Αναπαραγωγή Θα ήθελα πληροφορίες για το ζευγάρωμα καρδερίνας με κανάρα

Mikrosektrofeas

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2008
Μηνύματα
55
Πόλη
Θεσσαλονίκη
θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα για ζευγαρωμα καρδερινας με καναρα. Ξερω οτι η καναρα θα πρεπει να μην εχει ξαναζευγαρωσει. Εγω εχω μια θυληκια δικης μου αναπαραγωγης και θα ηθελα να μαθω αν μπορει να ζευγαρωσει με καρδερινα εφοσον θα πρεπει να ειναι φετινο πουλι. Γεννηθηκε καπου τον μαρτη με απριλη. Μπορει να ζευγαρωσει ή ειναι μικρη; Φυσικα να ζευγαρωσει οχι τωρα αλλα καπου τον μαρτιο οποτε ζευγαρωνουν συνηθως οι καρδερινες. Τι λετε;
 
βρες και μια αρσενικη καρδερινα φετινη βαλτα σε μια ζευγαρωστρα
κατα τελος 1-09 δουλεψε το αυγο και αν εχεις χερι που λεμε
ολλα θα πανε καλα
 
Δεν ειναι απολυτο η καναρα να μην εχει ξαναζευγαρωσει.Αγορασε μια καρδερινα εκτροφης αυτη την περιοδο ωστε να εγκλιματιστει με το χωρο σου. Το παν ειναι να φτασουν σε ιδια σεξουαλικη κατασταση τα δυο πουλια και επειδη οι καναρες πυρωνουν πιο γρηγορα θα ξεκινησεις την προετοιμασια της καρδερινας ενα μηνα πριν. Πλουσιο μειγμα σπορων και αυγοτροφη καρδερινας και λαχανικα. Επειτα θα τα βαλεις σε ζευγαρωστρα με χωρισμα τα πουλια και ξεκινα την προετοιμασια της καναρας.Αποψη μου να εχει ξαναζευγαρωσει την προηγουμενη χρονια. Θα ξεκινησεις απο τα μεσα του Γεναρη με την καρδερινα και την καναρα θα την αρχισεις προετοιμασια τελη Φεβρουαριου. Ολα τα υπολοιπα ειναι καθαρα θεμα τυχης
 
θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα για την αναπαραγωγη αυτη. Ξερω οτι η καναρα θα πρεπει να μην εχει ξαναζευγαρωσει. Εγω εχω μια θυληκια δικης μου αναπαραγωγης και θα ηθελα να μαθω αν μπορει να ζευγαρωσει με καρδερινα εφοσον θα πρεπει να ειναι φετινο πουλι γεννηθηκε καπου τον μαρτη με απριλη. Μπορει να ζευγαρωσει ή ειναι μικρη; Φυσικα να ζευγαρωσει οχι τωρα αλλα καπου τον μαρτιο οποτε ζευγαρωνουν συνηθως οι καρδερινες. Τι λετε; 😕
η κανάρα όντως πρέπει να είναι παρθένα... Να μην έχει ξαναζευγαρώσει... Τώρα όσο αφορά την εποχή επειδή η καρδερίνα είναι φετινή δηλαδή γεννημένη άνοιξη 2008 τα 2 πουλιά να περιμένεις ότι ο μήνας του ζευγαρώματός τους θα είναι ο μάιος 2009...όχι πιο νωρίς... Αν γεννήσει πιο νωρίς η κανάρα θα είναι τζούφια τα αυγά στα σίγουρα... Μάιο και αννν, αλλά εκεί είναι το πιο πιθανό... Να έχει κλείσει ο κερδερίνος χρόνο δηλαδή😱
 
ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΝΑΡΑΣ ΜΕ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ

Φετος σκεφτομαι και γω να δοκιμασω να ζευγαρωσω καρδερινα εξημερωμενη φετεινη με καναρα δικης μου παραγωγης κι αυτη φετεινη! Διαβασα ολες τις συμβουλες των φιλων του forum και με πολλη πολλη τυχη ελπιζω να τα καταφερω!
 
