Γενικά Θα ήθελα να σας παρουσιάσω τα καναρίνια μου

Εγγραφή
30 Ιαν 2016
Μηνύματα
592
Πόλη
Κερατσίνι
Με μεγάλη χαρά θέλω να σας παρουσιάσω τα καναρίνια μου για να μοιραστώ μαζί σας
τα σχόλια και τις κριτικές σας.

Για αρχή οι γεννήτορες.
Ο αρσενικός Αχάτης οπαλ λευκός πουλί του 2016.

upload_2017-10-15_22-27-51.webp

upload_2017-10-15_22-29-42.webp


Το θηλυκό Μαύρο οπαλ λευκό πουλί του 2016.

upload_2017-10-15_22-32-35.webp


Από αυτά πήρα φέτος τρία μικρά αρσενικά το όποιο το ένα το χάρισα. Ήταν ίδιο με τον αδελφό του που σας παρουσιάζω.

upload_2017-10-15_22-37-13.webp
upload_2017-10-15_22-38-31.webp


Στην κατοχή μου ήρθε πρόσφατα ένα θηλικο πουλι Αχάτης λευκός Ιταλικής προέλευσης
upload_2017-10-15_22-43-19.webp


Και τέλος μου χάρισαν σε μαύρα χάλια ένα θηλυκό Σατινέ λευκό.
upload_2017-10-15_22-48-31.webp


Ζητώ συγγνώμη για τις φωτογραφίες Έκανα ότι καλύτερο μπορούσα.
Σας ευχαριστω.
 

Συνημμένα

  • upload_2017-10-15_22-33-26.webp
    upload_2017-10-15_22-33-26.webp
    5,2 KB · Προβολές: 17
Παναγιώτη έχω την γνώμη οτι τα αδίκησες με αυτές τις φωτό. Το δυστύχημα με τις φωτογραφίες των καναρινιών ΧΡΩΜΑΤΟΣ είναι οτι αν δεν υπάρχει πιστότητα στην εμφάνιση της απόχρωσης των μελανινών και του λιποχρώματος η όποια κρίση, σχολιασμός, είναι αδύνατη. Πολλές φορές είναι καλύτερα μια σύντομη λήψη βίντεο σε ένα καλοφωτισμένο σκιερό μέρος. Δυο πουλάκια που δείχνουν κάπως την ποικιλία τους είναι το Μαυρο Οπαλ και το Σατινέ. Τα αχατοειδή που φαίνονται σε μιαν απόχρωση της μελανίνης προς το μπεζ, μάλλον δεν πρέπει να είναι στην πραγματικότητα έτσι. Αν ξανακάνεις μια προσπάθεια Παναγιώτη για κάτι καλύτερο με χαρά θα είχες την γνώμη μου (θα στα..."τσεκούρωνα" :D )
 
Λαμπρά Παναγιώτη!
Αναρωτιέμαι τι σχεδιάζεις να κάνεις με αυτές τις ποικιλίες!
😀 νομίζω θα ψάχνεις για αρσενικά ακόμα και στον ύπνο σου!

@mgerom θα ήθελα ένα σχόλιο για την μετάλλαξη οπάλ και το στήθος των καναρινιών που την φέρουν. Οι μελανίνες στο στήθος συχνά απουσιάζουν;
 
@mgerom θα ήθελα ένα σχόλιο για την μετάλλαξη οπάλ και το στήθος των καναρινιών που την φέρουν. Οι μελανίνες στο στήθος συχνά απουσιάζουν;
Σε καμιά μελανινική μετάλλαξη δεν υπάρχουν μελανίνες στο στήθος. Ούτε και σ' αυτήν του Αχάτη που είναι ο πρώτος παράγοντας αραίωσης. Βέβαια ο "βαρύς" αρχέγονος τύπος φέρει ραβδώσεις και πιο χαμηλά απο τον λαιμό και τους ωμίτες, στην κεντρική περιοχή που ξέρουμε σαν στήθος (στην διαδρομή της καρίνας). Ετσι λοιπόν και έχοντας πάντα μια τάση να "τελειοποιούμε" τα εξωτερικά χαρακτηριστικά μιας ποικιλίας, και επειδή μια μεγαλύτερη περιοχή μελανινών δίνει πλεονέκτημα στην γενική εικόνα μιας μετάλλαξης, οι εκτροφείς προσπαθούν να μεταφέρουν την γράμμωση και σ' αυτή την περιοχή. Ο καλύτερος εκπρόσωπος του αρχέγονου τύπου στα οικιακά καναρίνια είναι το Lizard . Eπιλεκτικές διασταυρώσεις με αυτή την ποικιλία έδωσαν κάποια καναρίνια χρώματος με γράμμωση που φτάνει σχεδόν μέχρι την αμάρα. Οταν αυτό συνδιάζεται με σωστή απόχρωση και ένταση μελανίνης είναι πραγματικά ασυναγώνιστο.
 
