Γενικά Θα αλλάξει η συμπεριφορά του budgie μου αν λείψω για κάποιο διαστημα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Din
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Din

PB New Member
Εγγραφή
21 Νοε 2014
Μηνύματα
21
Πόλη
Αθήνα
Εχω ένα υπέροχο παπαγαλάκι εδώ και 7 μήνες και θα χρειαστεί να φύγω για αρκετές μέρες,θα τον αφήσω στους γονείς μου να τον φροντίζουν γιατί δυστυχώς δεν μπορώ να τον πάρω μαζί μου! Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω ξανα λείψει ποτέ όσο τον έχω και δεν ξέρω ..όταν γυρίσω θα είναι ίδια η συμπεριφορά του; 'Η όλο αυτό θα το εκλάβει σα να τον εγκατέλειψα και θα πρεπει να ξαναρχίσουμε απο την αρχη τα πάντα όταν γυρίσω;! :/
 
Πόσο θα λείψεις; Αν είναι μέρες, έστω και αρκετές δεν νομίζω να αλλάξει δραματικά η συμπεριφορά του. Πες στους γονείς σου να προσέχουν κυρίως τα θέματα ασφάλειας, διατροφής και καθαριότητας και να μην παίζουν εκείνοι μαζί του και συμβεί κάποιο ατύχημα και όλα τ' άλλα θα τα τακτοποιήσεις επιστρέφοντας.
 
θα λείψω κοντά ένα μήνα :/ Για το παιχνίδι δεν είμαι και τόσο σίγουρη αν θα με ακούσει ο πατέρας μου βέβαια..όλα τα άλλα σίγουρα θα τα έχει! Πφφ μακάρι να είναι όλα εντάξει και όταν γυρίσω! Θα μου λείψει το παιδάκι μου ☹
 
Για το παιχνίδι δεν είμαι και τόσο σίγουρη αν θα με ακούσει ο πατέρας μου βέβαια..όλα τα άλλα σίγουρα θα τα έχει! ☹
Το φαντάστηκα γι' αυτό στο είπα, να προσέχουν πολύ τα θέματα ασφαλείας όταν παίζουν μαζί του. Αφού ξέρεις ότι θα φροντίζουν νερά φαγητά κτλ., να εστιάσεις εκεί στις οδηγίες που θα δώσεις.
 
Δε θέλω να σε αγχώσω αλλά η κουμπάρα μας πήρε πριν από 2 χρόνια ένα παπαγαλάκι με το απογαλακτίστηκε από τον πατέρα της που είχε ένα ζευγάρι και είχαν ζευγαρώσει. Και η κουμπάρα μας και η βαφτιστήρα μας έπαιζαν πολύ με αυτό, τον είχαν εξημερώσει και το άφηναν και ελεύθερο στο σπίτι. Πέρσι το καλοκαίρι θα έφευγαν οικογενειακώς διακοπές στη Γερμανία για ένα μήνα και θα άφηναν το παπαγαλάκι στη αδελφή του κουμπάρου μας. Το παπαγαλάκι και το φρόντιζε και πολύ καθαρό το είχε, αλλά όταν γύρισαν είχε αγριέψει πάρα πολύ και από τότε δαγκώνει πάρα πολύ και τους πάντες.. Δεν μπορώ να ξέρω τι έφταιξε... Η αλλαγή περιβάλλοντος; Η θεία; Δε ξέρω.. εγώ πιστεύω πάντως ότι είναι αρκετά έξυπνα ζώα για να καταλάβουν την "εγκατάλειψη".. Και φυσικά εσύ θα χρειαστεί να λείψεις (όχι να το εγκαταλείψεις) για ένα μήνα, αλλά κανείς δε ξέρει πως θα αντιδράσει... Είναι πολύ έξυπνα! Μακάρι να μην αλλάξει καθόλου η συμπεριφορά του!
 
Ωχ :/ Πάντως θα ειναι με άτομα που γνωρίζει οπότε ας ελπίσουμε ότι όλα θα είναι όπως τώρα :/ Θα δούμε ☹
 
Και γενικότερα προσπάθησε να μην του αλλάξεις περιβάλλον, χώρο, και ρουτίνα. Δλδ αν εσύ τον αφήνεις τα πρωινά μόνο του και παίζεις μαζί του το απόγευμα να κάνουν το ίδιο και οι γονείς. Και επίσης πριν φύγεις άστους να ασχολούνται εκείνοι πιο πολύ με το παπαγαλάκι σου ώστε η αλλαγή να γίνει σταδιακά και να μην του έρθει απότομα! 😉
 
Υπαρχει περιπτωση να βοηθαει καμια κληση με skype? Να ακουει καθουλου τη φωνη κ να σε βλεπει; Το εχει δοκιμασει κανεις;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Din
Α ωραία. Ευχαριστώ !
Πλακα πλάκα θα το δοκιμάσω το σκάιπ :D με τον κουνελο μου παντως είχε πιάσει και χοροπήδαγε συνέχεια οπότε μπορεί να δουλέψει και με τον Φερμπι! .. Ελπίζω
 
Κ γω δεν εχω ιδεα! Αν δοκιμασεις πες. Παντως οταν βαζω στο κοκατιλ μου κανα βιντεο με αλλα κοκατιλ τρελαινεται! Ισως και να λειτουργησει!
 
Για μενα που τα αφηνω για καμια 15αρια μερες το χρονο δεν αλλαζει κατι αλλα προσεχω τις ωρες και το τροπο που καθαριζουν το κλουβι και δεν τους αλλαζω μερος ερχετε συγκενεις και τα προσεχει σπιτι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Din
Τέτοια ν'ακούω .. Μακάρι και ο δικός μου να είναι ετσι!
 
Back
Top