παιδια τα πουλια τα εβαλα μαζι τωρα... Τελος γεναρη.. Η καρδερινα μου ειναι πολυ κοινωνικοποιημενη.. (Α. Καρδερινα Με καναρα)ξερω οτι βιαστηκα να τα βαλς μαζι την ψηλοδεχτηκε να και τη φωναζει καμια φορα.. Τι κανω απο δω και περα;υπαρχει περιπτωση να κανουν κατι; Τα αφηνς ετσι και βαζω την ανοιξη την φωλια;η σε κανενα 10ημερο δοκιμαζω;
 
Κατ'αρχην νομιζω οτι βιαστηκες λιγο! Ειναι πολυ νωρις για ζευγαρωμα γιατι εχουμε μπροστα μας αρκετο χειμωνα, εκτος αν τους εχεις φτιαξει ιδανικες συνθηκες και τα εχεις και τα δυο πυρωμενα!Βεβαια τα πουλια πρεπει να τα βαλεις αρχικα σε κλουβα ζευγαρωστρα με χωρισμα στη μεση και να εχουν μονο οπτικη επαφη. Και αφου δεις οτι συνυπαρχουν αρμονικα και "φλερταρουν" βαζεις τη φωλια στη θηλυκια και οταν αρχιζει να τη φτιαχνει βγαζεις το χωρισμα και περιμενεις απογονους...
 
καλησπερα και απο μενα. Δεν ξερω αν μπορω να ρωτησω αυτο που θελω απο αυτο το θεμα αλλα ειναι σχετικο. Αν υποθεσουμε οτι εχουμε καρδερινα εκτροφης και καναρα πρωταρα και ενα κλουβι υψους50 μηκος 45 βαθος 40 με τα καταληλα φυτα και ενα ησυχο μερος για να αφησουμε το κλουβι υπαρχει περιπτωση να γινει κατι. Απο αυτα μονο η καρδερινα μου λειπει, να το επιχειρησω;
 
Για να μην παιδευεσαι ασκοπα πρεπει να πυρωσεις και τα δυο πουλια καλα με παπαρουνα και βιταμινες ζευγαρωματος! Υπαρχουν στο εμποριο. Το μονο σιγουρο ειναι οτι και να μην βγαλεις πουλια δεν εχεις να χασεις και τιποτα αν δοκιμασεις! Καλη επιτυχια!
 
Αν υποθεσουμε οτι εχεις την καρδερινα εκτροφης... Θα χρειαστεις ενα μεγαλο κλουβι(δες ζευγαρωστρα), καλη προετοιμασια των πουλιων, χρονο προσαρμογης...χρονο να γνωριστουνε...χρονο να πυρωσουν στο μαξιμουν και λιγη τυχη.
Αφηστε τις παπαρουνες για κανενα στεφανι μαγιατικο. Τα πουλια χρειαζοντε εντατικη φροντιδα, πλουσια τροφη και βιταμινουλες.
 
τι να πω, ποτε δεν τα πηγα καλα σε αυτο το θεμα,ισως επειδη δεν ειχα ποτε σωστη καρδερινα. Ευχαριστώ παντως.
 
Απο τη μικρη μου εμπειρια στα καναρινια εμαθα οτι τα πουλια δεν πυρωνουν οταν κοιταζονται στα ματια ουτε με παρακαλια! Θελουν κατιτις παραπανω απ'οτι τρωνε συνηθως και αυτο θα το προσφερουμε εμεις! Που να το βρουνε αλλωστε μασα στο κλουβι;Και οταν λεω παπαρουνα εννοω σπορο τον οποιο ετσι κι αλλιως ψαχνουν και βρισκουν τα ελευθερα πουλια στη φυση! Εμεις αντι να τα αφησουμε να το βρουνε μονα τους το αγοραζουμε και τους το προσφερουμε!
 
Μαγικοί σπόροι και βιταμίνες πυρώματος δεν υπάρχουν. Φυτρωμένοι σπόροι, φρούτα, αυγοτροφή και βιταμίνη Ε χρειάζεται για ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ. Αυτό είναι που χρειάζονται τα πουλιά, το πύρωμα είναι μια φυσιολογική διαδικασία η οποία έρχεται στην ώρα της. Παράγοντες όπως η θερμοκρασία και η διάρκεια της ημέρας παίζουν πολύ μεγαλύτερο ρόλο στο πύρωμα από τη διατροφή.
 
