Γενικά Θα δινατε αμμο και νερο θαλασσης στους παπαγαλους σας;

terrakis

PB New Member
Εγγραφή
19 Απρ 2009
Μηνύματα
38
Έχεται σκεφτεί ποτέ να δώσεται στον παπαγάλο σας θαλάσσια άμμο!
-Αν ναι είναι καλό ή όχι;
-Έχεται σκεφτεί να βάλεται τον παπαγάλο σας να κάνει μπάνιο με θαλλασινό νερό?

Πείτε μου τις απόψεις σας και αν το έχεται δοκιμάσει ποτέ! Μάλλον το θαλλασινό νερό είναι καλύτερο από ένα απλό καθημερινό νέρο που περιέχει χλώριο κ. Τ.λ! Ενώ το θαλασσινο νερό περιέχει ιόδιο και μάλλον του κάνει καλό!
-Αφήνεται τον παπαγάλο σας λίγες ώρες στον ήλιο;
- Επιτρέπεται να βάζεις τον παπαγάλο σου κρύο νερό αν ναι πόσο τις εκατό υπάρχει περίπτωση να κρυώσει;
 
τι εννοεις οταν λες να δωσουμε στον παπαγαλο θαλασσινη αμο;:neutral
να τη φαει; 😕
εγω το μονο που εχω κανει με παραδεισια πουλια ειναι να τη βαλω στον πατο του κλουβιου για ακαθαρσιες
 
πολλες απο τις μολυσματικες ασθενειες μεταδιδονται με την αμμο.. Αρα δεν υπαρχει κανενας λογος να του τη δωσουμε να φαει.. Ουτε για αμμο στον πατο του κλουβιου θαλεγα πως κανει..
η εκθεση στον ηλιο με μετρο δεν κανει κακο
να κανει μπανιο με θαλλασινο νερο.. Δεν νομιζω ναναι κατι που κανουν οι παπαγαλοι στη φυση...
 
Αν ναι είναι καλό ή όχι;

Δεν νομίζω πως μπορεί να τους κάνει καλό η θαλασσινή άμμος. Αφενός δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει από άποψη μικροβίων και ακαθαρσιών κι αφετέρου το αλάτι μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στα πουλιά, έστω και μακροπρόθεσμα.

Υπάρχει βρώσιμη άμμος από εταιρείες που προορίζεται γι' αυτόν ακριβώς το σκοπό, γιατί να κάνουμε πειράματα με την υγεία των φίλων μας; 😉

Ρίξε μια ματιά εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/grit-minerals-Όστρακα.6554/

Έχεται σκεφτεί να βάλεται τον παπαγάλο σας να κάνει μπάνιο με θαλλασινό νερό?

Δεν το έχω σκεφτεί, αλλά θα σου πρότεινα να κάνεις μπάνιο τα πουλιά με νερό προσθέτοντας λίγο ροδόνερο ή μηλόξυδο. 😉


Αφήνεται τον παπαγάλο σας λίγες ώρες στον ήλιο;

Μπορείς να βάλεις τα πτηνά σου σε σημείο που να τα βλέπει ο ήλιος, αλλά καλό θα ήταν να έχουν την δυνατότητα να καταφύγουν σε σκιερό μέρος εφόσον το επιθυμήσουν.

Επιτρέπεται να βάζεις τον παπαγάλο σου κρύο νερό αν ναι πόσο τις εκατό υπάρχει περίπτωση να κρυώσει;

Δεν είναι σίγουρο ότι θα κρυώσει ο παπαγάλος αν τον κάνουμε μπάνιο με κρύο νερό, αλλά καλό είναι να τον κάνουμε μπάνιο με νερό που έχει θερμοκρασία δωματίου και μετά να μην τον αφήνουμε να είναι εκτεθειμένος σε ρεύματα αέρα.

εγω το μονο που εχω κανει με παραδεισια πουλια ειναι να τη βαλω στον πατο του κλουβιου για ακαθαρσιες

Γιατί να μην βάλεις κάποιο άλλο υλικό, αφού κι απ' τον πάτο μπορούν να τσιμπολογήσουν την άμμο, η οποία μπορεί να είναι βλαβερή για τα πουλιά;

Ρίξε μια ματιά εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Στρώμα-υγιεινής-στους-πάτους-των-κλουβιών-των-πουλιών.57/
 
εγω βρηκα προχθες στην παραλια πανο σε ενα βραχο 2 σουπιοκοκκαλα τι να κάνω;να τους τα δωσω ή να τα πεταξω; Αν τα πλενο ισος;λετε να κανει;
 
Πιστεύω πως μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις με την προϋπόθεση ότι θα τα απολυμάνεις πρώτα.

Θα πάρεις το σουπιοκόκαλο και θα το βάλεις σε μια λεκανίτσα με νερό και ξύδι και θα κάνεις συχνές αλλαγές στο νερό. Καλό θα ήταν και ένα βράσιμο... Θα το αφήσεις να στεγνώσει καλά καλά και όταν στεγνώσει θα μπορείς να τους το δώσεις.
 
Εγώ πολλές φορές εδωσα στο Lovebirds μου σουπιοκόκκαλα που έβρισκα στις παραλίες αφου πρώτα το έπλενα καλά και μετά το έβαζα στον ήλιο να ξαναστεγνώσει!
 
... Εσυ κάνεις μπάνιο με θαλάσσιο νερό? (δεν εννοώ μπάνιο για απόλαυση)
... Εσυ πίνεις θαλάσσιο νερό με το φαγητό σου;

. Υπάρχουνε πιο ευχάριστοι τρόποι να προσφέρεις ιώδιο στα πουλάκια σου, η αλάτι σε τέτοια ποσότητα μπορεί θα σκοτώνει τον παπαγάλο, στη καλύτερη περίπτωση απλά δεν θα πλησιάζει σύατο το νερό.

... Οσο για το άμμο - ναι, γίνετε... απλά πρέπει να το πλίνεις καλά και μετα να το βάζεις σε ενα τηγάνι και να τηγανίσεις (ναι-ναι να τηγανίσεις) για 5 λεπτά... (χωρίς λαδι εννοείτε:) ) απλά για να σκοτώνεις ολα τα βακτήρια... Ταλαιπωρία... Πιο εύκολο να πάρεις μια συσκευασία απο Pet.
 
Wind-sa δεν έγραψα πως θα έδινα θαλασσιο νερο στους παπαγαλους να πιουν αλλα αν τους κάνεται μπάνιο με θαλασσιο νερο!

Τρελος δεν ειμαι!
 
Back
Top