Γενικά Θα βοηθήσει στην εκπαίδευση του Ringneck μου το κόψιμο των φτερών του;

Sofi sonia

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2021
Μηνύματα
22
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας και πάλι φίλοι μου ήθελα να ρωτήσω το αν κόψω τα φτερά πτήσης του ringneck μου θα με βοηθήσει στην εκπαίδευση του?
 
Καλησπέρα,

Ανεξάρτητα από είδος εκπαίδευσης που σε ενδιαφέρει να κάνεις, το κόψιμο το φτερών ενδεχομένως να βοηθήσει γιατί αποδυναμώνει πλήρως το σημαντικότερο "όπλο" του πουλιού που είναι να πετάει.

ΑΛΛΑ

Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να επηρεάσει αρνητικά τη ψυχολογία του πουλιού με αποτέλεσμα να έχεις μεγαλύτερες "απώλειες" από τα όποια οφέλη επιδιώκεις με την εκπαίδευση.

Προσωπικά θα σου έλεγα να μη το κάνεις. Υπάρχει τρόπος να επιτύχεις όσα θέλεις χωρίς να μπεις στη διαδικασία να "πειράξεις" τα φτερά. Το δοκίμασα και σου μιλάω όχι θεωρητικά αλλά εμπειρικά.

Ο Angel (είναι ο Cinnamon Lutino) ο οποίος δε πήρε το κόψιμο των φτερών όπως ο αδελφός του δίπλα (Kiss)... είχε τη συμπεριφορά που βλέπεις στο βίντεο όσο διάστημα ήταν με κομμένα τα φτερά πτήσης. Η οποία εμφανιζόταν πάντα μετά από αποτυχημένη προσπάθεια για να πετάξει.

Πήγαμε στο γιατρό (ο οποίος τους είχε κόψει και τα φτερά) , βγάλαμε ακτινογραφίες, για να δούμε μήπως είχε κάταγμα στην ουρά και πόναγε... τελικά όλο αυτό ήταν ψυχολογικό αποτέλεσμα της κοπής των φτερών.

Μόλις τα φτερά αλλάχτηκαν και επανήλθαν σε σημείο να μπορεί να πετάξει, το πρόβλημα εξαφανίσθηκε.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ο τρίτος της παρέας που ήρθε αργότερα σε εμένα και του οποίου τα φτερά τα είχε κόψει άγαρμπα και βίαια ο προηγούμενος κάτοχός του, είχε αποκτήσει "φοβία" με τις ανδρικές φιγούρες... με πολύ μεγάλη προσπάθεια κατάφερα να τον κάνω να με εμπιστευτεί σχεδόν όσο τα άλλα που τα έχω μεγαλώσει από 25 ημερών.

Για να μην είμαι αφοριστικός, θα συμφωνούσα στο κόψιμο των φτερών μόνο αν συντρέχουν ζητήματα ασφάλειας του πουλιού , πέραν αυτού για κανέναν άλλο λόγο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γειά σας και πάλι φίλοι μου ήθελα να ρωτήσω το αν κόψω τα φτερά πτήσης του ringneck μου θα με βοηθήσει στην εκπαίδευση του?
Όχι, από πουλί θα το μετατρέψει σε ''κοτόπουλο'' που θα μπορεί μόνο να περπατάει και να πηδάει.
Για ποιο λόγο να εκπαιδεύσεις ένα πουλί αν δεν μπορεί να πετάει σε ένα ασφαλές περιβάλλον ?
 
Εμένα ήρθε στα χέρια μου με κομμένα φτερά, πάλι πετούσε και έφυγε. Τώρα που πετάει κανονικά είναι πολύ πιο εύκολο, έρχεται μόνη της πλέον γιατί νιωθει σίγουρη πως αν στραβώσει κάτι μπορεί απλά να πετάξει και να φύγει.
 
Για τι είδους εκπαίδευση μιλάμε? Αν δεν πρόκειται για να αποτρααπούν επιθέσεις όπου επιτίθεται σαν αγρίμι σε ανθρώπους χωρίς πρόκληση ή προφανή λόγο, τότε δεν δεν θα βοηθηθεί κάποια άλλη εκπαίδευση με την απώλεια της ικανότητας πτήσης.
 
@Φοίβος Το Ringneck μου ο Αχιλλέας τον πήρα πριν έναν μήνα και κάτι μέρες και έχω βάλει σκοπό να των εκπεδεψω να βγενει έξω να έρχεται στον ώμο μου κτλπ ως τώρα έρχεται στο χέρι μου
 
Back
Top