εχει το χωρο του. 😉
 
Θεωρώ ότι είναι μια απόφαση που απαιτεί ΠΟΛΛΗ σκέψη.. Το να αγνοεί το ένα το άλλο απλά, είναι καλά! Το να ζηλεύει όμως το ένα το άλλο, ή μόνο το ένα από τα δυο, αυτό ΕΙΝΑΙ πρόβλημα! Θεωρώ ότι πρέπει πρώτα να δουλέψουμε πολύ την σχέση μας με το πουλί που ΗΔΗ έχουμε, να το μάθουμε, να καταλάβουμε τον χαρακτήρα του και μετά να προχωρήσουμε στην αγορά ενός άλλου πουλιού αν και εφόσον το θέλουμε ΠΟΛΥ! Εγώ για παράδειγμα, αγόρασα την κοκατιλίτσα μου και μετά από 2 χρόνια απέκτησα τον Σενεγάλης.. Είναι τώρα δυο χρόνια που τους έχω μαζί και αυτός που έχει πρόβλημα είναι ο σενεγάλης. Το κοκατίλ τον βλέπει με μια αδιαφορία -εαν δεν είναι πάνω στο κλουβί της βέβαια. Ο σενεγάλης έχει τάσεις υπεροχής. Χαρακτηριστικό παράδειγμά, του απαγορεύω να ανέβει πανω στο κλουβί της. Πλέον δεν τους αφήνω να είναι και οι δυο έξω, το έχω αποδεχθεί ότι η σχέση τους έτσι θα είναι. Ε, με το που θα γυρήσω την πλάτη μου, σας πληροφορώ ο κύριος το πρώτο που θα κάνει είναι να πάει ντουγρού για να ανέβει στο κλουβί της! Αν με καταλάβει όμως ότι τον παίρνω είδηση, πάει αμέσως να επιστρέψει. Σίγουρα την ζηλεύει και δεν την συμπαθεί ιδιαίτερα. Για αυτό να είσαι έτοιμος να έχεις έναν δεύτερο εναλλακτικό χώρο για να είναι εκεί μόνημα ο παπαγάλος ΜΕ το κλουβί του! Περηττο να σου πω ότι πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να έχεις παραπάνω χρόνο για να τον μοιράσεις μεταξύ τους και να ασχολείσαι σε άλλο δωμάτιο από εκεί που είναι το άλλο πουλί.. Εγώ στα δικά μου έχω δει ότι υποφέρει ο "κλεισμένος" όταν βλέπει τον άλλον έξω και εμένα να ασχολούμαι μαζί του. Βέβαια έχει να κάνει και σε τί είδη "κινείσαι". Αν ας πούμε έχεις ένα κοκατιλάκι και μετά πάρεις μια κονούρα, έναν σενεγάλης ή ένα Lovebird (απαιτητικά, αλλά όχι ΤΟΣΟ απαιτητικά είδη το καθένα μόνο του ή δυο με τρία από αυτά μεταξύ τους) δεν θα υπάρχει πρόβλημα στο να "μοιραστείς". Αλλά αν πάρεις ας πούμε έναν μακάο που δεν θα τον έχεις κοινωνικοποιήσει, δεν θα τον έχεις μάθει και δεν θα σε έχει μάθει, δεν θα έχετε "χτύσει" μια ολοκληρωμένη σχέση εμπιστοσύνης και στο καπάκι του "κοτσάρεις" έναν κοκατού ή έναν ζακό ή το αντίστροφο τελοσπάντων, ε αυτό για εμένα λέγεται το λίγο λιγότερο ανευθυνότητα και "κάνω συλλογή"..
 
Back
Top