Αναπαραγωγή Θα δεχτεί αδαχτυλίδωτη κανάρα δακτυλίδια στους νεοσσούς;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Καλησπέρα σε όλους. Η ερώτηση απευθύνεται κυρίως σε έμπειρους εκτροφείς και αφορά στην δακτυλίωση νεοσσών των οποίων η μητέρα είναι αδακτυλίδωτη. Υπάρχει περίπτωση να δεχτεί τα δακτυλίδια ή είναι ρίσκο;
 
Καλησπερα Στεφανε, απο την δικη μου μικρη εμπειρία καναρες ειτε με ειτε χωρις δαχτυλιδι "ασχολούνται" με αυτα.
Πανω στους νεοσσους δηλαδη το βλεπουν ως σκουπιδι ασχετα αν το φερουν και οι ιδιες.

Προσωπικα πλεον εγω δεν περιμενω να κοψω κινηση,τα καμουφλαρω παντα και δεν εχω θεματα.
 
.. Αφορά στην δακτυλίωση νεοσσών των οποίων η μητέρα είναι αδακτυλίδωτη. Υπάρχει περίπτωση να δεχτεί τα δακτυλίδια ή είναι ρίσκο;
Δεν μπαίνει σε καλούπια το θέμα. Υπάρχουν πάμπολες κανάρες χωρίς δακτυλίδι, που συνήθως χρησιμοποιούνται σαν παραμάνες σε δύσκολες ποικιλίες, που δεν ασχολούνται κάν με το θέμα. Επίσης έχω στην κατοχή μου δυό, δακτυλιωμένα θηλυκά που προέρχονται απο γονείς και παππούδες με δακτυλίδι που θα κάνουν τα πάντα για να το αφαιρέσουν απο τα νεούδια. Περίσσοτερο θέμα ιδιοσυγκρασίας-παραξενιάς του θηλυκού. Πάντως δεν θέλω να περάσει και η άποψη οτι εδώ τα πράγματα είναι 50-50 . Η αλήθεια είναι οτι αυτές που πλέον αποδέχονται το δακτυλίδι, άσχετα αν φορούν οι ίδιες ή όχι, είναι το μεγάλο ποσοστό. Μια απλή περιήγηση στα εκτροφεία είναι αρκετή για να πείσει τον καθένα.
 
Back
Top