Φροντίδα Θα αποκτήσω ένα ζευγάρι τιμπράντο και χρειάζομαι συμβουλές

Στρατος38

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2018
Μηνύματα
318
Πόλη
Σέρρες
Καλησπέρα στη παρέα δεν ήξερα τι τίτλο θέματος να βάλω... Αύριο θα αποκτήσω μετα απο καιρό ένα ζευγάρι τριμπαντο από ιδιώτη και λέω να ασχοληθώ πλέον μόνο με αυτό το είδος.. Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτη αααα να πω ότι θα κρατήσω το ζευγάρι χωρια σε 2 κλουβιά μέχρι τέλη Φεβρουαρίου
 
Δεν έχουν διαφορές στον τρόπο διαχείρισης από τις άλλες ράτσες!θα πρέπει μόνο , αν θες να έχεις και να παρουσιάζεις κάτι καλό και σωστο,να εκπαιδεύσεις τα μικρά που θα βγάλεις στο τραγούδι mp3 εκπαιδεύσεις υπάρχει στο σάιτ της ε.λ.ι.τ. θα σου πρότεινα να ρωτήσεις και τον ιδιώτη που θα τα πάρεις για κάποια πράγματα που αυτός κανει
 
Αυτός ξέρω σίγουρα ότι ασχολείται πολύ με αυτό το είδος και έχει φέρει και από Ισπανία πολλές φορές τωρα απο διαγωνισμούς δεν ξέρω αλλά παλαιότερα ξέρω ότι πηγαινε...
 
Με το καλό να τα δεχτείς, όταν προχωρήσεις σε αναπαραγωγή καλό είναι να μην υπάρχουν άλλα καναρίνια στον χώρο, τα μικρά τους πρώτους 2 μήνες της ζωής του μαθαίνουν από το τραγούδι του αρσενικού.
 
Αυτός ξέρω σίγουρα ότι ασχολείται πολύ με αυτό το είδος και έχει φέρει και από Ισπανία πολλές φορές τωρα απο διαγωνισμούς δεν ξέρω αλλά παλαιότερα ξέρω ότι πηγαινε...
Το μόνο που πρέπει να κάνεις παραπάνω στα τιμπραντο είναι να τους δώσεις καλά ακούσματα για να μάθουν. επειδή ο κάθε εκτροφέας έχει το δικό του συστημα εκπαιδευσης θα πρέπει να μιλήσεις με αυτόν σε πρώτη φάση και μετά να βρεις και άλλους εκτροφείς και να εμπλουτισεις τις γνώσεις σου και να επιλέξεις το τρόπο που σου ταιριάζει και σε βολεύει αφού λες ότι φέρνει από Ισπανία,για εμένα,σημαινει ότι έχει "καλά αίματα"οπότε άποψη μου είναι ότι οφείλεις να τα δουλέψεις και να μην πάνε χαμένα! Το να μην τα εκπαιδεύσεις δεν σημαίνει ότι δεν θα κελαιδανε!απλα δεν θα βγάλουν όλες τις φωνές που μπορούν να βγαλουν
 
απλα δεν θα βγάλουν όλες τις φωνές που μπορούν να βγαλουν
Ούτε αυτό ισχύει απόλυτα, από τη δική μου εμπειρία τουλάχιστον.
Σαφώς και βοηθάει να ακούνε ένα σωστό αρσενικό αλλά από τη δική μου εμπειρία το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζουν τα "αίματα" τον γονέων και πως θα "πατήσουν" μεταξύ τους.
 
