Φροντίδα Θα ήθελα ιδέες για να στήσω το κλουβί των budgie μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ckdodis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ckdodis

PB New Member
Εγγραφή
26 Φεβ 2022
Μηνύματα
226
Πόλη
Ηγουμενίτσα
Θα ήθελα να ακούσω ιδέες για να στίσω καλύτερα το κλουβάκι. Ήδη τα νιώθω πιο δραστήρια μέσα στο κλουβί και κάνουν πεταρίσματα από την μία άκρη στην άλλη μιας και το άλλο κλουβί τους έπεφτε μικρό.

υ.γ.: Το στίκ είναι για πρώτη και τελευταία φορά.
υ.γ.1: Να τους βάλω κουτάκι για ζευγάρωμα; Ζευγαρώνουν τα 'μεγάλα' μπάτζι με τα 'μικρότερα'; Τα πάνε καλά νομίζω μεταξύ τους, δίνουν φιλιά κλπ.
 

Συνημμένα

  • elvis_2_50.webp
    elvis_2_50.webp
    54,2 KB · Προβολές: 199
  • elvis_50.webp
    elvis_50.webp
    41 KB · Προβολές: 45
Θα πρότεινα καλύτερα μια κλούβα αλλά και αυτό είναι οκ νομίζω.
Βάλε μπολ για φαγητό και νερό από ανοξείδωτο ατσάλι καθώς τα πλαστικά μαζεύουν
βακτήρια εύκολα! Αντικατέστησε τις πέρκες που έχεις με φυσικό ξύλο ορίστε λίστα
με ασφαλή ξύλα https://www.youtube.com/redirect?event=video_description&redir_token=QUFFLUhqbnk5cEFwdk5BZU1IQzBνίδιαuRU1qU1VRVlNFMkI5QXxBQ3Jtc0tsTXFfbWNvQUVqdTN3c2lrcFFlNWc4OFNnclMtdjVBZ0hteDR2aVUxVDk5ZkJHSXVZaUlZWUQxQ1RKWkFBNTd0Um1zcnpnSFZwa1ZKdTBtZ2NZTFl2ZXhUbElDVkl3eW90Wmo2cXl1aklmQ1FRRk10dw&q=https%3A%2F%2Fbit.ly%2FBudgieTrees Θα πρέπει να βάλεις πολλά είδη παιχνιδιών από τεμαχίσιμα υλικά,
παιχνίδια αναζήτησης τροφής και πολλά άλλα! Όσο για το ζευγάρωμα δεν είναι εύκολη δουλειά
(καλύτερα να το αφήσω στους πιο έμπειρους!)
 
@Ledagcc Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Τι εννοείς μία κλούβα; Το κλουβάκι που βλέπεις στις παραπάνω φωτογραφίες είναι ζευγαρώστρα μέγεθος 75χ47χ47.
Δύο πουλάκια έχει αυτή την στιγμή μέσα, δεν γνωρίζω πάρα πολλά αλλά νομίζω ότι είναι αρκετά άνετα.
Ήδη ψάχνω για παιχνιδάκια και για πάρκο μικρών παπαγάλων με παιχνιδάκια για να λειτουργεί και σαν στάντ όταν βρίσκονται έξω από το κλουβάκι τους. Το αρσενικό της φωτογραφίας, ο Έλβις, είναι αρκετές ώρες της ημέρας έξω από το κλουβάκι του. Η Λέιλα λιγότερες μιάς και δεν είναι τοσό κοινωνική. 😊☺️
Το ζευγάρωμα θεωρώ και εγώ ότι δεν είναι καθόλου εύκολη 'δουλεία' αλλά θα ήθελα πολύ να το δοκιμάσω. Για αυτό ρώτησα εάν γίνονται ζευγάρι τα αγγλικά μπάτζι με τα 'απλά' ας πούμε μπάτζι.

Το λινκ σου δυστυχώς δεν δουλεύει. 🙁
Σε ευχαριστώ για ακόμα μία φορά.
 
@ckdodis Tα budgie είναι γενικά πολύ ενεργητικά πουλιά γι΄αυτό χρειάζονται κλούβες πτήσης
κατά την γνώμη μου. Όσο για το θηλυκό θα είναι πάντα πιο ακοινώνητο καθώς τα θηλυκά budgie
τείνουν να είναι πιο άγρια από τα αρσενικά.

