Γενικά Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με τα καναρίνια γκλόστερ

ΨΗΛΟΣ

PB New Member
Εγγραφή
31 Ιουλ 2009
Μηνύματα
21
Πόλη
Αθήνα
Αγαπητα μελη του PB θα ηθελα να μπορει καποιος να μου δωσει καποιες πληροφοριες σχετικα με τα καναρινια γκλοστερ (gloster).

Βρηκα σε ενα νεο καταστημα δυο πολλη ομορφα καναρινια ρατσας κλοστερ, χρωτατος λευκο με γκρι το ασερνικο εχει ενα μεγαλο σκουφι και τα ματια του δεν φαινονται το θυληκο ομως δεν εχει σκουφι αλλα εχει ακριβος τα ιδια χρωματα, αυτο γινετε;
μουτα πουλαει για ζευγαρι και τα δυο και λεει οτι ειναι ρατσας κλοστερ τιμη 38eyro το ενα 76 και τα δυο.
SOS SOS SOS ρε παιδια ειναι και τα δυο παρα πολλη ομορφα μακαρι να μπορουσα να τα τραβηξω μια φωτο νατα δειτε και εσεις
αλλα απο την αλλη δεν ξερω κατα ποσο ειναι ρατσας. SOS SOS

ΥΓ ο καταστηματαρχης ειναι νεος στον κλαδο και απο οτι μου ειπε δεν ξερει και πολλα απο πουλια.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
κοιτα δυο εικονες το πρωτο ειναι korona και το δευτερο consort.
τα κορονα εχουν μεγαλο σκουφι που τους καλυπτει μεχρι τα ματια ενω τα κονσορτ εχουν μεγαλα φρυδια.
 

Συνημμένα

  • GlosterCanaryCoronaWBC_Ap13C.webp
    GlosterCanaryCoronaWBC_Ap13C.webp
    16,9 KB · Προβολές: 1.275
  • Gloster-consort.webp
    Gloster-consort.webp
    6 KB · Προβολές: 2.040
ως προς τα ειδη, ναι σκουφατο(κορονα) ζευγαρωνει μονο με μη σκουφατο (κονσορτ). Αλλιως υπαρχει προβλημα θνησιμοτητας των νεοσσων. Δεν πρεπει να ζευαγρωσουν δυο πουλια που εχουν το ιδιο γονιδιωμα που καθοριζει την υπαρξη σκουφιου.

η τιμη ειναι καλη αν τα πουλια ειναι καλα ως προς τα χαρακτηριστικα τους σαν γκλοστερ(τα προτυπα της ρατσας) που επειδη εισαι αρχαριος (και γω επισης) δεν μπορεις μαλλον να τα ξεχωρισεις. Παντως γκλοστερ κατω απο 30 ευρω δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις και ας μην ειναι και το καλυτερο. Ειδικα με δακτυλιδι. Αν η τσεπη σοπυ το αντεχει (γιατι η καρδια σου σιγουρα, τα εχεις αγαπησει, αυτο δειχνεις) τοτε παρτα αρκει να δειχνουν υγειη

προσεξε μην ειναι πολυ νωχελικα, μην βαζουν το κεφαλι μεσα σαν να κοιμουνται (θα το ειχες παρατηρησει αρα δεν. 🙂 και γενικα δειχνουν σε οχι καλη κατασταση
 
Παντα στα καναρινια τυπου Gloster το ενα πουλι μπορει να ειναι με σκουφι και το αλλο χωρις, οπως η φωτο παραπανω. Μπορουν επισης και τα δυο πουλια του ζευγαριου να μην εχουνε σκουφακι.ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ομως και τα δυο πουλια του ζευγαριου να εχουνε σκουφο.
Μπορεις να επισκευτεις την παρακατω σελιδα για να βρεις αμμεσα πληροφοριες:
https://community.petbirds.gr/threads/Καναρίνια-Γκλόστερ-gloster.3543/

Και φυσικα μια αναζητηση εδω μεσα για το θεμα αυτο θα σε καλυψει πολυ.

Κατ'εμε να τα παρεις τα πουλια, αν ειναι πραγματι καλα οπως λες αν και ακομα ειναι νωρις για αγορες πουλιων.
Αλλα αν σου αρεσαν και νομιζεις εσυ, οτι σου κανουν, αγορασε τα.



Δημητρη απαντουσαμε μαλλον την ιδια στιγμουλα.
 
Από την αρχή λέει ο ψηλός ότι το ένα είναι κορώνα και το άλλο κονσορτ.
Του είπε ο μαγαζάτορας ότι είναι ζευγάρι.
δεν πιστεύω να είναι ζευγάρι, για τους παρακάτω λόγους ,
το μπλε είναι ένα λευκό πουλί (χρωματισμένο)και υπάγεται στους κανόνες γενετικής των λευκών.
Αποφεύγουμε το ζευγάρωμα 2 τέτοιων πουλιών.