Πανεμορφα ολα τους! Να τα χαιρεσαι! 🙂
Κατερίνα σε ευχαριστώ πολύ.


Παναγιώτη έχω την γνώμη οτι τα αδίκησες με αυτές τις φωτό.
Έχετε δίκιο κ. Μάκη Με τα μέσα που διαθέτω και τα μάτια που έχω έκανα ότι καλύτερο.
Θα κάνω κάποια στιγμή και άλλη προσπάθεια γιατί…
με χαρά θα είχες την γνώμη μου (θα στα..."τσεκούρωνα"
αυτό περίμενα από εσάς για να μάθω από τα λάθη και τα σωστά μου.

Τα αχατοειδή που φαίνονται σε μιαν απόχρωση της μελανίνης προς το μπεζ
Όντος το θηλυκό πουλί από την Ιταλία με προβληματίζει η απόχρωση της μελανίνης που με τα
δικά μου άπειρα μάτια είναι στα όρια του γκρι-μπεζ.
upload_2017-10-16_21-14-43.webp
upload_2017-10-16_21-16-19.webp

Εδώ θα ήθελα να ρωτήσω εάν όντος είναι μπεζ η απόχρωση, το ζευγάρωμα με το αχάτη οπαλ
που είναι από μαύρη σειρά το αποτέλεσμα θα είναι παρδαλά καναρίνια;

😀 νομίζω θα ψάχνεις για αρσενικά ακόμα και στον ύπνο σου!
Θέλεις να με προειδοποίησης για κάτι; γιατί δεν αντέχω με τόσα θηλυκά τριγύρω μου.
 
Το πρώτο πουλάκι είναι ΑΧΑΤΗΣ . Δεν έχει και την καλύτερη μελανίνη αλλά είναι μια χαρά. Το δεύτερο, φωτογραφισμένο σε μπέζ φόντο δείχνει ΙΖΑΜΠΕΛ . Δεν έχει καμία σχέση και δεν μπορεί να μπεί με Οπάλ .
Φυσικά δεν πρόκειται να δώσει παρδαλά πουλιά. Αχατοειδή θα δώσει αλλά με πολύ άτονες μελανίνες
 
Καλά ας μην το χαντακώσουμε,θηλυκό είναι. Δεν δείχνει και ίχνος φαιομελανίνης! (μιλάω σαν έμπειρος,όχι; )
Παναγιώτη κράτα το όπως είναι και σε δύο χρόνια θα σου στείλω ένα υπερμελανινικό να ισοφαρίσεις!
το ζευγάρωμα με το αχάτη οπαλ
που είναι από μαύρη σειρά το αποτέλεσμα θα είναι παρδαλά καναρίνια;
Την επόμενη φορά που θα βγάλεις χταπόδια και τσίπουρα θα σου βγάλω κόκκινη κάρτα!

Η μούρη της σατινέ,τι έπαθε;

ΥΓ:Μην κρατάς τα πουλιά έτσι ελεύθερα στο μπαλκόνι!
 
Φυσικά δεν πρόκειται να δώσει παρδαλά πουλιά. Αχατοειδή θα δώσει αλλά με πολύ άτονες μελανίνες
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση έχετε δίκιο.
Μου λείπουν αρκετά για να ανέβω επίπεδο αλλά δεν τα παρατάω όσο και αν υστερώ και στα τρία ΧΧΧ που σοφά είχατε γράψει.

