Γενικά Θα ήθελα να μάθω αν είναι αρσενικό ή θηλυκό το παπαγαλάκι μου

Marina 123

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2017
Μηνύματα
129
Πόλη
Σέρρες
Καλησπέρα σας.. Σημερα αγορασα ενα παπαγαλακι για να κανει συντροφιά στον αλλον μου που ειναι ενός χρονου εκει μου το εδωσαν για θύληκο αλλα φυσικα θα ηθελα την γνωμη σας!received_1735222039931368.webp
 
να σας. Πω μου ειπε 2-3 μηνων τα ποδαρακια ειναι ροζ δν ξερω αν παίζει ρολο
Φαίνεται ότι είναι πολύ μικρό. Είναι πολύ νωρίς για να καταλάβεις το φύλο. Συνήθως μετά τους 6 μήνες τα αρσενικά ξεχωρίζουν σιγά σιγά αλλά αν θυμάμαι καλά κάποιες φορές σε ανοιχτόχρωμα όπως το δικό σου ακόμη και μετά την ενηλικίωση το αρσενικό δεν έχει το χαρακτηριστικο μπλε χρώμα στο ράμφος.

https://community.petbirds.gr/threads/Διάκριση-φύλου-στα-παπαγαλάκια-budgie.14607/

Κοίταξε και το παραπάνω θέμα μήπως σε βοηθήσει σε κάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την βοήθεια ναι θελω να πιστευω πως ειναι κοριτσάκι! Αύριο θα προσπαθήσω να σας βγαλω καθαρες φοτο για να δείτε καλύτερα! Παντως αυτο που διέκρινα ειναι οτι κάθονται διπλα διπλα στο κλαδί και κοιμούνται μαζι αν ήταν κ τα δυο αρσενικα θα είχαν αυτη την συμπεριφορά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αυτο το νόμιζα διότι εχω αρσενικά καναρινια και τα εχω χωριστά γιατι σκοτώνονται... Εμενα με ενδιαφέρει να έχει παρέα και να ειναι χαρουμενο τωρα οτι και ναναι το μικρούλι καλοδεχούμενο

received_1735708856549353.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Επειδη οσες φωτογραφιες και να βγαλεις σε ολες θα φαινεται διαφορετικο χρωμα ο χαλινος, διαβασε το αρθρο που σου εβαλε η Ζωη δες και αυτο το πινακακι proxy-1.webp και προσπαθησε να καταλαβεις.

Ισως ο Φοίβος θα μπορουσε να μας πει με σιγουρια!
εμενα με ενδιαφέρει να έχει παρέα και να ειναι χαρουμενο τωρα οτι και ναναι το μικρούλι καλοδεχούμενο
Μπραβο σου βρε Μαρινα! Αυτο ειναι το σημαντικοτερο!
 
Πιστεύω πως το πουλάκι είναι αρσενικό. :)
Στη δευτερη φωτογραφια και εγω για αρσενικο το βλεπω!
Γι'αυτο ειπα να φωναξω τα μεγαλα μεσα! 😛
Μη πω καμια πατατα!:D
 
Στη δευτερη φωτογραφια και εγω για αρσενικο το βλεπω!
Γι'αυτο ειπα να φωναξω τα μεγαλα μεσα! 😛
Μη πω καμια πατατα!:D

Σιγά τα μεγάλα μέσα. 😛 Πάνε πολλά χρόνια απο τότε που είχα τα μπατζάκια. Και η ηλικία αυτή αλλά κι ο φωτισμός στις φωτογραφίες του κάθε ανθρώπου αφήνουν πάντα περιθώρια λάθους. 😉
 
Back
Top