Διατροφή Θα ήθελα την γνώμη σας για αυτό το μείγμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billoss1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Προσωπικά έχω ταίσει με αυτή λόγω ανάγκης...
Αλλά γιατί δεν μένεις σε σταθερές αξίες, με παραπλήσια μίγματα και χαμηλότερη τιμή και σε μικρότερες συσκευασίες, όπως:

Manitoba T3 Platino Για Καναρίνια Χρώματος Με Περίλλα

Quiko Canary Breeder Plus

Τις έχεις μήπως δοκιμάσει και δεν σε κάλυψαν ή είναι η ανάγκη της αναζήτησης για κάτι νέο;
 
Δεν τις εχω δοκιμασει τις συγκεκριμενες.. η αληθεια ειναι πως εκτιμω πολυ σαν εταιρια και σαν μιγματα την versele laga και αυτη ταιζω εδω και χρονια και ειμαι ευχαριστημενος.. Αλλα το μονο κακο που βρισκω στην συγκςκριμενη εταιρια ειναι πως εχει 2 μιγματα χωρις ρουπσεν την breeding και την show.. Και ψαχνω ενα μιγμα για την περιοδο της συντηρησης
 
Μα οι περισσότερες εταιρείες έχουν δύο επιλογές...
Πχ Vadigran posture & show και breeder plus...
Μιλάμε για χωρίς μπισκοτάκια και ρουπσεν...
Απλά στην συντήρηση αν θες αραιώνεις με κεχρί...
Βέβαια κάποιες εταιρείες σίγουρα θα έχουν βαφτίσει έτσι κάποιο μίγμα σπόρων τους...
 
Ασφαλώς και με τις προσθήκες διαφοροποιείται η σύσταση του μείγματος... κάτι που με βρίσκει αντίθετο.
Αν δε σου κάνει το μείγμα προσπαθείς να βρεις κάποιο που σε καλύπτει όσο περισσότερο γίνεται και αν αισθάνεσαι πως απουσιάζει κάτι το προσθέτεις σε άλλο δοχείο ως extra.
Η αραίωση του μείγματος με κεχρί είμαι σίγουρος πως κάνει καλό στα "χοντρά" ή "παχιά" καναρίνια αλλά την ίδια στιγμή κάνει κακό στα αδύνατα και λιγόφαγα.
Ο εκτροφέας οφείλει να παρατηρεί και να κρίνει ατομικά και μόνο ατομικά αν κάποιο καναρίνι θέλει λιγότερα ή περισσότερα σπόρια στο σιτηρέσιό του.
Και είμαι αυστηρά πεπεισμένος πως οφείλουμε να έχουμε όσο το δυνατό περισσότερους σπόρους που τους προσθέτουμε ανάλογα με αυτό που βλέπουμε ή αυτό που πιστεύουμε πως χρειάζεται.
Και είναι εύκολο όταν μπορέσουμε να διαπιστώσουμε τις πιθανές ελλείψεις να μπούμε στη διαδικασία ανεύρεσης τροφών (όχι σκευασμάτων) που να μας τις προσφέρουν.
Και είναι βέβαιο πως μπορούμε μακροπρόθεσμα να καλύψουμε όλες τις ελλείψεις των πτηνών μας.
Ακόμη κι αυτές που ο εσωτερικός χώρος (εσωτερική εκτροφή) τους στερεί.
61238


61237
 
Και είμαι αυστηρά πεπεισμένος πως οφείλουμε να έχουμε όσο το δυνατό περισσότερους σπόρους που τους προσθέτουμε ανάλογα με αυτό που βλέπουμε ή αυτό που πιστεύουμε πως χρειάζεται.
Και είναι εύκολο όταν μπορέσουμε να διαπιστώσουμε τις πιθανές ελλείψεις να μπούμε στη διαδικασία ανεύρεσης τροφών (όχι σκευασμάτων) που να μας τις προσφέρουν.

