Φροντίδα Θα ήθελα πληροφορίες για τη φροντίδα budgerigar

aperjan

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουλ 2009
Μηνύματα
4
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους, εχτές γράφτηκα στο forum, το οποίο είναι πραγματικά πολλή καλό...
Εχτές στο μπαλκόνι μου ήρθε ένας παπαγάλος Budgerigar και λίγο που έψαξα στο forum πρέπει να είναι αρσενικό (θα ήθελα να μου το επιβεβαιώσετε και εσείς). Έχω διαβάσει κάποια βασικά πράγματα για αυτά τα παπαγαλάκια στο forum, όμως έχω να μάθω πάρα πολλά ακόμα, όπως π.χ.:

Πως και κάθε πότε πρέπει να τον κάνω μπάνιο;
Αν πρέπει πολλές φορές να τον ή (τους στο μέλλον) βγάλω έξω από το κλουβί ή όχι;
Αν υπάρχει τρόπος και πως, να μάθω περίπου τι ηλικία έχει τώρα;
Και θα ήθελα να μου πείτε βλέποντας τις φωτογραφίες, αν σας φαίνετε υγιείς ή όχι;

Τώρα πρέπει να βρω κατάλληλο και όμορφο ταίρι για το παπαγάλο μου και ένα καλό κλουβί, για να μην είναι μόνος.
Αν κάποιος μπορεί να μου χαρίσει παπαγάλο (ένα ταίρι για τον παπαγάλο μου) ή κλουβί, θα ήταν μεγάλη μου χαρά...
Μένω στην Αθήνα και μπορείτε να μου στείλετε PM.

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων

dsc01284a.webp
 
Γεια σου κ καλως ηρθες! 🙂
Εδω ειναι χωρος που καλωσοριζουμε τα νεα μελη, μπορεις να ανοιξεις ενα νεο θεμα στο αντιστοιχο φορουμ για να παρεις απαντησεις στα ερωτηματα σου! 🙂

Υ. Γ. Με μια πρωτη ματια το πουλακι ειναι οντως αρσενικο, δεν ειναι νεαρο κ φαινεται υγιεστατο κ πολυ πολυ ομορφο! 🙂



Υ. Γ2. Ανοιξε ομως ενα νεο θεμα για ολα τα υπολοιπα που ρωτας, καταρχην το κλουβι ειναι τελειως ακαταλληλο! Πρεπει το συντομοτερο δυνατον να του παρεις ενα νεο!
 
Μεταφέρθηκε στο σωστό φόρουμ.
 
Καλωσήρθες! Πράγματι το πουλάκι είναι ένα πολύ όμορφο αρσενικό! Καλό είναι αύριο κιόλας να του πάρεις ένα σωστό κλουβί γιατί αυτό δεν είναι κατάλληλο ούτε για προσωρινό. Πρέπει να είναι αρκετά μεγαλύτερο με πατήθρες αρκετά μεγάλες ώστε να μπορεί το πουλάκι να τις πιάσει σωστά. Ένα βασικό κλουβί μπορείς να βρεις σε οποιοδήποτε πετ σοπ με 15 ευρώ.

Τώρα το καλοκαίρι μπάνιο μπορείς να τον κάνεις και κάθε μέρα. Μάλιστα τώρα που πιθανόν το πουλάκι περνάει και πτερόρροια λόγω εποχής το μπάνιο του κάνει και πολύ καλό. Υπάρχουν 2 τρόποι για να κάνει μπάνιο:
1. Με ψεκαστήρι: Με ένα απλό ψεκαστήρι που το έχεις ρυθμίσει έτσι ώστε να βγαίνουν πολύ ψιλές σταγονίτσες νερού το ψεκάζεις με τρόπο ώστε το νερό να πέφτει επάνω του σαν βροχούλα.
2. Με μπανιέρα: Σε πολλά πουλιά αρέσει να πλατσουρίζουν. Σε αυτή την περίπτωση γεμίζεις μιά μπανιερούλα για πουλιά ή ένα ρηχό πιατάκι με νερό και αφήνεις το πουλί να διασκεδάσει όσο θέλει! Φυσικά φροντιζεις να βγάλεις τη μπανιέρα μετά απο λίγο.

