Αναπαραγωγή Θα αλλαξει με την πτερορροια το χρωμα των νεοσσων;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sainer
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sainer

PB Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2008
Μηνύματα
891
Πόλη
Λαμία
τα καναρινακια που βγηκαν απο αχατες black-red ειναι σημερα 30 ημερων. Το χρωμα τους ομως αντι να ειναι κοκκινο-μαυρο αοως ειναι των γονιων τους ειναι μαυρο-καφε. Θα αλλαξει μετα την πτερορροια το χρωμα τους; η' πρεπει να βαλω χρωστικη; 😕επισης ενα αλλο καναρινακι που βγηκε απο αχατες μπανανι εχει χρωμα λευκο-γκρι και καθολου κιτρινο.☹τελικα πρεπει να βαλω χρωστικη για να παρουν το χρωμα των γονιων τους η' το αποκτουν μετα απο καποιες εβδομαδες; 😕;)
 
παιδια αν ασχολειται κανεις με αυτη την ρατσα ας μου απαντησει.
 
τα καναρινακια που βγηκαν απο αχατες black-red ειναι σημερα 30 ημερων. Το χρωμα τους ομως αντι να ειναι κοκκινο-μαυρο αοως ειναι των γονιων τους ειναι μαυρο-καφε. Θα αλλαξει μετα την πτερορροια το χρωμα τους; η' πρεπει να βαλω χρωστικη; 😕
Οι χρωστικές επηρεάζουν το κίτρινο και το κόκκινο χρώμα που είναι λιποδιαλυτά. το μαύρο και το καφέ είναι χρώματα μελανίνης, που σημαίνει ότι δεν θα καταφέρεις τίποτα με την χορήγηση χρωστικών.
επισης ενα αλλο καναρινακι που βγηκε απο αχατες μπανανι εχει χρωμα λευκο-γκρι και καθολου κιτρινο.☹τελικα πρεπει να βαλω χρωστικη για να παρουν το χρωμα των γονιων τους η' το αποκτουν μετα απο καποιες εβδομαδες; 😕;)
το λευκό στα καναρίνια δεν βάφει. Δηλαδή δεν μπορείς με την χορήγηση χρωστικής να κανείς ενα λευκό καναρίνι κόκκινο 'η κιτρινο. το μόνο που μπορείς να κάνεισ με τισ χρωστικές είναι να κάνεισ ένα κίτρινο ποιο κιτρινο, ένα κίτρινο να το κανεις κοκκινο, ένα πορτοκαλί να το κάνεις κόκκινο, και τέλος σε ένα κοκκινο να ενισχύσεις το κοκκινο χρώμμα του.
 
τα μικρα εαν ειναι καθαροαιμα μετα την πτεροροια θα αποκτησουν το χρωμα των γωνιων τους.στα μαυρο κοκκινα πρεπει φυσικα να τους χωρηγήσεις χρωστικές ενω στα κιτρινα δεν χρειαζεται χρωματικη υποστηριξη
 
τα καναρινακια που βγηκαν απο αχατες black-red ειναι σημερα 30 ημερων. Το χρωμα τους ομως αντι να ειναι κοκκινο-μαυρο αοως ειναι των γονιων τους ειναι μαυρο-καφε. Θα αλλαξει μετα την πτερορροια το χρωμα τους; η' πρεπει να βαλω χρωστικη; Επισης ενα αλλο καναρινακι που βγηκε απο αχατες μπανανι εχει χρωμα λευκο-γκρι και καθολου κιτρινο.☹τελικα πρεπει να βαλω χρωστικη για να παρουν το χρωμα των γονιων τους η' το αποκτουν μετα απο καποιες εβδομαδες;

Δεν βάζεις καμιά φωτογραφία απ' τα ζευγάρια σου. Ετσι δεν βγαίνει συμπέρασμα.
Μιλάς για αχάτες κόκκινους μωσαικού ή για απλά μαυρο-κόκκινα.
Αχάτες μπανανί 😕 δεν υπάρχουν.
 
Εγω εχω ενα ζευγαρι κοκινο μαυρο το οποιο και μου εδωσε 2 πουλια περυσι! Στην αρχη οταν εβγαζαν φτερα ειχαν τα χρωματα που ανεφερες! Τους εδινα αυγοτροφη για κοκινα καναρινια και 4-5 φορες τους εβαλα χρωστικη κοκινη στο νερο τους! Μετα την πτερωρια απεκτησαν το εντονο κοκινο μαυρο των γωνιων τους! Η χρωστικη που περιεχει η αυγοτροφη πιστευω αρκει! Αν ο οργανισμός τους εχει αρκετη ή δεν χρειαζεται άλλη θα φανει στις κουτσουλιες, θα κοκινιζουν. Το παρατηρησα σε μια θυλικια που ειχα, πρασινο σταχτη. Δεν ειχα με κιτρινο πατραγωντα αυγοτροφη και της εβαλα κοκινη. Αμεσος απεβαλε την χρωστικη με τις κουτσουλιες!
 