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Σοφία και το Βασίλη. Παιδιά το πύρωμα των πουλιών είναι μία φυσική διαδικασία που έρχεται με την ώρα της. Τα πουλιά στην φύση αρχίζουν να πυρώνουν όταν ξυπνάει η φύση. Με την Άνοιξη. Το μόνο που χρειάζονται για να πυρώσουν είναι το φως.όσο μεγαλώνει το φως της ημέρας τόσο μεγαλώνει και η διάθεσή τους για κελάδισμα και έτσι ξυπνούν και τα γενετήσια ένσικτά τους. Οι παπαρούνες το καναβούρι και άλλα πυρωτικά ήταν για άλλες εποχές.
Έχω γράψει και άλλες φορές ότι το μόνο πράγμα που χρειάζεται κάποιος για να έχει καλή αναπαραγωγική περίοδο είναι εμπιστοσύνη στα πουλιά μας, σωστή προετοιμασία και υπομονή.Χωρίς αυτά τα αποτελέσματα είναι φτωχά.
 
Δε θα διαφωνησω σε τιποτα απο αυτα που ειπε και ο Βασιλης και η Σοφια και βεβαια επιβεβαιωνει ο Ισιδωρος. Μεγαλωσα σε χωριο και ξερω πολυ καλα τι συμβαινει στη φυση! Σαφως για να πυρωσει ενα πουλι ειναι απαραιτητες ολες αυτες οι συνθηκες της φυσης που αναφερετε! Αυτο ομως που λεω και επιμενω ειναι οτι τουλαχιστον απόσα ντοκυμαντερ εχω δει και βιβλια εχω διαβασει για πουλια{και καναρινια βεβαια} οτι η ιδια η φυση φροντιζει να τους παρεχει καποιες "ουσιες πυρωτικες" τις οποιες τα πουλια γνωριζουν που ποτε και πως θα βρουνε! Σιγουρα παντως δε θα βρουνε αυγο και vit E τουλαχιστον στη μορφη που τους τα δινουμε εμεις! Οντως δε χρειαζεται να δηλητηριαζουμε τα πουλια με χημικες ουσιες ζευγαρωματος και να τους κανουμε test drive αντοχης σ'αυτες! Και καλο θα ηταν η αναπαραγωγη καναρινιων και αλλων πουλιων να μην γινεται αυτοσκοπός!
 
Η φύση δίνει φυτρωμένους σπόρους, φρέσκους βλαστούς και καρπούς, καθώς και έντομα την άνοιξη. Σίγουρα και αυτά συμβάλουν στο πύρωμα των πουλιών και σηματοδοτούν την έναρξη της αναπαραγωγικής περιόδου, αλλά δεν είναι ο πρωτεύων παράγοντας. Αυτός είναι το φως, η ένταση και η διάρκειά του. Όλα αυτά που προανέφερα είναι πρωτεύοντα για να ανταπεξέλθουν τα πουλιά στην διαδικασία της αναπαραγωγής. Το να βάζουμε έξτρα σπόρους παπαρούνας ή νίζερ στα πουλιά και "πυρωτική" βιταμίνη Ε δεν βοηθάει σε κάτι εκτός από το να τα δημιουργήσει πρόβλημα στο συκώτι αν γίνει υπερβολική χρήση. Στο κάτω κάτω στη φύση δεν σηματοδοτούν οι σπόροι της παπαρούνας την αναπαραγωγή αλλά όλα όσα προαναφέραμε.
 
Σε ασχετο ισως υφος..
Χθες που επισκεφτηκα πετ σοπ για προμηθεια σπορων.. Καθως καθομουν και χαζευα τις ποικιλιες με λυπη διαπιστωσα πως το σημειο που ειχε τους σπορους παπαρουνας ηταν σχεδον αδειο. Ρωτησα την κοπελα και μου ειπε οτι εχει μεγαλη καταναλωση!
Καθομαι και σκεφτομαι πως διαολο ξεκινησε αυτη η ιστορια της πυρωτικης ιδιοτητας της παπαρουνας; Ολοι ξερουν πως οι σποροι της πεφτουν στην γη το καλοκαιρι... Περιπου Ιουνιο.. Ολο αυτο τον καιρο παραμενουν θαμμενοι κατω απο φυλλα και περνανε στο χωμα. Καθοντε οι καρδερινες και σκαβουν μανιωδως αρχες ανοιξης να τους βρουνε;Εχετε δει το μεγεθος τους;
Και μην σκεφτητε πως κατι αναλογο θα κανουν με τους σπορους ραδικιου ή τριφυλλιου που ειναι περιπου στο ιδιο μικροσκοπικο μεγεθος. Γιατι θα απαντησω πως τα πουλια τους μαζευουν στην εποχη τους.. Και οχι μετα απο μισο χρονο.. Και μετα απο μικροσκοπικη αναζητηση σε βαθος. Και αν τους μαζευουν τους σπορους παπαρουνας στην εποχη τους... λετε να πυρωνουν μετα απο 5-6 μηνες.. Εξαιτιας τους;
Ελπιζω το σκεπτικο μου να ειναι κατανοητο..
 