Στα πουλιά κάνει καλό ο καθαρός αέρας και το φως της ημέρας. Μπορείς να τα βγάζεις έξω εφόσον ο καιρός είναι γλυκός και το σημείο που βάζεις το κλουβί είναι προστατευμένο απο γάτες-σκύλους-γεράκια και απο τις κοτσιλιές άγριων πουλιών.

Η ηλικία δεν φαίνεται σε Budgies που έχουν ενηλικιωθεί.

Αν σκοπεύεις να βάλεις και άλλο πουλάκι μέσα πρέπει το κλουβί να είναι αρκετά πιο μεγάλο. Αργότερα θα σου δείξω το κλουβί που θα βάλω το δικό μου ζευγάρι.

Πολύ σημαντικό είναι να τηρήσεις τη διαδικασία της καραντίνας. Όταν πάρεις το άλλο πουλάκι πρέπει για τουλάχιστον 10 μέρες (μερικοί λένε και 30) να κρατήσεις το καινούριο πουλί σε άλλο κλουβί και σε άλλο δωμάτιο. Σε αυτή την περίοδο θα φανεί αν το καινούριο πουλί είναι άρρωστο με κάτι κολλητικό. Αν δεν τηρήσεις την καραντίνα μπορεί το πιθανόν άρρωστο καινούριο πουλί να κολλήσει και αυτό που έχεις τωρα.
 
Επίσης όσον αφορά το μπάνιο, αν βάλεις μπανιέρα η μόνη σου δουλειά είναι να τη γεμίσεις νερό. Το πουλάκι θα κάνει μόνο του μπάνιο. Και εννοείται οτι βάζεις μόνο νερό μέσα.
 
Αν πρέπει πολλές φορές να τον ή (τους στο μέλλον) βγάλω έξω από το κλουβί ή όχι;

Ανάλογα με τον ελεύθερο χρόνο σου μπορείς να τον βγάζεις κι έξω απ' το κλουβί. Δεν υπάρχει standard χρονικό όριο. 😉

Απλά, θα τολμήσεις να το βγάλεις εκτός κλουβιού, όταν θα έχει εξοικειωθεί με την παρουσία σου.

Αν υπάρχει τρόπος και πως, να μάθω περίπου τι ηλικία έχει τώρα;

Αν το πουλάκι έχει δαχτυλίδι μπορείς να μάθεις το έτος γεννήσεως, αλλά στο δικό σου πρόσεξα ότι δεν έχει. Ίσως δεν φαίνεται στη φωτογραφία...

Και θα ήθελα να μου πείτε βλέποντας τις φωτογραφίες, αν σας φαίνετε υγιείς ή όχι

Αυτό δεν μπορούμε να στο πούμε εμείς. Πώς να κρίνουμε από μια φωτογραφία; Αυτό εσύ θα το δεις. Θα δεις αν τρέφεται κανονικά, αν είναι κινητικό, αν οι κουτσουλιές του είναι εντάξει κλπ.


Στα υπόλοιπα με κάλυψαν πλήρως οι προλαλήσασες. :)
 
Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας στις ερωτήσεις μου.
Θα αγοράσω άμεσα ένα κλουβί για το παπαγαλάκι μου, όμως σήμερα που διάβασα λίγο ακόμα στο forum, διάβασα λίγο και για τις αρρώστιες τους, (όπως π. χ. Ψιττάκωση) και με άγχωσαν αυτά τα άρθρα...

