Γενικά Θα δεχτεί θηλυκό lovebird;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimi23
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimi23

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιαν 2022
Μηνύματα
101
Παιδιά καλησπέρα και πάλι έχω ένα αρσενικό lovebird το οποίο με έχει περάσει για ταίρι του , αν του πάρω μια θηλυκιά ή του δώσω για αναπαραγωγή λόγω έλλειψης χρόνου πιστεύετε πως θα μπορέσει να δεχτεί κάτι τέτοιο ;
 
Καλησπέρα.
λόγω έλλειψης χρόνου
Αν υπάρχει έλλειψη χρόνου για να ασχοληθείς θα είναι καλή ιδέα να του πάρεις ένα θηλυκό για παρέα.
Δεν είναι απαραίτητο να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή ειδικά όταν δεν έχεις τον απαραίτητο χρόνο για να ασχοληθείς.
Οι αρκετές ώρες ύπνου βοηθάνε να συγκρατείται το ένστικτο της αναπαραγωγής.

Να θυμάσαι ότι οποιοδήποτε νέο πουλί έρχεται στον χώρο πρέπει να μπαίνει σε καραντίνα σε ξεχωριστό κλουβί και μακρυά από το υπάρχον πουλάκι για 30-40 ημέρες.
Η γνωριμία τους επίσης πρέπει να γίνει σταδιακά φέρνοντας τα κλουβιά κοντά για μερικές ημέρες.
Αν προχωρήσεις σε αγορά νέου να προτιμήσεις ένα πουλί ίδιας μετάλλαξης με το δικό σου.
 
Τελευταία μόνο που το κοντεύω κ με βλέπει αρχίζει αναμάσημα τροφής κ αυτό με στεναχωρεί λόγο ότι μπορεί να βγάλει πρόβλημα νομίζω έτσι είχα διαβάσει αν δεν κάνω λάθος .. το πιο πιθανό είναι με αρκετή στεναχώρια είναι να το δώσω κάπου όπου θέλουν για ζευγάρωμα γιατί εχω ερκετα μικρό σπίτι .. για 2😔
 
Όπως σου έγραψα παραπάνω αν αυξήσεις τις ώρες του ύπνου του σε 12-14 θα σταματήσει να προσπαθεί να σε ταΐσει και θα ηρεμήσει.
αρχίζει αναμάσημα τροφής κ αυτό με στεναχωρεί λόγο ότι μπορεί να βγάλει πρόβλημα νομίζω έτσι είχα διαβάσει αν δεν κάνω λάθος ..
Κάνεις λάθος, αυτό δεν θα του δημιουργήσει πρόβλημα.
Είναι άλλο πράγμα η αναμάσηση της τροφής για να ταΐσει το ζευγάρι του, δηλαδή εσένα 😄 και άλλο πράγμα η δυσκολία κατάποσης τροφής που είναι όντως πρόβλημα.

Επίσης δεν είναι απαραίτητο όλα τα πουλιά να αναπαράγονται.

Αν έχεις έστω και λίγο χρόνο να του αφιερώνεις δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να χαλάσετε την παρέα σας.
 
Back
Top