Φίλε μου θα είσαι αναγκασμένος να πάρεις άλλα 2 πράσινα αντίστοιχα πουλιά για να τα κανείς ζευγάρι.
Εάν πιστεύεις ότι μπορείς να αντεπεξέλθεις στις υποχρεώσεις 2 ζευγαριών αντί για ένα, πήγαινε παρτα.
Η τιμή είναι καλή.



Δεν εννοεί τίποτα.
Απλά λέει ότι όταν είναι μέρα και τα πουλιά είναι σε στάση ύπνου (που βάζουν το κεφάλι τους κάτω από την φτερούγα) είναι πολλές οι πιθανότητες να είναι άρρωστα.



Ποτέ θα αρχίσουν τα σχολειααα.
 
Καλημερα.
Σας ευχαριστω παρα πολλη ολους για της πληροφοριες της γνωμες και της συμβουλες,τα πουλακια ειναι απο θεμα μορφολογιας οπως αυτα που εχει στης φωτο ο Φραγκισκος ενα με σκουφι και το αλλο χωρις και απο θεμα χρωματος ειναι οπως στην δεξια φωτο canary.pblogs.gr/2008/12/377182.html ετσι ακριβος.
ερωτηση. Απο φωνη τα κορονα πως τα πανε ειναι δυνατα;
να μην παρω ενα πουλι μονο και μονο για να το βλεπω.
και παλι σας ευχαριστω
 
τα gloster ειναι καναρινια τυπου και οχι φωνης.
τα εχουμε για το τυπο τους (να τα κοιταμε) αυτο δεν συμαινει οτι ειναι μουγγα.
δεν εχουν της φωνες ενος μαλινουα, αλλα ειναι βροντοφωνα και πολλυ ωραια για να κανεις το χομπι σου.

το θεμα δεν ειναι στην φωνη, αλλα στο οτι τα δυο αυτα πουλια δεν ζευγαρωνουν μεταξη τους.
 
το μπλε είναι ένα λευκό πουλί (χρωματισμένο)και υπάγεται στους κανόνες γενετικής των λευκών.
Αποφεύγουμε το ζευγάρωμα 2 τέτοιων πουλιών.

Φίλε μου θα είσαι αναγκασμένος να πάρεις άλλα 2 πράσινα αντίστοιχα πουλιά για να τα κανείς ζευγάρι.

Ποτέ θα αρχίσουν τα σχολειααα.


δημητρη, αν και εγω μαλλον καταλαβα οτι δυο πουλια που εχουν το λευκο παραγοντα ειναι ασυμβατα για ζευγαρωμα, καλα ειναι επειδη θες δε θες, στα γκλοστερ εσυ εισαι ο καθηγητης (εγω ειμαι στα ηλεκτρονικα), να μας εξηγησεις και το γιατι(τι προβληματα δημιουργουνται), για να μαθαινουμε. Ετσι μονο εμπεδωνεται η γνωση😉

t:και να ρχισουν τα σχολεια για το pb εχω χρονο. Δεν γλυτωνεις 😉:D
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Δημήτρη η απάντηση θα φέρει διαμάχες όπως και με το πόστ με την κορώνα χ κορώνα.

Το λευκό θεωρείται κυρίαρχο όπως και η κορώνα, έτσι έχει τους ίδιους νόμους κληρονομικότητας.
Αυτό που πρέπει να ξέρουμε και να θυμόμαστε είναι ότι μόνο ένας από τους δυο γονείς πρέπει να έχει την μετάλλαξη για να αποφεύγουμε τα προβλήματα.
Προβλήματα είναι : θνησιμότητα νεοσσών, δυσμορφίες και δυσπλασίες νεοσσών.

Το μόνο σωστό ζευγάρωμα είναι:
Πράσινο χ μπλε (λευκό) =
50 % πράσινα
50 % μπλε (λευκά)

εάν δεν σε κάλυψα μπορείς να ανατρέξεις στο θέμα με το ζευγάρωμα κορώνα χ κορώνα, είναι ακριβός το ίδιο.

στα σχολεία αναφέρθηκα γενικά όχι για σένα και το ξέρεις.
σαν καθηγητής δεν μας λες και πότε ανοίγουν, όχι τίποτα άλλο για να μην διαβάζουμε τα ίδια και τα ίδια.😛
 
δημήτρη απλα θα προσθέσω στα οσα σωστά έχεις αναφέρει ότι αυξάνεται επικίνδυνα η πιθανότητα ύπαρξης όγκων, ζευγαρώνοντας ανοικτόχρωμα γκλόστερ μεταξύ τους όπως επίσης σε πολλές περιπτώσεις χάνεται η στρογγυλάδα του σώματος που πρέπει να έχουν τέτοια πουλιά.
 