Γιάννη, με το παραπάνω ανοίγεις ένα παράθυρο αποριών.. Εαν έχω καταλάβει σωστά, με το "όχι σκευασμάτων" εννοείς ότι είναι καλύτερο να καταλήξουμε σε ενα διατροφικό μείγμα το οποίο θα παρασκευάζουμε οι ίδιοι σύμφωνα με τα διατροφικά γούστα των καναρινιών μας;
Δηλαδή πρακτικά, θα ήταν σωστό να αγοράζουμε διάφορους σπόρους σε "χύμα" μορφή και να κάνουμε τους πειραματισμούς μας για να πετύχουμε το βελτιστο δυνατό και αρεστό προς τα πουλάκια αποτέλεσμα;
 
Δηλαδή πρακτικά, θα ήταν σωστό να αγοράζουμε διάφορους σπόρους σε "χύμα" μορφή και να κάνουμε τους πειραματισμούς μας για να πετύχουμε το βελτιστο δυνατό και αρεστό προς τα πουλάκια αποτέλεσμα;
Σωστό ως προς την αγορά σπόρων.. αλλά όχι ως προς τους πειραματισμούς.
 
όχι ως προς τους πειραματισμούς.

Πως αλλιώς;
Εγώ αυτό που, φαντάζομαι, θα έκανα εάν αποφάσιζα να φύγω από τα "σκευάσματα" θα ήταν να προμηθευτώ διάφορους σπόρους από είδη τα οποία προτείνονται σε ανάλογα άρθρα, να τους βάζω και να βλέπω ποιον τιμούν και ποιον όχι (έχοντας πάντα κατά νου την διατροφική τους αξία, περιεκτικότητα σε λιπαρά κλπ).. Έτσι μετά από κάποιο διαστημα θα κατέληγα και στο ανάλογο μείγμα ανά πουλάκι..
 
Για μένα η σειρά είναι απλή.
  1. Επιλέγω το ακατάλληλο μείγμα σπόρων για την εποχή και τη φάση των πτηνών, χωρίς να το πειράξω ή να του χαλάσω τις αναλογίες.
  2. Συνδράμω επικουρικά στο διαιτολόγιο με extra σπόρους ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε πτηνού, τις απαιτήσεις της φάσης και όσα καλώς ή κακώς κρίνω πως χρειάζονται...
  3. Ξεχνάω κάθε άλλο "super σκεύασμα" ή βοήθημα στα πουλιά..
 
Τα 1 & 2 είναι ότι κάνω μέχρι τώρα με την διάφορα ότι η βασική τροφή είναι συσκευασμένη-έτοιμη του εμπορίου.
Για το 3 συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.
Και αν πότε μπω σε διαδικασία αναπαραγωγής δεν προτίθεμαι να επέμβω με οτιδήποτε "πυρωτικό", "βελτιωτικό" ή άλλου είδους αντίστοιχο σκεύασμα.

Για να μην παρεξηγηθούν τα γραφόμενα μου, εννοώντας, πειραματισμούς, δεν εννοώ μια βίαιη αλλαγή στις διατροφικές συνήθειες των πουλιών η οποία θα τα έθετε ενδεχομένως και σε κίνδυνο. Εννοώ μικροαλλαγές αναλόγως, βουλιμικών διαθέσεων 🙂

Γνωρίζοντας και απόλυτα σεβόμενος την εμπειρία σου Γιάννη, με προβληματίζει μόνο ένα πράγμα που εσύ σίγουρα έχεις βρει λύση καθώς φαίνεται.
Υποτίθεται ότι αγοράζοντας μια τροφή του εμπορίου εξασφαλίζω, όσο γίνεται, ποιότητα και διατροφική πληρότητα. Έχω διαβάσει διάφορα για τους χύμα σπόρους, ως εκ τούτου, θεωρώ καλύτερη σαν λύση την συσκευασμένη.

