Αναπαραγωγή Θα έχουν σπόρο τα αυγά ή τζάμπα κλωσάει;

mathaios

PB New Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2007
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
Πριν ενα μηνα γεννησε η καναρα μου 5 ομορφα καναρινια. Τωρα εχει κανει εδω και μια εβδομαδα 6 αυγα και τα κλωσαει. Μηπως ηταν καπως γρηγορο ολο αυτο; Θα εχουν σπορο ή τζαμπα κλωσαει; Να ξαναβαλω
και το αλλο ζευγαρη που εχει 3 απογονους για ζευγαρομα παλι;
 
καλημερα
Μη βαλεις τα πουλια σου πια για ζευγαρωμα, εχει περασει η αναπαραγωγικη περιοδος και τωρα θα αρχισει η πτερορροια... και με τη ζεστη που μας περιμενει αυτο το καλοκαιρι δεν ειναι οτι καλυτερο. και υπαρχει κινδυνος για ψειρες.
κανε υπομονη και απο Γεναρη παλι.
για τα αλλα που κλωσανε ηδη, ηταν γρηγορο αμα εχουν ορεξη ομως ποιος τους σταματαει. αν εχεις εμπειρια μπορεις να ψαξεις εδω πως καταλαβαινουμε αν τα αυγα ειναι ασπορα. ειναι ομως λιγο απιθανο να ειναι ολα ασπορα... Οποτε υπομονη αλλη μια εβδομαδα.
 
Κατα την γνωμη μου θα εχουν σπορο! Οταν μια γεννα επεται μια αλλης στην οποια βγηκαν πουλια, σχεδον παντα ειναι σπορομενα τα αυγα.
 
θα συμφωνησω με τον κωστα μαλλον τα αυγα θα ειναι σπορωμενα κανε μια ωοσκοπιση στις 6 με 7 μερες για να σιγουρευτεις.
 
Και εγω θα συμφωνησω οτι μαλλον εχουν σπορο. Να μην ξαναβαλεις το αλλο ζευγαρι για ζευγαρωμα.
 
εγω θα πω οτι δεν εχεις να χασεις τιποτα και ξαναβαλε να ζευγαρωσουν ωστε και να καταλαβεις την συμπεριφορα των πουλιων στην ζεστη και να αποκομισεις εμπειριες, κακο δεν θα κανεις
 
αλλά αυτό που έχει σημασία είναι οτι η αναπαραγωγική περίοδος είναι ηδη στο τελος της μιας και οι ζεστες έχουν σφιξει και δεν είναι οτι καλύτερο για τα πουλιά να ζευγαρώνουν αυτή την εποχή
κα ιθα συμφωνησω σε ολα με την γεωργια, το μονο που θα προσθεσω ειναι βρες μια καλη θηλυκια του ιδιου ειδους κα ιξεκινα προετοιμασια για την επομενη σαιζον, κα ιθα χαρεις πουλακια ομορφα, να εισαι σιγουρη
-
εγω θα πω οτι δεν εχεις να χασεις τιποτα και ξαναβαλε να ζευγαρωσουν ωστε και να καταλαβεις την συμπεριφορα των πουλιων στην ζεστη και να αποκομισεις εμπειριες, κακο δεν θα κανεις
-Θα σε παρακαλέσω πολύ Λευτέρη, να γράφεις την άποψή σου σ' ένα θέμα
αφού έχεις καταλήξει σ' αυτήν.
Είναι νομίζω κρίμα, να μπερδεύουμε αντι να βοηθάμε. Είμαι σίγουρος οτι
ούτε και εσύ θέλεις κάτι τέτοιο!
 
μακη συγνωμη αλλα το τιλ εω το ξερω κα ιτο σκεφτομα ιπολυ μα παρα πολυ,
ο ματθαιος εχει 2 ζευγαρακια τα οποια τους εχει κανει προετοιμασια και τα εχει καμποσο καιρο, οποτε ξερει τα πουλια του σε ενα βαθμο, ενω η αγκαλιτσα ΔΕΝ εχει θηλυκο το οποιο για να κανει προετοιμασια τωρα θα χρειαστει καμποσο καιρο, τον οποιο καιρο ΔΕΝ εχει, αν εσυ διαφωνεις απλα γραψε την διαφωνια σου η ζητα μου να εξηγησω τον λογο που το εγραψα αυτο, δεν χρειαζεται να μου υπενθυμησεις τι ειπα,
η καθε περιπτωση, σε καθε ποστ, σε καθε θεμα ειναι εντελως διαφορετικη, αν καποιος νομιζει οτι επειδη μοιαζει μια περιπτωση με την δικη ειναι οι ιδιες κανει μεγαλο λαθος
 
-

-Θα σε παρακαλέσω πολύ Λευτέρη, να γράφεις την άποψή σου σ' ένα θέμα
αφού έχεις καταλήξει σ' αυτήν.
Είναι νομίζω κρίμα, να μπερδεύουμε αντι να βοηθάμε. Είμαι σίγουρος οτι
ούτε και εσύ θέλεις κάτι τέτοιο!
Λευτέρη ο κ. Μάκης αναφέρεται σε εμένα. Και έχει δίκιο γιατί δεν διατύπωσα σωστά την γνώμη μου, με αποτέλεσμα να μπερδεύω, πιθανότατα, τον φίλο.
Οπότε, δεν αφορά εσένα το σχόλιο.
 