Παναγιώτη κράτα το όπως είναι και σε δύο χρόνια θα σου στείλω ένα υπερμελανινικό να ισοφαρίσεις!
Πρόσεχε τι τάζεις….
Την επόμενη φορά που θα βγάλεις χταπόδια και τσίπουρα θα σου βγάλω κόκκινη κάρτα!
Εάν μπλέκεις με καλές παρέες αυτά παθαίνεις
Η μούρη της σατινέ,τι έπαθε;
Πολύ σωστά Δημήτρη το έχω παρατηρήσει αλλά δεν γνωρίζω τι είναι και δεν ξέρω να το διαχειριστώ.
 
Πολύ σωστά Δημήτρη το έχω παρατηρήσει αλλά δεν γνωρίζω τι είναι και δεν ξέρω να το διαχειριστώ.
Στην θέση σου θα άνοιγα ένα νέο θέμα με φωτογραφίες.Αφού θα έπιανα το πτηνό,θα παρακολουθούσα και την αναπνοή του, αν κάθεται με ανοιχτό το στόμα,έχει δύσπνοια κτλ. Τα σκεύη, ειδικά τα πάτηθρα και την ποτίστρα δεν θα την ανακάτευα με των άλλων.Φυσικά θα την φρόντιζα τελευταία κατά σειρά.

Δεν μας είπες όμως τα σχέδιά σου για τη νέα φουρνιά!
Τα πόδια των μαύρων οπάλ που έβγαλες έχουν τόσο εντυπωσιακή διαφορά απο αυτά της μάνας τους;
 
Στην θέση σου θα άνοιγα ένα νέο θέμα με φωτογραφίες.Αφού θα έπιανα το πτηνό,θα παρακολουθούσα και την αναπνοή του, αν κάθεται με ανοιχτό το στόμα,έχει δύσπνοια κτλ. Τα σκεύη, ειδικά τα πάτηθρα και την ποτίστρα δεν θα την ανακάτευα με των άλλων.Φυσικά θα την φρόντιζα τελευταία κατά σειρά.
Το πουλί το έχω εδώ και μια εβδομάδα και είναι σε καραντίνα μαζί με το σατινέ.
Δεν δείχνει συμπτώματα ανησυχητικά ίσα - ίσα περιττώματα και γενική κατάσταση είναι πολύ καλά.
Θα προσπαθήσω με φωτογραφικό υλικό κάποια στιγμή.
Τα πόδια των μαύρων οπάλ που έβγαλες έχουν τόσο εντυπωσιακή διαφορά απο αυτά της μάνας τους;
Πολύ σωστά Δημήτρη. Και τα τρία μικρά που έβγαλε τα κεράτινα μέρη τους είχαν διαφορά από της μάνας τους.
Ιδιαίτερα ένα (που δεν το φωτογράφισα) έχει τουλάχιστον 2 τόνους πιο μαύρα αλλά το σχέδιο των μελανινων στην πλάτη του πιο άτονο.
Δεν μας είπες όμως τα σχέδιά σου για τη νέα φουρνιά!
Τα πουλιά που έχω είναι 8.
Δυο κοινά (από αυτά ξεκίνησα και έχουν την καλύτερη θέση στο κοπάδι και στην καρδιά μου)
Ένα αρσενικό αχάτη οπαλ
Ένα θηλυκό μαύρο οπαλ
Δυο αρσενικά μαύρα οπαλ
Ένα θηλυκό αχάτη λευκό (το ιταλικό) και
ένα θηλυκό σατινέ.
Τα σχέδια τώρα έχουν ως εξής. Για φέτος το πολύ να βάλω 2 ζευγάρια για αναπαραγωγή.
Τον αχάτη οπαλ Χ αχάτη λευκό
και σκέφτομαι πολύ μήπως βάλω το γιο μαύρο οπαλ Χ μάνα μαύρο οπαλ.
Θα ήθελα να προτείνετε σχολιάσετε βοηθήσετε σε οτιδήποτε θέλετε.
Με χαρά θα το συζητήσω μαζί σας.
 