[automerge]1646935702[/automerge]
@Ledagcc Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Τι εννοείς μία κλούβα; Το κλουβάκι που βλέπεις στις παραπάνω φωτογραφίες είναι ζευγαρώστρα μέγεθος 75χ47χ47.
Δύο πουλάκια έχει αυτή την στιγμή μέσα, δεν γνωρίζω πάρα πολλά αλλά νομίζω ότι είναι αρκετά άνετα.
Ήδη ψάχνω για παιχνιδάκια και για πάρκο μικρών παπαγάλων με παιχνιδάκια για να λειτουργεί και σαν στάντ όταν βρίσκονται έξω από το κλουβάκι τους. Το αρσενικό της φωτογραφίας, ο Έλβις, είναι αρκετές ώρες της ημέρας έξω από το κλουβάκι του. Η Λέιλα λιγότερες μιάς και δεν είναι τοσό κοινωνική. 😊☺️
Το ζευγάρωμα θεωρώ και εγώ ότι δεν είναι καθόλου εύκολη 'δουλεία' αλλά θα ήθελα πολύ να το δοκιμάσω. Για αυτό ρώτησα εάν γίνονται ζευγάρι τα αγγλικά μπάτζι με τα 'απλά' ας πούμε μπάτζι.

Το λινκ σου δυστυχώς δεν δουλεύει. 🙁
Σε ευχαριστώ για ακόμα μία φορά.
Παρακαλώ. Τα budgie είναι πολύ ενεργητικά πουλιά κατά την γνώμη μου γι΄αυτό προτείνω μια κλούβα πτήσης.
Να ξέρεις πως τα θηλυκά budgie τείνουν να είναι πιο άγρια από τα αρσενικά. Επίσης να τα χαίρεσαι!
 
Για αυτό ρώτησα εάν γίνονται ζευγάρι τα αγγλικά μπάτζι με τα 'απλά' ας πούμε μπάτζι.
Πιστεύω ότι δεν είναι καλή ιδέα να ζευγαρώσεις δυο πουλιά με τόσο διαφορετικά χαρακτηριστικά.
Αν έχεις χώρο θα μπορούσες να πάρεις άλλα δύο και να φτιάξεις σωστά ζευγάρια.
 
Αυτο για να πάρεις και κάποιες ιδέες για τα παιχνίδια τους
 
Καλησπέρα και από εμένα, να χαίρεσαι τα όμορφα πουλάκια σου!
Το κλουβί φαίνεται μια χαρά για δύο μπάτζι. Οι πατήθρες καλό θα ήταν να αντικατασταθούν με ξύλινες, όπως σου είπαν και να έχουν διαφορετική υφή και διάμετρο ώστε να γυμνάζονται όλοι οι μύες των ποδιών. Πρόσεξε να τοποθετηθούν σε σημείο που η ουρά τους να μην φτάνει τα κάγκελα. Σουπιοκόκκαλο υπάρχει στο κλουβί;
 
Επίσης αν διακρίνω σωστά χρησιμοποιείς εφημερίδα σαν υπόστρωμα καλύτερα να την αντικαταστησεις είτε με χαρτί κουζίνας είτε με χαρτί τύπου α4.
Μια καλή επιλογή είναι αυτή https://petbirds.gr/product/sanibird-litter/ την έχω ξεκινήσει πριν ένα μήνα περίπου και μπορώ να πω πως ειναι πιο υγιεινη, κάνει πολύ πιο εύκολο το καθαρισμα του κλουβιου συν ότι δεν θα έχεις μυρωδιές
 
@Ιωάννης 2021 Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Σύντομα θα αντικαταστήσω τις πατήθρες. Δεν ακουμπάνε στα κάγκελα οι ουρές τους. Είχα πιτσιρικάς παπαγαλάκια και το θυμάμαι από τότε αυτό, να μην ακουμπάνε οι ουρές τους στα κάγκελα. Υπάρχει σουπιό κόκαλο, το οποίο το έχουν φάει και έχει μείνει ένα μικρό κομμάτι ακόμα, ήδη πάρει νέο κόκαλο. 😊
[automerge]1646987677[/automerge]
Επίσης αν διακρίνω σωστά χρησιμοποιείς εφημερίδα σαν υπόστρωμα καλύτερα να την αντικαταστησεις είτε με χαρτί κουζίνας είτε με χαρτί τύπου α4.
Μια καλή επιλογή είναι αυτή https://community.petbirds.gr/presentations/sanibird-Άμμος-υγιεινής-για-πτηνά.12/ την έχω ξεκινήσει πριν ένα μήνα περίπου και μπορώ να πω πως ειναι πιο υγιεινη, κάνει πολύ πιο εύκολο το καθαρισμα του κλουβιου συν ότι δεν θα έχεις μυρωδιές
Σε ευχαριστώ για την επισήμανση! ☺️ Μεγάλη κουβέντα το υπόστρωμα από ότι έχω καταλάβει και πολύ σημαντικό για τα πουλάκια σε ότι αφορά την υγεία τους. Ζω στην επαρχία και δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε τέτοια είδη. Θα φροντίσω σύντομα να συγκεντρώσω μία λίστα από 'πράγματα' που χρειάζομαι και θα ΄κάνω μαζική παραγγελία. Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το κλουβάκι είναι πολύ άνετο κατά τη γνώμη μου για ένα ζευγάρι μπάτζι. Αν αλλάξεις τις πατήθρες με ξύλινες και κατά το πλάτος του κλουβιού (όχι διαγώνια) θα είναι μια χαρά και θα έχουν και χώρο να πετάνε απο την μία πλευρά στην άλλη. Η εεφημερίδα δεν είναι πρόβλημα αν δεν μπορείς να βρεις υπόστρωμα. Εγώ όλα μου τα χρόνια που έχω πουλιά μόνο εφημερίδες χρησιμοποιώ και ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα.