Οχι RED δεν αναφέρομαι σ' εσένα.:)

-Φαντάζομαι astrapogianne να κατάλαβες γιατί είναι απαραίτητες οι παραθέσεις.
Οσο για την ουσία του θέματος, κατέθεσες την διευκρήνησή σου.
Μεγάλα παιδιά μας διαβάζουν, θα αποφασήσουν οι ίδιοι τί θα κρατήσουν.
 
πιστευω απο την πλευρα μου οτι δεν εχει τελειωσει η αναπαραγωγικη περιοδος.Φετος ο καιρος ηταν πολυ παραξενος με αποτελεσμα πολλοι που εκτρεφουν πουλια σε εξωτερικο χωρο να αργησαν στα ζευγαρωματα. Εγω ειχα την πρωτη φωλια τελη Μαη σε αυτα που ειχα εξω. Πιστευει κανεις οτι τωρα μπορω να τα σταματησω; Ακομα και στη φυση τα πουλια ακομα ζευγαρωνουν. Καλο ειναι να μην μπαινουν ζευγαρια τωρα δηλαδη να μην αρχιζουμε τωρα προετοιμασια.Αν ομως προκειτε για ζευγαρια που προετοιμαστηκαν εδω και καιρο πιστευω οτι δεν υπαρχει προβλημα. Ουτε σε εσωτερικο χωρο αλλα ουτε και σε εξωτερικο (με χρηση τεντας). Ο καθενας γνωριζει τα πουλια του καλυτερα απο τον καθενα οποτε οτι και να λεει ο καθενας μας περισσευει. Περσι τετοια εποχη πηρα και εγω την αποφαση να σταματησω ζευγαρωματα λογω ζεστης ομως τα πουλια ειχαν πρωτη γεννα Ιουνιο. Ετσι μια καναρα δε εκανε πτερορια και καθε μερα εως το Νοεμβριο εκανε αυγα ασταματητα.
 
Χωρις να θελω να θειξω κανεναν πολλοι φιλοι ζευγαρωναν απο τον Ιανουαριο. Δηλαδη τοτε ηταν καλη εποχη για τα πουλια και τωρα οπου πυρωνουν φυσιολογικα να τα σταματησουμε;
 
ο καθενας γνωριζει τα πουλια του καλυτερα απο τον καθενα οποτε οτι και να λεει ο καθενας μας περισσευει.
Προφανώς, ο Ματθαίος ζήτησε την γνώμη κάποιων μελών του site. Επιπλέον, με αυτη την λογική δεν καταλαβαίνω τον λόγο για τον οποίο κάποιος συμμετέχει στο forum.
 
ο καθενας γνωριζει τα πουλια του καλυτερα απο τον καθενα οποτε οτι και να λεει ο καθενας μας περισσευει.
Με τη φραση αυτη εννοω φιλε red χωρις παρεξηγηση οτι ο καθενας αναλογα με την προετοιμασια που εχει κανει και με την κατασταση στην οποια βρισκονται τα πουλια του αποφασιζει τι θα κανει. Δε λεω πουθενα οτι δε πρεπει να περνουμε συμβουλες απο το φορουμ αλλωστε πολυ σωστα ειπες για αυτο συμμετεχουμε. Ομως δε υπαρχει κανενας κανονας που να απαγορευει ζευγαρωματα τον Ιουνιο και να τα επιτρεπει τον Γεναρη.
 
Φίλε THODORIS1982 σαφώς και είναι δικαίωμα να διαχειρίζεσαι με όποιον τρόπο θέλεις τα πουλάκια σου. Άλλωστε, όλοι την γνώμη μας εκφράζουμε. Ο τρόπος με τον οποίο όμως εκφράζουμε την γνώμη μας πολλές φορες δημιουργεί προβλήματα.
Να είσαι καλά.
 
Αν το ήξεραν οτι είναι Γενάρης δεν θα πύρωναν.
Είναι γνωστό οτι όσοι ζευγαρώνουν σε εσωτερικό χώρο
"δημιουργούν" αναπαραγωγικές συνθήκες. Στην φύση
πολύ αμφιβάλω αν θα βρείς φωλιές με νεοσσούς τον Ιούλιο.
Αν συμβεί αυτό θα είναι ελάχιστες και κατ' εξαίρεση.
Ενα μέρος του Ιουλίου είναι περίοδος πτερόρροιας έτσι ώστε
τα πουλιά τον Σεπτέμβριο να είναι "ντυμένα".
Από αυτό το γεγονός(πτερόρροια) και απο ότι προκύπτει
απο αυτήν, δηλαδή την γενικότερη διαταραχή όλων των συστημάτων του πουλιούκαι ιδιαίτερα του αναπαραγωγικού,έχω την γνώμη οτι
είναι ακατάλληλη εποχή για να ξεκινήσει μια γέννα.
Αυτή είναι η άποψή μουκαι είναι ΜΙΑκαι δεν αλλάζει περιστασιακά.
-Τώρα, οτι εγώ έχω αυτήν την γνώμη, δεν υποχρεώνει κανέναν
να μην έχει την δική του, καθ' όλα σεβαστή γνώμη. Να την γράφει,
να την δικαιολογεί, και να την υποστηρίζει. Ετσι δημιουργείται
συζήτηση και όσοι συμμετέχουν ή διαβάζουν, βγάζουν τα συμπερασματά τους.
Γι' αυτό δεν υπάρχει το φόρουμ; τί ωραιότερο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Back
Top