Γενικά Θα ήθελα να πάρω στρουθοκάμηλο

vasilis015

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2010
Μηνύματα
24
Πόλη
Σέρρες
εγώ στρουθοκάμηλο θέλω να πάρω κάποια στιγμή αν και λίγο δύσκολο
 
εγώ στρουθοκάμηλο θέλω να πάρω κάποια στιγμή αν και λίγο δύσκολο
ένας γνωστός μου είχε παλιότερα αλλά με τη γρίπη των πουλερικών αναγκάστηκε να τους δώσει ☹
 
Vasilis015 έχω 3 στρουθοκάμηλους. Μάλιστα ο ένας γεννήθηκε μετά από ζευγάρωμα του αρχικού ζευγαριού. Κάθε χρόνο η θηλυκή κάνει 10-12 αυγά και τα κλωσάει. Είχα αρκετές εκκολάψεις ως τώρα. Αλλά δύσκολα επιβιώνουν οι νεοσσοί, είναι πολύ απαιτητικά πουλιά. Έχω προς πώληση και τα 3 πουλιά, λόγο του ότι είναι τουριστική εδώ η περιοχή και 3 τόσο μεγάλα ζώα είναι πρόβλημα. Λόγο της ακριβής τιμής όμως δεν υπάρχει ενδιαφερόμενος ως τώρα..
 
Vasilis015 έχω 3 στρουθοκάμηλους. Μάλιστα ο ένας γεννήθηκε μετά από ζευγάρωμα του αρχικού ζευγαριού. Κάθε χρόνο η θηλυκή κάνει 10-12 αυγά και τα κλωσάει. Είχα αρκετές εκκολάψεις ως τώρα. Αλλά δύσκολα επιβιώνουν οι νεοσσοί, είναι πολύ απαιτητικά πουλιά. Έχω προς πώληση και τα 3 πουλιά, λόγο του ότι είναι τουριστική εδώ η περιοχή και 3 τόσο μεγάλα ζώα είναι πρόβλημα. Λόγο της ακριβής τιμής όμως δεν υπάρχει ενδιαφερόμενος ως τώρα..
βασικά ήθελα να το γράψω σε άλλο post, απλώς σκέφτομαι να αγοράσω στο άμεσο μέλλον αλλά ένα ζευγάρι έτσι για ομορφιά!
Passenger ποιά είναι η τιμή του ενός περίπου; Τα έξοδα σε τροφές πόσο περίπου είναι;(αν θες απαντας) ευχαριστώ
 
Η τιμή του καθενός είναι 1500 ευρώ. Είναι τιμή ευκαιρίας, οι ενήλικοι στρουθοκάμηλοι πωλούνται από φάρμες εως και 2000 ευρώ. Τα έξοδα σε τροφές είναι περίπου ένα τσουβάλι πίτουρα την εβδομάδα (για 3 στρουθοκάμηλους). Από κει και πέρα έχουν ανάγκη από χόρτα και λαχανικά. Συνήθως τους ταϊζουμε με ότι περισσεύει από το σπίτι (πχ φλούδες από πατάτες) και άφθονα χόρτα (πχ μολόχες, ξινόχορτο, καλαμπόκια, βρώμη κλπ), πράγμα εύκολο για όσους ζουν σε χωριό
 
Είναι τιμή ευκαιρίας, οι ενήλικοι στρουθοκάμηλοι πωλούνται από φάρμες εως και 2000 ευρώ
Νίκο, ποιοι είναι κυρίως οι αγοραστές; Τι ακριβώς πωλείται από το πουλί; Μόνο το κρέας; Ποια είναι η τιμή του κιλού στη λιανική;
 
Νίκο, ποιοι είναι κυρίως οι αγοραστές; Τι ακριβώς πωλείται από το πουλί; Μόνο το κρέας; Ποια είναι η τιμή του κιλού στη λιανική;
εγώ διάβασα ότι πωλούνται όλα (φτερά-οστά-κρέας-δέρμα) αλλά εγώ δεν τα θέλω για εκτροφή αν κ έχουν ωραίο κρέας
 
Αν δεν κάνω λάθος, το κρέας τους είναι βρώσιμο μόνο στα μέχρι ενός έτους πτηνά...
Φυσικά ο Νίκος @passenger σίγουρα θα ξέρει να μας πει περισσότερα.
 
