Φροντίδα Θα δεθούμε με τα Budgie μου ή είναι έτσι ο χαρακτήρας τους;

Αλκηστις

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2017
Μηνύματα
499
Πόλη
Αθήνα
Βρε παιδιά να ρωτήσω και γω σαν μάνα... Είδα τον περιβόητο μαικλ και τα καμώματα του και τα δικά μου τα μαμουνια δεν είναι τόσο εξερευνητικα. Βασικα καθόλου θα έλεγα.. Τι μιλητο ρίχνω.. Τι τραγούδι.. Τι τους τα πλησιάζω τα παιχνίδια.. Τίποτα. Ο μεγάλος ως πουλί με βιώματα πετ σοπ απομακρυνεται ενώ η μικρή όχι αλλά δε δίνει και σημασία να παίξει.στο πάτωμα ειδικά να παίξουν ούτε λόγος.χαδια η μικρή δέχεται (αν και τελευταία έχει γίνει λίγο τσιμπηματιας) ο μεγάλος μου πάλι έχει γίνει πιο ανεκτικός σε φιλια και χάδια αλλά θέλει στρίμωγμα. Θα περάσει ο καιρός και θα δεθούμε ή έτσι είναι ο χαρακτήρας τους; Τουλάχιστον να προσπαθήσω πιο πολύ με την μικρή που είναι ακόμα μωρό αλλά δε ξέρω πως να της τραβήξω το ενδιαφέρον από τον μορφονιο.
 
Αλκηστις, τα Μπάτζι ειναι απο τη φύση τους πουλιά με μεγάλη περιέργεια! Το γεγονός οτι δεν πλησιάζουν τα παιχνιδια οφείλεται στο οτι δεν εχουν ξαναδεί ούτε στο Πέτ ούτε στον εκτροφέα, και ακόμα τους τρομάζουν! Δως τους χρόνο να ανακαλύψουν οτι δεν απειλούνται, και μετα θα βαρεθείς να τους φτιάχνεις! Μετράει βέβαια και το γεγονός οτι ειναι 2 άρα ασχολείται το ενα με το αλλο, άρα δεν τους ενδιαφέρουν και πολυ! Όσο για την σχέση σας, θέλει και αυτή τον χρόνο της! Απο την στιγμή που τα έχεις ελεύθερα στο σπιτι, θα σε πλησιάσουν αυτά! Βέβαια αν ήταν 1 οπως ο Μάικλ, θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα, αλλα στην δικη σου περίπτωση βοηθάει το γεγονός οτι η μικρη ειναι ταϊσμενη στο χέρι άρα εξοικειωμένη με ανθρώπους! Απλά θέλει περισσότερη ενασχόληση μαζι τους απο μέρους σας! Τέλος, έχε υπόψη οτι καθε πουλί έχει την δικη του προσωπικότητα και βιώματα, οποτε μην θεωρείς οτι όλα τα Μπάτζι κανουν τα ιδια πράγματα!
 
Είμαστε άνθρωποι του σπιτιού και για αυτό το λόγο θέλαμε παρέα.. Ασχολούμαστε πολύ μες τη μέρα. Απλα φοβάμαι μήπως εμείς κάνουμε κάτι λάθος.24ωρο σίγουρα δε γίνεται να τα απασχολούμε αλλά κάνουμε για την άπειρια μας φιλότιμες προσπάθειες και φοβάμαι μη βγουν άκαρπες.
 
Άκαρπες δεν θα βγουν σιγουρα! Ήδη εχουν μεγαλα βήματα προς την κατεύθυνση της εμπιστοσύνης, με την έννοια οτι μεςα σε 1 μήνα ο Σποτ ήδη τρώει και κάθεται στο χέρι σου! Όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν με τον χρόνο και φυσικα με δωροδοκίες! Πολυ καλή λύση ειναι το κεχρί Σενεγάλης για το οποίο τρελαίνονται!
 
kexri_sinegalis.png


Το έχουν δοκιμάσει;
 
Αυτό έχω (εμφανισιακά είναι ίδιο). Νομίζω εμενα λέει sprayed millet. Δε μπορώ να πω ότι κάνουν και σαματά άμα το δουν.

Το έχουν ψωμοτύρι εδώ και 5 μέρες.

Ίσως πρέπει να μη ξανα αφήσω κεχρι μες το κλουβί. Θα το θεωρούν δεδομένο. Μονο για τους σκοπούς της εκπαίδευσης θα το χρησιμοποιώ.
 
Βάζε αλλά λίγο! Όσο να γλυκαθουν! Το υπόλοιπο στην εκπαιδευση! Μπορεις να χρησιμοποιήσεις και σπόρους βρώμης αποφλυομενους! Τα δικά μου τρελαίνονται! Προσοχή όμως γιατι παχαίνουν!
 