Για να περάσει κάνεις στην παρασκευή μιας καλή τροφής με χύμα σπόρους, προφανώς θα πρέπει να έχει μια καλή πηγή για να τους προμηθεύεται. Λέγοντας καλή εννοώ μια πηγή όπου θα εξασφαλίζεται η ποιότητα και η κατάσταση που βρίσκονται οι σπόροι. Και εκεί έρχεται το πρόβλημα.. Ποιον να εμπιστευθείς;
 
Για να περάσει κάνεις στην παρασκευή μιας καλή τροφής με χύμα σπόρους, προφανώς θα πρέπει να έχει μια καλή πηγή για να τους προμηθεύεται. Λέγοντας καλή εννοώ μια πηγή όπου θα εξασφαλίζεται η ποιότητα και η κατάσταση που βρίσκονται οι σπόροι. Και εκεί έρχεται το πρόβλημα.. Ποιον να εμπιστευθείς;

Δημητρη, δεν ειναι αναγκη να πας για χυμα σπορους, υπαρχουν πολλοι μεμονωμένοι σποροι συσκευασμενοι απο γνωστες εταιριες. Καμελινα, λευκη και καφε περιλλα, καναβουρι, σποροι μαρουλιου, σποροι γρασιδιου, γαιδουραγκαθο, bella di notte, παπαρουνοσπορος, βρωμη, ηλιοσπορος και πολλοι αλλοι σποροι.
 
Για να μην χαθούμε στην μετάφραση πρέπει να αναφερθεί ότι τα τύπου posture & show μίγματα των εταιρειών είναι ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ και για την συντήρηση των πουλιών.
Ενώ τα τύπου breeders προτιμούνται όταν οι ανάγκες είναι αυξημένες όπως κατά την αναπαραγωγική περίοδο και την πτερόρροια.
Τα κεράσματα σπόρων όπως υγείας, κία, λευκή και καφέ περρίλα, καμελίνα, καναβούρι, νίζερ, ηλιόσπορος και η λίστα δεν έχει τελειωμό είναι άλλη περίπτωση.
Όποιος δεν μπορεί ή δεν θέλει να έχει δύο ή και περισσότερα βασικά μίγματα -όπως είπα- μπορεί να κατασταλάξει σε ένα μόνο το οποίο όμως για να καλύπτει όλες τις εποχές του χρόνου πιθανότατα θα είναι ένα βαρύ σχετικά τύπου breeder.
Σε αυτή την περίπτωση δεν θεωρώ πως καταστρέφει το μίγμα κάποιος που από Σεπτέμβρη μέχρι Δεκέμβρη αραιώνει το μίγμα με κεχρί, ούτε λιμοκτονούν τα πουλιά. Σε ένα κιλό μίγματος αν προσθέσεις 100-150 γραμμάρια κεχρί δεν νομίζω πως είναι τραγικό... Ούτε μετράς θερμίδες ούτε διατροφική αξία ούτε τίποτα... Απλά στην τελική αναλογία έχεις λιγότερους σπόρους από καναβούρι, νίζερ, περίλλα και λιναρόσπορο...
Από την άλλη μεριά η παρασκευή μίγματος κατά παραγγελία ακούγεται πολύ ενδιαφέρον αλλά έχει μερικά μειονεκτήματα όπως η γνώση και το κόστος.
Αν υποθέσουμε πως απλά αντιγράφουμε ένα πολύ καλό επώνυμο μίγμα (στις αναλογίες) τότε μένει μόνο το δυσανάλογο (?) κόστος.
Υπάρχουν καταστήματα με εξαιρετικής ποιότητας σπόρους που αναλαμβάνουν, όποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει.
 
@tasioskis και @TZANNSPY , ευχαριστώ!

Επειδή καιρό τώρα σκέφτομαι διάφορα, πάντα με γνώμονα την καλυτέρευση των συνθηκών για τα πουλάκια μου, για αυτό και άνοιξα αυτή την κουβέντα. Να απολογηθώ στον @billoss1, που του.."φορτώθηκα" στο δικό του θέμα..