Ούτε αυτό ισχύει απόλυτα, από τη δική μου εμπειρία τουλάχιστον.
Σαφώς και βοηθάει να ακούνε ένα σωστό αρσενικό αλλά από τη δική μου εμπειρία το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζουν τα "αίματα" τον γονέων και πως θα "πατήσουν" μεταξύ τους.
Αγαπητέ αυτό εννοείται!όπως επίσης , αφού έχεις την εμπειρία, θα συμφωνήσεις ότι αδέρφια δεν το"λενε"το ίδιο!είναι σαν τους ανθρώπους έχουν και αυτά την διαφορετικότητα τους,την τεμπελιά τους, κ.λ.π αλλά εγώ πιστεύω ότι και παιδιά πολυπρωταθλητων να πάρεις εάν δεν τα δασκαλεψεις σωστά δεν θα πάρεις το καλύτερο που μπορούν ! Αλλά ας μην τη πάμε την κουβέντα τόοοσο μακριά διότι πιστεύω ότι ο φίλος Στρατός θα μπερδευτεί.ας το πάει σιγά σιγά και θα δει στην πορεία,όπως κάνουμε όλοι μας, ούτος ή άλλος δεν έχουμε την απαίτηση από την πρώτη χρονιά που θα βγάλουμε ράτσα φωνής να πάρουμε και Φύσσα 90 βαθμών! Έτσι δεν είναι;
 
Αγαπητέ αυτό εννοείται!όπως επίσης , αφού έχεις την εμπειρία, θα συμφωνήσεις ότι αδέρφια δεν το"λενε"το ίδιο!είναι σαν τους ανθρώπους έχουν και αυτά την διαφορετικότητα τους,την τεμπελιά τους, κ.λ.π αλλά εγώ πιστεύω ότι και παιδιά πολυπρωταθλητων να πάρεις εάν δεν τα δασκαλεψεις σωστά δεν θα πάρεις το καλύτερο που μπορούν ! Αλλά ας μην τη πάμε την κουβέντα τόοοσο μακριά διότι πιστεύω ότι ο φίλος Στρατός θα μπερδευτεί.ας το πάει σιγά σιγά και θα δει στην πορεία,όπως κάνουμε όλοι μας, ούτος ή άλλος δεν έχουμε την απαίτηση από την πρώτη χρονιά που θα βγάλουμε ράτσα φωνής να πάρουμε και Φύσσα 90 βαθμών! Έτσι δεν είναι;
Κάθε πουλάκι είναι διαφορετικό. Και τα αδέρφια δεν έχουν ολόιδιο dna και το παιδί ενός πρωταθλητή θα έχει τα μισά "καλά" γονίδια, πρέπει να έχει κι από τη μητέρα άλλα μισά καλά και πάει λέγοντας.

Γενικά για μενα το να βγάλεις καλούς τραγουδιστές (παίρνοντας ως δεδομένο τη σωστή διαχείριση και φροντίδα) είναι θέμα γονιδίων πρωταρχικά, τύχης μετά και λιγότερο δασκάλου.
Ένας καλός δάσκαλος είναι υπεραπαραιτητος στα πουλιά που θα διαγωνιστούν γιατί τα βοηθάει να έχουν τέμπο στο τραγούδι.

Πάντως ξέρω και άτομα όπου από την πρώτη χρονιά που κατέβηκαν είχαν πουλιά με 90 και 91.

Αλλα συμφωνώ, ας μην ξεφύγουμε άλλο.
 
Που κατέβηκαν όχι που έβγαλαν !
Χαχα, ρε συ έβγαλαν πουλιά από τα ζευγάρια που ξεκίνησαν την εκτροφή τους και τα κατέβασαν στο διαγωνισμό.
 
Στρατο να σου ζησουν, να σε ρωτησω αυτος που θα παρεις πουλια απο που ειναι;
 
@xristosp Απο σερρες...
Μου άρεσαν πάρα πολύ οι γνώμες όλων σας και όντως ευχαριστώ 1ον μου δώσατε να καταλάβω ότι πραγματικά αξίζει να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο είδος και 2ον έχω τη θέληση πλέον να κατέβω και εγώ με το καλό σε διοργανώσεις κυρίως για να μάθω και όχι τόσο για τη βαθμολογία... Φωτο υπόσχομαι θα βάλω σύντομα έτσι κ αλλιώς τα καμάρια μου σε κανα 2ωρο θα τα εχω
 

Σχετικά θέματα

Back
Top