Αναπαραγωγή Θα ήθελα να μου πείτε τα πάντα για την αναπαραγωγή καναρινιων

panagiotis2014

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2014
Μηνύματα
328
Πήρα ένα ζευγάρι καναρίνια αλλά τελικά αποδείχθηκαν αδέρφια και θα πάω αυριο να αλλάξω το θυλικό. Θα ήθελα να μου πείτε τα πάντα σχετικά με την αναπαραγωγή
 
Μου το είπε ο εκτροφέας. Σήμερα μου είπε ότι τελικά ήταν αδέρφια
 
Έχω ένα αρσενικό και ένα θυλικό καναρίνι. Είναι αδέρφια. Τα έβαλα στην ζευγαρωστρα με χώρισμα και με λαμαρίνα για να μην βλεπονται. Χθες έβαλα μια φωλιά στην θυλικια για να δω τι θα κάνει. Και πήρε κλοστες και έριξε στην φωλιά. Τι να κάνω; Μπορώ να τα ζευγαρωσω;

Αα και πάει στην λαμαρίνα εκεί που έχει μια τριπουλα και βάζει το κεφάλι μέσα

Να βγάλω την λαμαρίνα;
 
Να βγάλω την λαμαρίνα;
Παναγιώτη μου όπως σου είπε και ο Γιάννης, ποιος ο λόγος να το κάνεις αυτό; Να ταλαιπωρηθούν μικρά σε ηλικία πουλιά και να βγάλεις (αν βγάλεις) άρρωστους νεοσσούς να στεναχωριέσαι; Δεν θα ακολουθήσεις εσύ το ένστικτο των πουλιών, θα το οδηγήσεις στην σωστή κατεύθυνση.
 
Πηγαίνεις στο ανάλογο φόρουμ, πχ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ, επειτα στο υπό φόρουμ πχ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ και επειτα πάνω δεξιά επιλέγεις νέο θέμα. Στον τίτλο αυτού γράφεις κάτι συγκεκριμένο, οχι ας πούμε πρόβλημα με το καναρινι μου, αλλά φούσκωσε η κοιλιά της κανάρας μου ή λευκές κουτσουλιές κλπ.
 
Αδέλφια δεν ζευγαρώνουμε ΠΟΤΕ ! Προσπάθησε να κάνεις κάποια ανταλλαγή και να βάλεις "νέο αίμα" στην "εκτροφή" σου..
 
Γεια σας από εμένα και από το νέο μου ζευγαρακι. Θέλω να μου πείτε τι να κάνω τώρα να βάλω χώρισμα; Να τα βάλω μαζι; Τι;
 

Συνημμένα

  • IMG_20160305_090858-800x600.webp
    IMG_20160305_090858-800x600.webp
    43,1 KB · Προβολές: 34
Μια παρατηρηση καλοπροαιρετη:νομιζω πως οι πατηθρες που εχεις βαλει ειναι ακαταλληλες ειναι πολυ χοντρες:/αν σφαλω ας με διορθωσει καποιος ποιο εμπειρος...
 
Θέλω να μου πείτε τι να κάνω τώρα να βάλω χώρισμα; Να τα βάλω μαζι; Τι;
Τα πουλιά είναι πυρωμένα; Μένουν μόνιμα έξω; Έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία; Πως θες να σου απαντήσουμε όταν δε ξέρουμε τα δεδομένα.. :)
 
Κάνω διατροφική προετοιμασία 3 βδομάδες και αυτή είναι η 4. Σας έχω κάποιες Φότο που ή θυλικια εχει κόψει το χαρτί. Και πάει συνέχεια στο κάγκελο. Τα έβαλα τώρα μαζί να δω τι θα κάνουν. Η θυλικια πηγενε στον αρσενικό αλλά αυτός την απέφευγε, μετά η θυλικια ήταν στον πατο και ο αρσενικός στο κλαδί πάνω από την θυλικια. Ή θυλικια άνοιγε το στόμα και άνοιγε τα φτερά για να την ταισει ο αρσενικός αλλά αυτός δεν ειξερε τι να κάνει. Τι να κάνω;
 

Συνημμένα

  • IMG_20160307_142020-800x600.webp
    IMG_20160307_142020-800x600.webp
    54,3 KB · Προβολές: 21
  • IMG_20160307_142034-800x600.webp
    IMG_20160307_142034-800x600.webp
    55,9 KB · Προβολές: 22
Ή θυλικια άνοιγε το στόμα και άνοιγε τα φτερά για να την ταισει ο αρσενικός αλλά αυτός δεν ειξερε τι να κάνει
Δεν το έκανε για να τον ταίσει.. όταν ανοίγουν ράμφος, κάνουν κχχ κχχχ με ανοιγμένα φτερά είναι επιθετικότητα και όχι τάισμα. Η θηλυκιά είναι πυρωμένη αλλά δε ξέρω κατά πόσο θέλει τον συγκεκριμένο γαμπρό.. Αυτός μάλλον δεν είναι ακόμα πυρωμένος. Μόνο αν δεις ταίσματα και έντονα κελαηδίσματα απ τη μεριά του αρσενικού να βάλεις φωλιά και να ενώσεις..
 
Back
Top