Αυτήν την στιγμή σαν βασική τροφή τους προσφέρω Verse Laga Prestige + Manitoba, σε αναλογία 1μερος VL + 3μερη Manitoba. (Περίπου 50gr την εβδομάδα).

Επίσης τους βάζω περίπου 2 κουταλάκια του γλυκού (την εβδομάδα) από ένα μείγμα χύμα σπόρων που έχω φτιάξει και περιεχέι Περιλα, Καναβούρι, Νίζερ, Κεχρί, Λιναρόσπορο και Καμελίνα. Αυτά τα αγοράζω χύμα.
Συν Αυγό μια φορά την εβδομάδα & φρούτο ή λαχανικό μια φορά την εβδομάδα.
Το συγκεκριμένο μείγμα θα το μειώσω όσο πλησιάζει το καλοκαίρι και από την βασική τροφή θα φύγει εντελώς η VL.

Παρατηρώ όμως πως αν πρώτα δεν τελειώσει το μείγμα των σπόρων, την βασική τροφή δεν την αγγίζει κανένα από τα 4 πουλάκια.

Άρα η λογική του "αντιγράψω" την Manitoba" με αντίστοιχους χύμα σπόρους και προσμίξω μια μικρότερη αναλογία από κάποιους από τους σπόρους του μείγματος που δίνω τώρα, θα μπορούσε να είναι μια προσέγγιση;

Να πω επίσης ότι τα πουλάκια μου τα έχω σε εξωτερικό χώρο.
 
Επίσης τους βάζω περίπου 2 κουταλάκια του γλυκού (την εβδομάδα) από ένα μείγμα χύμα σπόρων που έχω φτιάξει και περιεχέι Περιλα, Καναβούρι, Νίζερ, Κεχρί, Λιναρόσπορο και Καμελίνα. Αυτά τα αγοράζω χύμα.
Παρατηρώ όμως πως αν πρώτα δεν τελειώσει το μείγμα των σπόρων, την βασική τροφή δεν την αγγίζει κανένα από τα 4 πουλάκια.

Πολύ λογικό...
Οι λιχουδιές είναι πιο νόστιμες...

Στο μίγμα του κεράσματος μην βάζεις όλους τους σπόρους μαζί αλλά κατά μέγεθος.
Πχ κία μαζί με καμελίνα και ίσως λιναρόσπορο ή σουσάμι.
Λευκή μαζί με καφέ περίλλα.
Νίζερ και καναβούρι μόνα τους.
Αυτές είναι προτάσεις σερβιρίσματος από εμένα.
 
Νίζερ και καναβούρι μόνα τους.

Αυτό ήταν και το πρώτο-πρώτο μείγμα που τους έδινα καιρό πριν.. Μετά το εμπλούτισα.. Σε ευχαριστώ Σπύρο!
Τώρα πλέον η μίξη έχει γίνει και μαλιστα προσφατα οποτε υπαρχει αποθεμα.. Μόλις ομως τελειώσει θα ακολουθήσω την συμβουλή σου!
 
Άρα η λογική του "αντιγράψω" την Manitoba" με αντίστοιχους χύμα σπόρους και προσμίξω μια μικρότερη αναλογία από κάποιους από τους σπόρους του μείγματος που δίνω τώρα, θα μπορούσε να είναι μια προσέγγιση;

Αν είναι να αντιγράψεις την οποιαδήποτε επώνυμη τροφή θα πρέπει να βάλεις ακριβώς τα ίδια ποσοστά σπόρων που αυτή έχει, ποντάροντας στην καλύτερη ποιότητα των σπόρων που θα βάλεις, αν αρχίσεις τις προσθαφαιρέσεις δεν κάνεις τίποτα και θα χάσεις την μπάλα...
 
Back
Top