  • Like
Αντιδράσεις: sainer
Εγω εχω ενα ζευγαρι κοκινο μαυρο το οποιο και μου εδωσε 2 πουλια περυσι! Στην αρχη οταν εβγαζαν φτερα ειχαν τα χρωματα που ανεφερες! Τους εδινα αυγοτροφη για κοκινα καναρινια και 4-5 φορες τους εβαλα χρωστικη κοκινη στο νερο τους! Μετα την πτερωρια απεκτησαν το εντονο κοκινο μαυρο των γωνιων τους! Η χρωστικη που περιεχει η αυγοτροφη πιστευω αρκει! Αν ο οργανισμός τους εχει αρκετη ή δεν χρειαζεται άλλη θα φανει στις κουτσουλιες, θα κοκινιζουν. Το παρατηρησα σε μια θυλικια που ειχα, πρασινο σταχτη. Δεν ειχα με κιτρινο πατραγωντα αυγοτροφη και της εβαλα κοκινη. Αμεσος απεβαλε την χρωστικη με τις κουτσουλιες!

Aυτά όλα ΑΝ είναι κοκκινο -μαύρα.Αν όμως είναι αχάτες κόκκινο μωσαικού;
Να δώσει χρωστική απο τώρα και να βαφτούν και οι οδηγοί;
 
λοιπον παιδια θα σας βαλω μερικες φωτογραφιες να δειτε. Δεν φαινονται παρα πολυ καλα γιατι τις εβγαλα απο το κινητο και βιαστηκα. Θα βγαλω κι αλλες πιο καθαρες... Πως βαζω ομως την εικονα στην απαντηση μου;
 
[x]
 

Συνημμένα

  • Photo-0064.webp
    Photo-0064.webp
    50,5 KB · Προβολές: 248
  • Photo-0063.webp
    Photo-0063.webp
    40 KB · Προβολές: 211
  • Photo-0062.webp
    Photo-0062.webp
    63 KB · Προβολές: 188
ενταξει τελικα καταφερα και τις ανεβασα.στις πρωτες 2 ειναι ο ενας απο τους νεοσσους μου που βγηκε απο κοκκινο-μαυρους γονεις. Μακη τα χρωματα των γονιων ειναι ιδια με το avatar του δημητρη(d_mous).στην 3η photo ειναι ο νεοσσος απο γονεις κιτρινους αχατες. Δεν εχει ομως καθολου κιτρινο και το 1ο καθολου κοκκινο. Δημητρη με ανακουφισες που μου ειπες οτι θα αλλαξει το χρωμα! Δημητρη πριν την 1η πτερορροια εβαλες χρωστικη;
 
Δεν μπορώ να πώ τίποτα αν δεν βάλεις καθαρές φωτογραφίες των γονιών.
 
[x] [x]
αυτο ειναι το ενα ζευγαρι μου. 😉
 

Συνημμένα

  • dsc07916dd4[1].webp
    dsc07916dd4[1].webp
    21,1 KB · Προβολές: 845
  • dsc07918py2[1].webp
    dsc07918py2[1].webp
    24,9 KB · Προβολές: 852
εχουν κανονικα τις μαυρες ραβδωσεις και εκει που υπαρχει κοκκινο στους γονεις αυτα εχουν καφε.
 
Είναι Μαυρο - κόκκινα( όχι αχάτες) και αν κάνεις ότι λέει ο
Δημήτρης πιο πάνω θα τα έχεις όμορφα σαν τους γονείς τους
μετά την πτερόρροια.
 
ευχαριστω μακη. Ποτε να βαλω ομως την χρωστικη;τωρα η πριν την πτερορροια. Αυγοτροφη για κοκκινα καναρινια τους δινω, οπως επισης και καροτο.
 
Διαβαζοντας, εχω την εντυποση οτι ο πιο ευκολος και ταυτοχρονα γρηγορος τροπος ειναι να προσεξεις τα νυχια τους, εαν εινα μαυρα ειναι μαυροκοκκινα, εαν ειναι ασπρα τοτε ειναι αχατες
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
ευχαριστω πολυ ανδρεα! Αυτο το διαβασα και καπου αλλου και ισχυει. Και τα 2 εχουν μαυρα νυχια. Παντως το 1 εχει λευκα ποδια και το αλλο μαυρα. Μου το ειχε πει καποιος που ασχολειται αρκετα χρονια αυτο. Αν εχουν ιδιο χρωμα ποδια μου ειχε πει οτι δε θα ταιριαξουν.στα 2 ζευγαρια που εχω και εχουν διαφορετικο χρωμα ποδιου το1 με το αλλο μεχρι τωρα εχουν κανει καναρινακια.
 
ενταξει τελικα καταφερα και τις ανεβασα.στις πρωτες 2 ειναι ο ενας απο τους νεοσσους μου που βγηκε απο κοκκινο-μαυρους γονεις. Μακη τα χρωματα των γονιων ειναι ιδια με το avatar του δημητρη(d_mous).στην 3η photo ειναι ο νεοσσος απο γονεις κιτρινους αχατες. Δεν εχει ομως καθολου κιτρινο και το 1ο καθολου κοκκινο. Δημητρη με ανακουφισες που μου ειπες οτι θα αλλαξει το χρωμα! Δημητρη πριν την 1η πτερορροια εβαλες χρωστικη;
Εβαλα χρωστικη πριν την πτερορροια!Για τωρα μπορεις να δινεις αυγοτροφη με κοκινο παραγωντα!
 
ok δημητρη ευχαριστω. Κανω αυτο που λες. Τι μαρκα ηταν η χρωστικη που εβαλες εσυ και ποσο κοστιζει;
 
Εγω χρησιμοποιησα το Can-Tax της Orlux
orl-cantax.jpg
 
Back
Top