παιδια χαιρετώ..σημερα ειδα την καναρα να καθεται στη φωλια και εχει αρχισει να τη στρωνει..η καρδερινα φαινεται αναστατωμενη και μια δυο φορεσ που την ειδα ηταν κατω οι φτερουγες της δεν ξερω αν ειναι καλα σημαδια αυτα. Παντοσ ειναι ανησυχη συνεχεια αν και πολυ ηρεμη... Τωρα λογικα σε κανα 4 ημερο αφου καθεται στη φωλια η καναρα θα δω και το πρωτο αυγο, ας ελπιζω να κανει τη δουλεια της η φιλη μας η καρδερινα... Οταν την ειχα χωρια το ενα διπα στο αλλο σκιζοταν στο κελαηδιμα απο τοτε που τα ενωσα σταματησε. Το μονο που κανει ειναι να γυροφερνει νευρικα καταβαζει και τα φτερα την ειδα και συνεχεια φωναζει την καναρα, ας μου πει καποιος υπαρχει περιπτωση επιτυχιας...
 
τελικά έβαλες την ήμερη καρδερίνα των 3 ετών που είχες αναφέρει με την κανάρα και οχι το πλαδί φαντάζομαι... Κοίτα.. Έχω δει με τα μάτια μου τα χριστούγεννα 08 και με ωοσκόπηση τα ήδη υπάρχοντα αυγά γονιμοποιημένα, σε ζευγάρι κανάρας -καρδερίνου σε ζευγαρώστρα μέσα στο ένα μέρος της και στο δεύτερο μέρος της ζευγαρώστρας 2η κανάρα να αναμένει την έλευση της ίδιας αρσενικής καρδερίνας για βάτεμα(θα την έβγαζε από την ήδη βατεμένη κανάρα να την βάλει στη δεύτερη), αυτή η καρδερίνα ήταν 3 ετών επίσης αλλά σίγουρα βάτευε κανάρες (αυτό ήταν γνωστό από τον προηγούμενο χρόνο που ζευγάρωνε επιτυχώς με κανάρες)... Επειδή η δική σου δεν είναι ξαναδοκιμασμένη με κανάρα δεν μπορώ να σου πω...η ιστορία θα δείξει φίλε μη βιάζεσαι! Σε περίπτωση που πας να βάλεις πλαδί για πρώτη φορά με κανάρα ή καρδερίνα εκτροφής για πρώτη φορά επίσης με κανάρα μην ακολουθήσεις την πιο πάνω μέθοδο... Εννοώ ζευγαρώστρα με 2 κανάρες 1 σε κάθε μέρος της και εναλλαγή του αρσενικού από τη μία στην άλλη... Ενδείκνυται μόνο σε περίπτωση ήδη δοκιμασμένης καρδερίνας αρσενικής που βατεύει κανάρες με ντοκουμέντα
 
ναι την μεγαλη εβαλα... Ειναι σαν ανθρωπος... Της βαζω το χερι μεσα δε πεταει και πλησιαζει το δαχτυλο και φωναζει γιαυτο εβαλα αυτη δε σημαινει κατι βεβαια.. Μην παρεξηγειετε απλα ειμαι αρχαριος και τρελαμενος με τα πουλια... Τα ξεματιαζω και ευχομαι να κανει τη δουλεια της, απλα ειδα κατι βιντεακια με καρδερινες να ριχνουν φτερα και να σκιζονται στο κελαηδιμα.. Εμενα τα κανε μονη της τωρα με γυναικα στο κλουβι κατεβαζει φτερουγες οσο μπορω να δω γιατι εκει που τα χω δεν τα βλεπς συχνα., αλλα δεν κελαειδει μον ο φωναζει συνεχεια αυτο που κανουν οι καρδερινες... Ευχαριστώ ολους που ανταποκρινονται στις ανησυχιες αυτες
 
Back
Top