Αναπαραγωγή Θα γίνει τίποτα με τα budgie μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giwtgos23
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giwtgos23

PB New Member
Εγγραφή
8 Μαϊ 2015
Μηνύματα
73
Πόλη
Αθήνα
Των τελευταίο ένα μήνα έχω αρχίσει προετοιμασία με αυγοτροφή και με πολυβιταμινη. Πριν δυο εβδομάδες έβαλα φωλιά και ο αρσενικός προσπαθούσε καθημερινά να βατέψει την θηλύκια αλλά δεν καθόταν. Σήμερα κατάφερε και ανέβηκε πάνω της αλλα δεν κράτησε πολύ (30's). Γνωρίζετε αν θα γίνει τίποτα;
 
ένα μήνα έχω αρχίσει προετοιμασία με αυγοτροφή και με πολυβιταμινη.
Αυτό είναι μια λάθος εκκίνηση. Τα πουλιά για να αναπαραχθούν πρέπει να βρίσκονται σε καλή κατάσταση υγείας και να τρέφονται σωστά όλον τον χρόνο. Δεν βλέπω να αναφέρεις πουθενά για χορταρικά. Πολυβιταμίνη τι εννοούμε; Μπορείς να πεις μάρκα και πως την χρησιμοποιείς;
Εφόσον τα πουλάκια ξεκίνησαν επαφές, προφανώς η διαδικασία πάει καλά. Διάβασε κάποια πράγματα και προετοιμάσου, γιατί η αναπαραγωγή είναι μια δύσκολη φάση και πρέπει να τα φροντίζεις ιδιαίτερα
https://community.petbirds.gr/threads/Οδηγός-φροντίδας-παπαγάλων.26295/#breeding
Με το καλό και ό,τι θέλεις να τα λέμε :)
 
Χορταρικά τους βάζω ανά δυο μέρες. Βάζω και φρούτα αλλά δεν τα πολύ τρώνε.
 
Ωραία! Σουπιοκόκκαλο μην ξεχνάς και ελπίζουμε όλα να πάνε καλά!
 
Αυτή η διαδικασία θα συνεχιστεί και αν ποσο καιρό θέλει για να δω το πρώτο αυγο;
 
Δεν μπορούμε να το ξέρουμε αυτό Γιώργο μου, συνήθως μετά από μία εβδομάδα, δέκα μέρες, κάπου εκεί.
 
Ο πάτος της φωλιάς χρειάζεται τίποτε όταν γεννηθούν οι νεοσσοι π.χ. (άμμο ή πριονίδι);
 
Σε τι φάση βρίσκεστε τώρα; Έχεις δει αυγά;
Όχι δεν χρειάζεται κάτι για την φωλιά και προς θεού όχι άμμο.
 
Κοντεύεις, με το καλό!
Δώσε 2-3 μέρες περιθώριο σε κάθε αυγό, μην βιαστείς να τα αφαιρέσεις θεωρώντας τα άσπορα.
 
Λαχανικά επιτρέπεται να δίνω αν γεννηθούν οι νεοσσοί;
 
Ξεκίνα με μήλο κατ' αρχήν. Οι γονείς τρώνε πρασινάδες γενικά;
 
Ναι πλέον τρώνε τα πάντα αλλά κυρίως από πρασινάδες δίνω μαρούλι μόνο.
 
κυρίως από πρασινάδες δίνω μαρούλι μόνο.
Καλό είναι και το μαρούλι αλλά εμπλούτισε λιγάκι την διατροφή. Όχι αυτήν την στιγμή βέβαια που είσαι στο παρά τσακ να βγει νεοσσός αλλά κατόπιν.
 
Δεν δίνω μόνο μαρούλι απλά επειδή είπατε πρασινάδα. Δίνω από λαχανικά: Καρότο, μπρόκολο, αγγούρι, πιπεριές, μαϊντανό. Από φρούτα : Αχλάδι, μπανάνα ( πιο σπάνια) και μήλο. Έχω όμως μια απορία. Να βάζω ξινόμηλο γιατί το κοκκινο μήλο μαυρίζει γρήγορα;
 
Να βάζω ξινόμηλο γιατί το κοκκινο μήλο μαυρίζει γρήγορα;
Ναι βεβαίως.
Τον μαϊντανό όχι την περίοδο της αναπαραγωγής, τις υπόλοιπες εντάξει.
Ωραία, μια χαρά, απλά κοιτάζοντας τις λίστες, μπορείς να προσθέτεις είδη που και που.
 
Ναι ναι βγήκε. Αλλα μια που το είδα και μια που έκλεισα τη φωλιά για να μην τα ενοχλήσω.
 
Back
Top