Τα πουλιά που έχω είναι...
Δυο αρσενικά μαύρα οπαλ
Καταρχάς Παναγιώτη οι απόγονοί σου δεν είναι μαύρα οπάλ.
  • Είναι μαύρα οπάλ φορείς αχάτη!
σκέφτομαι πολύ μήπως βάλω το γιο μαύρο οπαλ Χ μάνα μαύρο οπαλ.
Δεν θα το έκανα.
Τι επιδιώκεις απο αυτήν την διασταύρωση;
Θέλεις να "εμπεδώσεις" κάποιο χαρακτηριστικό;
Επίσης μπορεί αυτά τα πουλιά να είναι "ταλαιπωρημένα" απο ενδοδιασταυρώσεις.Αυτό πρέπει να το βρεις με τον εκτροφέα τους. Να έχεις υπόψιν σου οτι τα μειονεκτήματα μπορεί να είναι περισσότερα πχ μικρότερο μέγεθος απογόνων.
Μην ακούς όμως μόνο εμένα, γιατί εγώ είμαι και κάπως εξτρεμιστής με τις διασταυρώσεις. Με ενδιαφέρει πιο πολύ να έχω ένα πασπαρτού που θα με στείλει στις 4 γωνιές της γής παρά ένα μαύρο υπερμελανινικό!(εντάξει τα παραλέω).
Σημείωσε οτι απο μάνα με γιό θα έχεις:
  • το 50% των θηλυκών, αχάτες οπάλ και το άλλο 50% μαύρα οπάλ(εδώ θα έχουν το Χ της μάνας τους)
  • το 50% των αρσενικών μαύρα οπάλ φορείς αχάτη(ακριβώς όπως τα έχεις και τώρα) και το άλλο 50% καθαρά μαύρα οπάλ(αυτά που δεν έχεις)
Πριν απο όλα πρέπει να βάλεις και έναν σκοπό στην αναπαραγωγή και μαζί με αυτό μια προοπτική. Τα παραπάνω πουλάκια με τι θα τα βάλεις του χρόνου;
Εγω προτείνω να βάλεις το ίδιο ζευγάρι οπάλ που έβγαλες και πέρσι. Εχεις κάποιες πιθανότητες να πάρεις αχάτη οπάλ θηλυκά που δεν έχεις.
Τα μαύρα οπάλ φορείς αχάτη, με την αχατίνα. Παίρνεις
  • 50% αρσενικά μαύρα φορείς οπάλ και αχάτη και 50% αρσενικά αχάτες φορείς οπάλ (δεν έχεις)
  • 50% θηλυκά μαύρα και αχάτη,όλα φορείς οπάλ.
Με λίγα λόγια κάνεις ένα βήμα έξω απο τα οπάλ, φτιάχνεις φορείς και αποκτάς ποικιλία στα μελανινικά χρωμοσώματα Χ. Πρόσεχε, εμφανισιακά ένα μαύρο καναρίνι που δεν είναι ομόζυγο στο οπάλ μπορεί να μην σε ενθουσιάζει.
Αν δεν θές να βάλεις το ίδιο ζευγάρι, πάρε ένα κίτρινο σατινέ αρσενικό.
Αν σε κούρασα, παράτα όλα και πάμε Ρόδο για παγώνια!
 
Σας ευχαριστώ πολύ κ. Γιάννη.
Έχω κάποιες απορίες.
Τα πουλιά εάν έρθουν σε επαφή με τις λάμπες υπάρχει κίνδυνος;
Χρησιμοποιείται φλας ή δεν χρειάζεται από το έντονο φωτισμό των λαμπών;
 
Ξεφεύγουμε λίγο... αλλά
Τα πουλιά εάν έρθουν σε επαφή με τις λάμπες υπάρχει κίνδυνος;
Καμία από τις λάμπες δεν έχει υψηλές θερμοκρασίες... και επιπρόσθετα υπάρχει και προστατευτικό.
Χρησιμοποιείται φλας ή δεν χρειάζεται από το έντονο φωτισμό των λαμπών;
Δε χρειάζεται φλας.
Ο φωτισμός που προτείνω είναι υπέρ-αρκετός.
Χρειάζονται μερικά δευτερόλεπτα να συνηθίσουν το έντονο φως και μετά είναι σα να μην τρέχει τίποτε.
Μπορούμε να το δούμε και στα σχετικά videos που έχω ανεβάσει στο λογαριασμό μου στο youtube
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Να χαίρεσαι τα πουλάκια σου Παναγιώτη! Είναι πολύ όμορφα! 🙂
 
Back
Top