Γενικά Θα ήθελα να μάθω το φύλο των gouldian μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλημερα.. επειδη θα κανω ανταλλαγη τα gouldian για να κανω ζευγαρια θα ηθελα να μαθω το φυλο τους. Υποψιαζομαι το φυλο αλλα ειμαι και λιγο ασχετη. Ειναι 6 μηνων. Αν βαλω φωτογραφιες μπορειτε να μου πειτε το φυλο τους;
 
Καλημερα.. επειδη θα κανω ανταλλαγη τα gouldian για να κανω ζευγαρια θα ηθελα να μαθω το φυλο τους. Υποψιαζομαι το φυλο αλλα ειμαι και λιγο ασχετη. Ειναι 6 μηνων. Αν βαλω φωτογραφιες μπορειτε να μου πειτε το φυλο τους;
καλησπέρα υπάρχει ένας φίλος μπορείς να τον βρείς στο facebook, tzabegio bards, που έχει φόρμες για DNA για το φύλο των πουλιών, στοιχίζει μόνο 4,80 εγώ το έχω χρησιμοποιείσει αρκετές φορές, είναι αξιόπιστος και είμαι ευχαριστημένη. Μόνο έτσι σιγουρεύεσαι γιατί πήρα δήθεν αρσενικά αλλά μου βγήκαν θυλικά, από φωτό δεν βγάζεις άκρη
 
καλησπέρα υπάρχει ένας φίλος μπορείς να τον βρείς στο facebook, tzabegio bards, που έχει φόρμες για DNA για το φύλο των πουλιών, στοιχίζει μόνο 4,80 εγώ το έχω χρησιμοποιείσει αρκετές φορές, είναι αξιόπιστος και είμαι ευχαριστημένη. Μόνο έτσι σιγουρεύεσαι γιατί πήρα δήθεν αρσενικά αλλά μου βγήκαν θυλικά, από φωτό δεν βγάζεις άκρη
Αν δεν κάνω λάθος αυτά είναι απαραίτητα για τους περισσότερους παπαγάλους και δεν ξέρω αν έχει εφαρμογή για τα gouldian
Μέχρι όμως να απαντηθούν οι απορίες από τους γνώστες ας γνωρίζουμε τα πουλιά αυτά μέσα από το όμορφο άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Γκούλντιαν-gouldian-erythrura-gouldiae.1927/
 
καλησπέρα υπάρχει ένας φίλος μπορείς να τον βρείς στο facebook, tzabegio bards, που έχει φόρμες για DNA για το φύλο των πουλιών, στοιχίζει μόνο 4,80 εγώ το έχω χρησιμοποιείσει αρκετές φορές, είναι αξιόπιστος και είμαι ευχαριστημένη. Μόνο έτσι σιγουρεύεσαι γιατί πήρα δήθεν αρσενικά αλλά μου βγήκαν θυλικά, από φωτό δεν βγάζεις άκρη
Τον γνωριζω. Με βοηθησε και εκανα dna στην ροζελα μου. Με τα gouldians ειναι πιο ευκολο και πιο απλο. Με τα χρωματα. Εγω απλα ειμαι ασχετη. Αυριο θα προσπαθησω να βγαλω φωτογραφιες και θα τις περασω στο θεμα.
 
Το test DNA (αυτό) αφορά κάθε τι που έχει φτερά και είναι πουλί.
Τα gouldians είναι διμορφικά και κανονικά ξεχωρίζει οπτικά το φύλο τους απ' όσους έχουν τις σχετικές γνώσεις και εμπειρίες· ωστόσο αν για κάποιους λόγους υπάρχει δυσκολία, φυσικά το τεστ είναι και σ' αυτή την περίπτωση εφαρμόσιμο.
 
Αυριο θα προσπαθησω να βγαλω φωτογραφιες
Βάλε όποτε μπορείς τς φωτογραφίες Αριάδνη.
Ελπίζω ο @YannisK και @Wind-sa να βοηθήσουν στις πιο δύσκολες περιπτώσεις, αν φυσικά υπάρξουν τέτοιες.
 
Όλα βοηθούν Γιάννη...
Αλλά μέσω των φωτογραφιών της Αριάδνης ελπίζω να έχουμε μαθήματα αναγνώρισης κι εδώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Φυσικα βοηθα η ιστοσελιδα που εστειλες. Απο την ιστοσελιδα σιγουρεψα οτι το ενα ειναι αρσενικο. Τα gouldian ειναι σε κλουβα και δεν καθονται να βγαλω φωτογραφια. Αυτες τις μερες ειμαι με ιλιγγο. Μολις ηρεμισω θα τα πιασω και θα τα βαλω σε μικρα κλουβακια και θα περασω φωτογραφιες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ξέρεις, υπάρχουν και κάποιες ιστοσελίδες, που αναλογα με τα χρωματα των γονέων και το συνδυασμό τους, σε κάποιες περιπτώσεις μπορείς βλέποντας τα χρωματα των απογόνων, να προσδιορίσεις το φύλο τους.
 
Ειμαι καλυτερα αλλα δεν περασε. Απλα τωρα ειχα την βοηθεια του κοινου. Απολογουμαι που αργησα.
 

Συνημμένα

  • t20160826_154136-1.webp
    t20160826_154136-1.webp
    15,7 KB · Προβολές: 56
  • t20160826_154413-1.webp
    t20160826_154413-1.webp
    12,1 KB · Προβολές: 55
  • t20160826_154848-1.webp
    t20160826_154848-1.webp
    11,8 KB · Προβολές: 56
  • t20160826_154732-1.webp
    t20160826_154732-1.webp
    18,4 KB · Προβολές: 55
  • rsz_2t20160826_154619-1.webp
    rsz_2t20160826_154619-1.webp
    9,3 KB · Προβολές: 56
Το μονο που θα πω εγω ειναι:
Μα τι ομορφα που ειναι ολα τους;

Δηλαδη ετσι απο το κεφαλι και τα χρωματα καταλαβαινεις το φύλο;
Μηπως παιζει ρολο πχ η ουρα, τα χρωματα στα φτερα, οχι ε;
 
Τα αρσενικα εχουν πιο εντονα χρωματα απο τα θηλυκα. Και κατι με το ραμβος. Θα δουμε τι ειναι.
 
Είχε πει η Ηλέκτρα σε ένα ποστ της, ότι το καλό με τα Μπάτζι είναι ότι βγαίνουν σε πολλά χρώματα! Τι να πούμε τώρα γι αυτά εδώ; Σαν καραμελάκια smarties είναι! 😉:D! Να τα χαίρεσαι Αριάδνη!
 
Σε ευχαριστω πολυ. Το κακο ειναι οτι καποια αναγκαστικα θα τα ανταλλαξω. Προσπαθω να βρω κατι στε καποιο που να με κανει να πω "αυτο θα δωσω". Αλλα τιποτα..
αναμενω να ακουσω το φυλο τους. Αν και νομιζω οτι:
πρωτο, δευτερο και πεμπτο θηλυκα
Τριτο και τεταρτο αρσενικα.
 
Back
Top