Αναπαραγωγή Θα έχει σπέρμα σε απόθεμα για να γονιμοποιήσει τα αυγά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Erifili
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Erifili

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2023
Μηνύματα
19
Καλημέρα η κανάρα μου μέχρι στιγμής έχει κάνει 4 αυγά, σήμερα λοιπόν μετά την γέννα του τέταρτου της τα γύρισα πίσω όλα τα αυγά,η ερώτηση μου είναι η εξής, μέχρι στιγμής κλωσουσε τα ψεύτικα τώρα που της έβαλα τα αληθινά θα έχει σπέρμα σε απόθεμα για να γονιμοποιησει τα αληθινά?
Ευχαριστώ
 
@Erifili τα αυγά δεν γονιμοποιούνται μετά την γέννηση. Αν είναι γονιμοποιημένα θα μετρήσεις 14 μέρες από την ημερομηνία του τέταρτου αυγού όπου τοποθέτησες και τα άλλα τρία. Αν είναι ενσπορα και δεν προκύψουν αλλά θέματα (τεράστιο κεφάλαιο αυτό θα πρέπει να ψάξεις σχετικά άρθρα στο forum) θα έχεις νεοσσούς.
 
Καλημέρα η κανάρα μου μέχρι στιγμής έχει κάνει 4 αυγά, σήμερα λοιπόν μετά την γέννα του τέταρτου της τα γύρισα πίσω όλα τα αυγά,η ερώτηση μου είναι η εξής, μέχρι στιγμής κλωσουσε τα ψεύτικα τώρα που της έβαλα τα αληθινά θα έχει σπέρμα σε απόθεμα για να γονιμοποιησει τα αληθινά?
Ευχαριστώ
καλησπερα .Ειναι το ζευγαρι αυτο ?

https://community.petbirds.gr/threads/Είμαι-η-Εριφύλη-και-έχω-ένα-ζευγάρι-japan-hoso.47059/

τα εχεις μαζι αρκετο διαστημα και ειδες ζευγαρωματα ? σου ειπε ο προηγουμενος φροντιστης την ηλικια και των δυο?
Τα αναφερω γιατι ειναι εν μερει παραγοντες που επηρεαζουν το αποτελεσμα της αναπαραγωγικης προσπαθειας. Και οπως ισως ξερεις μια καναρα μπορει να κανει αυγο ακομα και αν ειναι μονη της σε κλουβι(και χωρις φωλια) αλλα ακουει πολυ εντονα αρσενικα να κελαηδανε γυρω της.
Οπως ειπε και ο @Kostas Pyl πολυ σωστα, ειναι πολλα τα ενημερωτικα αρθρα εδω αλλα και απο αλλες πηγες σχετικα με την αναπαραγωγη.
[automerge]1684143483[/automerge]

 
@Kostas Pyl ααα κατάλαβα,εν το μεταξύ νόμιζα ότι γονιμοποιούνται μετά Χαχαχα είμαι λίγο άσχετη όπως κατάλαβες, Βέβαια μπαίνω διαβάζω και προσπαθώ να ενημερωνομαι, σέ ευχαριστώ πολύ
[automerge]1684144050[/automerge]
@φιλομαθης δεν έχω παρατήσει λόγω δουλειάς αν έχουν ζευγαρώσει, αλλά ο αρσενικός την πολιορκεί της κελαιδαει και τώρα που είναι στην φωλιά την ταιζει
Σε 14 μέρες από σήμερα θα δούμε
Σέ ευχαριστώ
 
@Erifili , καλησπέρα. Αν θέλεις διάβασε ολόκληρο το άρθρο της αναπαραγωγής καναρινιών που σου έχει επισυνάψει ο @φιλομαθης στο ποστ 3, ώστε να ξέρεις τι αναμένεται και πως θα πρέπει να χειριστείς κάποιες καταστάσεις.
Εύχομαι καλά γεννητούρια!!!
 
Back
Top