Οι θηλυκές μπατζίνες είναι συνήθως τσαούσες. Γι αυτό μην αμελείτε την εκπαίδευσή της, γιατί θα δοκιμάζετε τακτικά το ράμφος της και τσιμπάνε δυνατά, καμία σχέση με τα αρσενικά.
Τα αρσενικά είναι πιο παιχνιδιάρικα και με ευγενική συμπεριφορά.
Η μικρή σας είναι μωρό ακόμα, μην περιμένετε πολλά-πολλά αν δεν φτάσει 6 μηνών τουλάχιστον, ωστόσο τώρα είναι ο καιρός να την πλησιάσετε.
Όχι μην φοβάστε, θα εξελιχθούν σίγουρα, όπως και σίγουρα, όπως σας είπε ο Νίκος, η ενασχόληση του ενός με το άλλο, επιβραδύνει την διαδικασία της ωρίμανσης της μεταξύ σας σχέσης αλλά δεν πειράζει, θα γίνει και αυτό.
Ναι, το μίλλετ με μέτρο στο κλουβί ή και καθόλου. Εγώ παίρνω το σακκουλάκι της verselle laga.
Αυτά τα έχετε διαβάσει;
https://community.petbirds.gr/threads/Συμπεριφορά-και-επικοινωνία-των-παπαγάλων.27822/
https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαίδευση-παπαγάλων-εξημέρωση.5707/
 
@Αλκηστις Μηπως θα προτιμουσες τα συγκεκριμενα βιντεο να μπουν στην παρουσιαση των παιδιων σου, και οχι στο συγκεκριμενο θεμα;
 
@Αλκηστις Μηπως θα προτιμουσες τα συγκεκριμενα βιντεο να μπουν στην παρουσιαση των παιδιων σου, και οχι στο συγκεκριμενο θεμα;
Παιδιά συγνώμη αλλά είμαι νέο μέλος κ μπαίνω πάντα από κινητό. Αν προκαλώ σύγχυση στα θεματολογία συγχωρέστε με θα μάθω που θα πάει.σε εκείνο το θέμα της παρουσίασης δεν έχω κάτι να προσθέσω τα ανέβασα για να δείξω τη τωρινή μου σχέση με τα μικρά μου και σε τι επίπεδο είμαστε. Αν κάποιος οπερειτορ κρίνει ότι απαιτείται μεταφορά κανένα θέμα κι πάλι συγνώμη.
 
Παιδιά συγνώμη αλλά είμαι νέο μέλος κ μπαίνω πάντα από κινητό. Αν προκαλώ σύγχυση στα θεματολογία συγχωρέστε με θα μάθω που θα πάει.σε εκείνο το θέμα της παρουσίασης δεν έχω κάτι να προσθέσω τα ανέβασα για να δείξω τη τωρινή μου σχέση με τα μικρά μου και σε τι επίπεδο είμαστε. Αν κάποιος οπερειτορ κρίνει ότι απαιτείται μεταφορά κανένα θέμα κι πάλι συγνώμη.
Δεν επροκειτο για παρατηρηση για να ζητας συγγνωμη, εφοσον θελειν δειξεις το επιπεδο που ειστε με τα μικρα σου ειναι στο σωστο θεμα. Απλως οφειλα να ρωτησω.

/off
 
Οφείλω να είμαι στοιχειωδώς ευγενική γιατί εδώ μέσα με έχετε βοηθήσει παρααα πολύ με τα μικρά μου.

Αυτο ειναι και το νόημα του φόρουμ Αλκηστις! Ανταλλαγη εμπειριών, γνώσεων, και απόψεων για την όςο γινεται καλυτερη διαμονή των φίλων μας μαζι μας! Όλοι μαθαίνουμε από όλους!
 
Να αποφεύγεις τις εφημερίδες στον πάτο, είναι τοξικές ως προς το χαρτί τους, το μελάνι και όταν είναι παλιές έχουν και πολλά μικρόβια. Α4 λευκές καλύτερα ή κάτι άλλο. Δεν έχει σχάρα ανάμεσα στον πάτο και το κλουβί;
 
Να αποφεύγεις τις εφημερίδες στον πάτο, είναι τοξικές ως προς το χαρτί τους, το μελάνι και όταν είναι παλιές έχουν και πολλά μικρόβια. Α4 λευκές καλύτερα ή κάτι άλλο. Δεν έχει σχάρα ανάμεσα στον πάτο και το κλουβί;
Έχει σχάρα και συνήθως βάζω και εφημερίδα κάτω κάτω και από πάνω μια στρώση χαρτί κουζίνας.
 
Back
Top