Αναπαραγωγή Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας για το ζευγάρι μου

GiorgosGP93

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2020
Μηνύματα
35
Πόλη
Αθήνα
Γεια σασ... Θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας για το ζευγαρι που εχω βαλει για αναπαραγωγη. Ειναι κοκκινο αχατης μωζαϊκ με μαλινουα.Χρονιαρικα. Εχω ηδη δυο αυγα. Τα πουλακια αν βγουν θα κρατησω δυο και τα αλλα θα τα χαρησω σε γνωστες του ειδουσ... Ο αρσενικος ειναι αηδοφωνος απο πολυ καλους γονεις
 

Συνημμένα

  • IMG-8864271cabb5b43348a54ba59a239cdc-V.webp
    IMG-8864271cabb5b43348a54ba59a239cdc-V.webp
    97,2 KB · Προβολές: 25
  • IMG-dfafb27eb62020d690f6d8da49616f09-V.webp
    IMG-dfafb27eb62020d690f6d8da49616f09-V.webp
    85,1 KB · Προβολές: 25
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ΤΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΑΝ ΒΓΟΥΝ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΔΥΟ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΑ ΧΑΡΗΣΩ ΣΕ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ...
Σε ποιο είδος αναφέρεσαι;

Το αριστερό τμήμα του οργάνου που λέγεται σύριγξ στα Μαλινουά είναι κατά 90% ανενεργό.
Ποιοι γνώστες θα εκτιμήσουν την γονιδιακή αλλοίωση αυτής της συγκεκριμένης πληροφορίας σε απογόνους που θα έχουν περάσει μέσα από καναρίνι χρώματος στο οποίο η λειτουργία αυτού του οργάνου είναι εντελώς διαφορετική;

Αντίστροφα το καναρίνι χρώματος που έχεις μπαίνοντας με λιποχρωμικό θα παράξει 99.99% παρδαλούς απογόνους, με μπαλώματα μελανίνης σε πτέρωμα και κεράτινα μέρη,θα είναι πορτοκαλί και δεν θα έχει σχέση με καμία ράτσα.

Δεν απευθύνεσαι σε γνώστες αλλά στο ευρύ κοινό που θέλει απλά ένα καναρινάκι στο μπαλκόνι του.

Με λίγα λόγια, είτε βάλεις μαζί δυο κοινά καναρίνια από ένα οποιοδήποτε petshop, είτε τα δικά σου,το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο πράγμα, κοινά καναρίνια.

ΥΓ1:Σε post που έγραψες πριν μισή ώρα είχες ένα αβγό,τώρα έχεις δύο. Πρόκειται για άλλο ζευγάρι και έβαλες τις ίδιες φωτογραφίες; https://community.petbirds.gr/threads/Κανάρα-μετακινεί-το-αυγό-έξω-από-τη-φωλιά.38332/

ΥΓ2:Το ράμφος του θηλυκού θέλει μάλλον, μετά την αναπαραγωγή, κόψιμο... Και ένα τσεκ το συκώτι της.
 
Back
Top