Τί όγκων; Καρκινωμάτων; Η μήπως εννοείς κύστες απο έγκλειστα φτερά ;
Γιατί αν εννοείς κύστες, αυτές, απ' όσο γνωρίζω, δεν έχουν καμία σχέση με το χρώμα
αλλά μόνον, με την ποιότητα του πτερώματος (yellow or buff).
Αναφέρεσε σε κάποια γνώση επιστημονική ή έστω εμπειρική ;
Υπάρχει κάποια προσωπική παρατήρηση ;
Θα είχε ενδιαφέρον αν ξέρεις κάτι πάνω σ' αυτό και ήθελες να το αναλύσεις.
 
Πηγα σημερα απο εκει για να τα δω και μηπως και τα αγορασω.
καποιος κυριος τα αγορασε το πρωι 🙁
 
δεν πειραζει. Ισως ειναι σε καλο. Αν τα ζευγαρωνες αν δεν το χες καταλαβει (το ανελυσε καθαρα ο δημητρης) τα παιδακια τους δεν θα μπορουσαν να ζησουν.συντομα μετα την πτερορια τα μαγαζια θα εχουν πολυ περισοτερα πουλακια. Ισως καποιοι να δωρισουν και μεσα σε αυτο το φορουμ. Θα βρεις πουλακια. Μεχρι τοτε αφου σου αρεσουν τα γκλοστερ φροντισε να μαθεις για τις ιδιαιτεροτητες τους. Μια καλη ιστοσελιδα ειναι και αυτη
The Gallery of Articles Page Two

http://translate.google.gr/translat...com/gallery_of_articles_page_2.htm&hl=el&sa=G

αλλα και σε πολλες αλλες
The Gallery of Links

"http://www.nationalglosterclub.org/NGCLink.html"
 
Mακη σε υπαρξη κύστεων αναφερομαι.Απο την εμπειρία την δική μου αλλά και άλλων εκτροφέων προέκυψε αυτό το συμπέρασμα.
Πριν λίγα χρόνια όταν η εισαγωγή πουλιών στην Κυπρο δεν ηταν διαδεδομένη και το λευκό γκλόστερ εμοιαζε με όνειρο έπεσαν στην κατοχή μας λίγα λευκά πουλάκια. Πέσαμε όλοι με τα μούτρα να αναπαράξουμε αυτά τα πουλια ζευγαρωνοντας τα με κίτρινα ελπίζοντας να παρουμε ανοικτόχρωμα γκλόστερ.σε 2 εκτροφικές χρονιές ειχαμε γεμίσει όλοι με λευκά γκλοστεράκια αλλα αρκετά ειχαν γεμίσει κύστες. Δεν γνωρίζω πως ανιχνευεται το "yellow" φτέρωμα πάνω σε λευκά πουλιά, αν γνωρίζει καποιος περισσότερα ας μας βοηθήσει.
με επιλεκτικά και σωστά ζευγαρόματα έχω πετύχει την πλήρη εξαφανιση των κύστεων απο την εκτροφή μου.έχοντας σήμερα 130 γκλόστερ δεν αντιμετωπίζω αυτο το προβλημα.
 
.. Δεν γνωρίζω πως ανιχνευεται το "yellow" φτέρωμα πάνω σε λευκά πουλιά
Μα όπως ανιχνεύεται και σ' όλα τ' άλλα. Τι σημασία έχει η απόχρωση του πτερού
στο σκληρό ή μαλακό πτέρωμα; Φαντάζομαι οτι όταν λές...
με επιλεκτικά και σωστά ζευγαρόματα έχω πετύχει την πλήρη εξαφανιση των κύστεων απο την εκτροφή μου.έχοντας σήμερα 130 γκλόστερ δεν αντιμετωπίζω αυτο το προβλημα.
εννοείς αυτό ακριβώς.
Οτι δηλαδή, επιλέγοντας και ζευγαρώνοντας, σκληρόπτερα Χ μαλακόπτερα, έπαψε
να υπάρχει το πρόβλημα πλέον στην εκτροφή σου.
Αρα το πρόβλημα δεν προέκυψε απο την απόχρωση του πτερώματος των πρώτων πουλιών
αλλά απο το λάθος σας να ζευγαρώνετε, μαλακόπτερα Χ μαλακόπτερα.
Κάνω κάπου λάθος;
 
Back
Top