Αν είναι πολλή επικίνδυνα για τα παπαγαλάκια και τον άνθρωπο και το βασικό πως μπορούμε να τα αποφεύγουμε αυτά;
 
Δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος. Συνήθως η ψιττάκωση ούτως ή άλλως σκοτώνει πολύ γρήγορα το πουλί. Επίσης κολλάει μόνο σε ανθρώπους με πολύ εξασθενημένο οργανισμό. Γενικώς για να αποφύγεις τις αρρώστιες πρέπει να διατηρείς καθαρό το κλουβί, να προσέχεις τις επαφές με ξένα πουλιά και να προσέχεις την υπερβολική ζέστη, την υγρασία και τα ρεύματα αέρα.
Ιδιαίτερα αυτές τις μέρες που έχει καύσωνα πρέπει να προσέχεις πάρα πολύ γιατί η ζέστη μπορεί να προκαλέσει στα πουλιά μέχρι και θάνατο. Να έχεις το πουλί σε δροσερό μέρος και να το κάνεις μπάνιο συχνά.
 
Γεια σου Μαρία.
Όσων αφορά για το μπάνιο του... Αν αγοράσω μεγάλο κλουβί και να βάλω ένα πλαστικό κουτί που έχω, μέσα στο κλουβί (με λίγο νερό μέσα για να μην πέσει και πνιγεί) και να κάνει το μπάνιο του όποτε το θέλει ο ίδιος, τι λέτε;
 
Πιστεύω δεν θα σε βολέψει γιατί θα πιάνει χωρο στο κλουβί και επιπλέον θα λερώνεται απο κουτσουλιές. Οι μπανιερούλες του εμπορίου κρεμιούνται απο τα κάγκελα και είναι και πολύ φτηνές. Κάτω απο 1 ευρώ.
 
Να προσθεσω πανω σε αυτα που εγραψαν οι υπολοιποι και κατι αλλο. Τα Budgie οπως και ολα τα πουλια συντροφιας δεν τρωνε ψωμακι. Πρεπει να του παρεις μια συσκευασμενη τροφη που θα ναι για παπαγαλακια Budgie.Απ οτι καταλαβαινω απο χτες το χεις με ψωμακι το πουλι οποτε αυριο πρωι πρωι πηγαινε σ ενα πετ σοπ να του αγορασεις τροφη μην σου ψωφησει.
 
Να προσθεσω πανω σε αυτα που εγραψαν οι υπολοιποι και κατι αλλο. Τα Budgie οπως και ολα τα πουλια συντροφιας δεν τρωνε ψωμακι. Πρεπει να του παρεις μια συσκευασμενη τροφη που θα ναι για παπαγαλακια Budgie.Απ οτι καταλαβαινω απο χτες το χεις με ψωμακι το πουλι οποτε αυριο πρωι πρωι πηγαινε σ ενα πετ σοπ να του αγορασεις τροφη μην σου ψωφησει.
για το θεμα του ψωμιου εγω τους βαζω μια φορα την βδομαδα βρεγμενο ψωμι και το τιμανε ιδαιεταιρα
 
για το θεμα του ψωμιου εγω τους βαζω μια φορα την βδομαδα βρεγμενο ψωμι και το τιμανε ιδαιεταιρα

Το τρωνε αλλα δεν σημαινει οτι πρεπει να σιτιζονται με αυτο. Κυρια τροφη τους πρεπει να ναι τα σπορια.

*Κι αν δεν κανω λαθος το ψωμι δεν τους προσφερει τιποτα.
 
Το τρωνε αλλα δεν σημαινει οτι πρεπει να σιτιζονται με αυτο. Κυρια τροφη τους πρεπει να ναι τα σπορια.

*Κι αν δεν κανω λαθος το ψωμι δεν τους προσφερει τιποτα.
το ξερω οτι δεν προσφερει ιδαιτερα πραγματα παρα μονο ισως παχος αλλα αυτο ειναι το κουμπι που εχω βρει για επιβραβευσει οταν προσπαθω να μαθουν πραγματακια:D
 
Εγω καμια φορα τους βαζω ψωμι του τοστ (πολυσπορο) ενα κομματακι και μετα απο κανα δυο ωρες δεν υπαρχει!
 
Back
Top