Σχετικά με τα δύο διαφορετικά είδη μπάτζι, ναι μπορούν να ζευγαρώσουν. Πάλι δεν βλέπω πρόβλημα στο να είναι ένα εγγλέζικο κι ένα κοινό. Η ερώτηση μου είναι τι σκοπεύεις να κάνεις τα μικρά αν προκύψουν? Απο εκεί θα έκρινα αν είναι καλή ιδέα αυτό το συγκεκριμένο ζευγάρωμα.
 
Τα πουλάκια που θα γεννηθούν θα τα κρατήσω σε άλλη κλούβα.
Eφόσον δεν είναι πουλιά που θα πήγαιναν σε εκθέσεις ή δεν θα τα έδινες αριστερά-δεξιά απλά για να βάζεις ένα ζευγάρι να γεννάει, όπως είπα και πριν δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα με το ζευγάρωμα αυτό. Είναι καλό αν μπορούμε να διατηρούμε τις φυλές που έχουν δημιουργηθεί με κόπο ετών απο κάποιους εκτροφείς αλλά δεν θα έρθει και το τέλος του κόσμου αν 2 πουλάκια του ίδιους είδους αλλά διαφορετικού τύπου ζευγαρώσουν και γεννήσουν αφού λαμβάνουν σωστή φροντίδα και σκοπεύεις να κάνεις το ίδιο και με τους απογόνους τους.
 
@ckdodis Καλησπέρα, καθυστερημένη ως συνήθως στο πάρτυ, αλλά είναι κουκλιά, να τα χαίρεσαι! Προσωπικά δεν είμαι υπερ της αναπαραγωγής από απλούς ιδιοκτήτες όπως εμείς, αλλά αντικειμενικά δεν υπάρχει θέμα να ζευγαρώσει εγγλέζικο (κανονικά λέγονται επίδειξης για να μην μπερδεύεται ο κόσμος και νομίζει ότι η Αγγλία είχε παπαγάλους από το 1066) με σύνηθες. Θα βγει κάτι σαν τον Σκρουτζ - μεγαλύτερο και πιο χνουδωτό, αλλά όχι τόσο όσο τα καθαρόαιμα.

Μισο εγγλέζικο λουτίνο

Με ανησυχούν δύο πράγματα σχετικά με το ζευγάρωμα, πέραν των υπάρχοντων κινδύνων, δεν ξέρω αν έχουν όντως σημασία. Καταρχάς τα παπαγαλάκια με πολύ ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, όπως τα εγγλέζικα, έχουν υποστεί αιμομειξίες αφού ο αρχικός αριθμός πτηνών με τα επιθυμητα χαρακτηριστικά ήταν πολύ μικρός, με αποτέλεσμα να εμφανίζουν αρκετά προβλήματα. Ακόμα και ο Σκρουτζ, που είναι μισός, έχει ένα ποδι που δεν πολυκλείνει στο κλαδί, δεν βγαίνουν σωστά τα νύχια του κλπ.

Υποθέτω πως το αρσενικό είναι το εγγλέζικο, λόγω ονόματος. Στα θηλαστικά δεν γίνεται ο πατέρας να είναι μεγάλη ράτσα και η μητέρα μικρή, για ανατομικούς λόγους. Δεν ξέρω τι επιπτώσεις θα μπορούσε να έχει σε ένα έμβρυο ή νεοσσό που θα είναι σημαντικά μεγαλύτερο από το μέσο μπάτζι σε αυγό μέσου μεγέθους. Πάντα υπέθετα ότι η μαμα του Σκρουτζ είναι το εγγλέζικο, χωρίς όμως επιβεβαίωση.

Αυτό είναι κλούβα, κανονικά λέγεται κλούβα πτήσης. Οι τιμές είναι ακραίες, αλλά αν πάτε σε άλλα σάιτ μπορεί να σας φάνε ζωντανό ακόμα κι αν έχετε ένα μπάτζι χωρίς κλούβα πτησης, κι ας πάει μόνο για ύπνο στο κλουβί. Υπερβολή ίσως, αλλά εδώ που τα λέμε δεν υπάρχει μέγιστο μέγεθος κλουβιού για ζωα που εκ φύσεως ειναι υπερκινητικά, νομαδικά και κάπως κατσούφικα.
 
Back
Top