Αναπαραγωγή Θα αποδεχτεί ξένο νεοσσό η καρδερίνα;

Kostas Paulou

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαρ 2014
Μηνύματα
120
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά... Το ένα ζευγάρι απο τις Καρδερινες μου εχει 2 μικρά 3ον ημερών.. Ένα φίλος εχει πρόβλημα με ένα ζευγάρι του μεταλλαγμένα το οποίο μετα την 5η μερα δεν ταΐζουν τα πουλιά.. Έχουν μείνει 2 μικρά αμα τα βάλω με τα δικά μου θα τα ταΐσει η μάνα;θα τα αποδεχτεί;έχουν με τα δικά μου 1 μερα διάφορα...
 
Καλησπέρα παιδιά... Το ένα ζευγάρι απο τις Καρδερινες μου εχει 2 μικρά 3ον ημερών.. Ένα φίλος εχει πρόβλημα με ένα ζευγάρι του μεταλλαγμένα το οποίο μετα την 5η μερα δεν ταΐζουν τα πουλιά.. Έχουν μείνει 2 μικρά αμα τα βάλω με τα δικά μου θα τα ταΐσει η μάνα;θα τα αποδεχτεί;έχουν με τα δικά μου 1 μερα διάφορα...
Εγώ λέω ναι θα τα αποδεχτεί... Πρόσεχε όμως την πρώτη μέρα. Το καλύτερο θα ήταν να τα βάλεις το βράδυ αλλά να είναι ταισμένα.
 
Εγώ φοβάμαι ότι ίσως ταραχτει και δεν ταιζει και τα δικά της Μέτα! Γιατί δεν του λες να τα ταισει στο χέρι;
 
Γιατί δεν του λες να τα ταισει στο χέρι;
Γαρδελάκια 3 ημερών δεν μπορείς να τα ταΐσεις στο χέρι... Και δεν είναι και εύκολο κάθε μία ώρα τάισμα...
 
Ναι.. Αλλά για σκεψου να μην ταιζει και τα δικά της! Βέβαια να το δοκιμασεις δεν είναι κακή ιδέα! Δεν είναι σαν τους παπαγαλους τα γαρδελια!
 
Ναι.. Αλλά για σκεψου να μην ταιζει και τα δικά της! Βέβαια να το δοκιμασεις δεν είναι κακή ιδέα! Δεν είναι σαν τους παπαγαλους τα γαρδελια!
Όταν αναγκαζόμαστε να κάνουμε τέτοιους χειρισμούς πάντα υπάρχει ρίσκο, πότε μικρό, πότε μεγάλο. Γιαυτό είπα να το κάνει το βράδυ...
 
Ναι.. Αλλά για σκεψου να μην ταιζει και τα δικά της! Βέβαια να το δοκιμασεις δεν είναι κακή ιδέα! Δεν είναι σαν τους παπαγαλους τα γαρδελια!
Ναι Μαρία μου, μην δίνουμε συμβουλές όμως χωρίς να είμαστε σίγουροι, γιατί κάποιος περιμένει για να δει τι θα κάνει και αν παίρνει λάθος γνώμες μπορεί να πάθει ζημιά.
 
Μα πιστεύω πως δεν υπάρχει σωστή γνώμη εδώ.. Είναι ανάλογα τη μαμά!
 
Μα πιστεύω πως δεν υπάρχει σωστή γνώμη εδώ.. Είναι ανάλογα τη μαμά!
Αν λοιπόν πρέπει να παρθεί ένα ρίσκο, τόσο περισσότερο πρέπει να μιλήσουν άτομα με συγκεκριμένη εμπειρία στο είδος αυτό και όχι καθένας μας να λέει και μια κουβέντα.
 
Εγω προσωπικα θα έκανα ότι λέει ο Δημήτρης που έχει μεγάλη εμπειρία! Όπως και να έχει είναι ρισκο! Κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά!
 
Εγω προσωπικα θα έκανα ότι λέει ο Δημήτρης που έχει μεγάλη εμπειρία! Όπως και να έχει είναι ρισκο! Κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά!
τώρα που έγινα... Well-Known Member...ότι δεν ξέρετε εμένα να ρωτάτε... 😀
 
Όταν αναγκαζόμαστε να κάνουμε τέτοιους χειρισμούς πάντα υπάρχει ρίσκο, πότε μικρό, πότε μεγάλο. Γιαυτό είπα να το κάνει το βράδυ...
Αν το κάνει κάποια στιγμή που η μάνα θα έχει βγει έξω από τη φωλιά;
 
Κωστα μπραβο για τα πουλακια που εβγαλες ξερω οτι το παλεψες και το εψαξες. Εαν ειναι η πρωτη χρονια με τη θηλυκια αυτη τοτε εγω προσωπικα δε θα πειραζα καθολου τη φωλια.
 
Εγώ δεν έχω εμπειρία από καρδερίνες αλλά πιστεύω αξίζει να πάρει το ρίσκο. Και για μία μέρα διαφορά νομίζω θα τα αποδεχτεί. Η καρδερίνα που θα γίνει παραμαμά είναι πρωτάρα;
 
Καλησπέρα παιδιά...sorry για την καθυστέρηση... Τελικά δεν θα ρισκάρω να τα βάλω τα πουλακια. Για των λόγο πως φαν θέλω να παει κάτι στραβά και να χάσω και τα δικά μου...η θυλικια ναι παιδιά ειναι πρωτάρα... Τα δικά τις παντός τα ταΐζει με τον παραπάνω... Ευχαριστώ για της συμβουλές
 
Δεν ξέρω αμα υπαρχει κάποιος.. Αλλά εγω δεν τα βάζω, δεν ρισκάρω να να γίνει κάτι να χάσω και τα δικά μου...
 
Γιατί δεν κάνεις μια αγγελία μήπως έχει κάποιος καναρα να τα Ταισει;

Εε και στη χειρότερη περίπτωση απτο να τα αφήσει να πεθάνουν ας προσπαθησει να τα ταισει στο χέρι!
 
Back
Top