Διατροφή Θα ήθελα να μου προτείνετε μείγμα σπόρων για καρδερίνες

Γιάννης 83

PB New Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2019
Μηνύματα
99
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα μείγμα για καρδερίνες οι οποίες θα περάσουν το χειμώνα έξω στη βεράντα. Κοιτάζω για της versele laga blattner, μήπως όμως χρειάζεται ενίσχυση με λίγο καναβουρι γιατί απ'ότι βλέπω δεν περιέχει καθόλου.
 
Αρχικα θα συνεχισεις να δινεις οτι εδινε ο εκτροφεας τους και στη συνεχεια θα το "σπασεις" με οτι επιλεξεις να δωσεις εσυ.

Η δικη μου αποψη ειναι στην περιοδο συντήρησης να πας με ενα "φτωχο" σετ σπορων οπως πχ το Manitoba Cardellini και οταν θα θες να ανεβασεις τα πουλια πας σε Maniroba Cardellino ή στο Carduelidi.
 
Μπορεις του όποιους λιπαρους σπορους να τους δινεις ξεχωριστα οταν και αν κρινεις οτι υπάρχει τετοια αναγκη.Αν τους ενσωματωσεις στο καθημερινο μειγμα δυσκολα θα τρωνε τους αμυλουχους.
Συν οτι πρεπει η αλλαγή απο την περιοδο συντηρησης στην περιοδο προετοιμασιας για αναπαραγωγη να ειναι διακριτή και μεσω της τροφης.
 
Αρχικα θα συνεχισεις να δινεις οτι εδινε ο εκτροφεας τους και στη συνεχεια θα το "σπασεις" με οτι επιλεξεις να δωσεις εσυ.

Η δικη μου αποψη ειναι στην περιοδο συντήρησης να πας με ενα "φτωχο" σετ σπορων οπως πχ το Manitoba Cardellini και οταν θα θες να ανεβασεις τα πουλια πας σε Maniroba Cardellino ή στο Carduelidi.
Αυτό το μείγμα κάνει για τώρα το χειμώνα δηλαδή;
 
Back
Top