Σε διάφορες χώρες του εξωτερικού πραγματικά δεν πετάνε τίποτα απ το πουλί. Τα χρησιμοποιούν όλα κάπου. Δε ξέρω αν αυτο γίνεται στην Ελλάδα. Το κρέας του στα χασάπικα θα το βρείτε προς 40 ευρώ το κιλό. Όντως το κρέας τους τρώγεται μέχρι ενός έτους. Δηλαδή μαγειρεύεται αυτό καθ αυτό το κρέας. Αυτό δε σημαίνει ότι το κρέας μεγαλύτερης ηληκίας πουλιών είναι για πέταμα. Γίνεται λουκάνικα ή κιμάς. Υπάρχει μια φάρμα στη Νιγρίτα Σερρών που παράγει τέτοια προϊόντα που καταλήγουν στο ράφι των ντελικατέσεν. Από αυτή τη φάρμα αγόρασα κι εγώ 2 πουλιά. Και έκανα αναπαραγωγή αρκετές φορές.
 
Αυτό δε σημαίνει ότι το κρέας μεγαλύτερης ηληκίας πουλιών είναι για πέταμα
Για ποιο λόγο δεν μαγειρεύεται απευθείας, είναι πολύ σκληρό, δεν ψήνεται κ.λπ.;
 
Σε διάφορες χώρες του εξωτερικού πραγματικά δεν πετάνε τίποτα απ το πουλί. Τα χρησιμοποιούν όλα κάπου. Δε ξέρω αν αυτο γίνεται στην Ελλάδα. Το κρέας του στα χασάπικα θα το βρείτε προς 40 ευρώ το κιλό. Όντως το κρέας τους τρώγεται μέχρι ενός έτους. Δηλαδή μαγειρεύεται αυτό καθ αυτό το κρέας. Αυτό δε σημαίνει ότι το κρέας μεγαλύτερης ηληκίας πουλιών είναι για πέταμα. Γίνεται λουκάνικα ή κιμάς. Υπάρχει μια φάρμα στη Νιγρίτα Σερρών που παράγει τέτοια προϊόντα που καταλήγουν στο ράφι των ντελικατέσεν. Από αυτή τη φάρμα αγόρασα κι εγώ 2 πουλιά. Και έκανα αναπαραγωγή αρκετές φορές.
συγκεκριμένα στην Πεντάπολη Σερρών είναι, από Σέρρες είμαι κ εγώ
 
πραγματικά δεν είχα ιδέα οτι τους εκτρέφουν για το κρέας! Δεν έχει τύχει ποτέ να δω να πουλάνε αλλαντικά ή κρέας στρουθοκαμήλου
 
πραγματικά δεν είχα ιδέα οτι τους εκτρέφουν για το κρέας! Δεν έχει τύχει ποτέ να δω να πουλάνε αλλαντικά ή κρέας στρουθοκαμήλου
Δε συχναζεις σε γκουρμεδιαρικα φαινεται
 
Είχα δοκιμάσει μπιφτέκι στρουθοκάμηλου παλιά σε μια ταβέρνα στην Κομοτηνή. Δεν θυμάμαι να με συγκίνησε αν και άλλος το παρήγγειλε, εγώ απλά μια μπουκιά δοκίμασα γιατί μου φαινότανε περίεργο να το παραγγείλω για εμένα :)
 
Και να φανταστείτε πως... Πριν αρκετα χρόνια όταν ξεκίνησε το εμπόριο αυτού του πουλιού και στη χώρα μας...η τιμή του ξεκίναγε από τα 6 εκκατομύρια δραχμές.

Και μάλιστα έγινε ένας πραγματικός χαμός με απίστευτη ζήτηση.
 
Στις αρχές του 2000 υπήρξε μια φάρμα και στην Αργολίδα κοντά στο Κρανίδι (της χαζεύαμε πηγαίνοντας για Σπέτσες), εδώ και χρόνια όμως έχει κλείσει.
Παλιό αλλά με ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Για όποιον ενδιαφέρεται για την (όποια) εκτροφή αυτών των πουλιών
http://www.minagric.gr/index.php/el/for-farmer-2/animal-production/ptina/1806-strouthokamilosnew
 
Back
Top