Γενικά Θα δώσω το κοκατίλ μου με ψιττάκωση σε φίλο για να το φροντίζει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stefan

PB Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2008
Μηνύματα
418
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδια δεν μου αρεσει αυτο που θα πω αλλα πρεπει να δωσω το κοκατιλ μου σε εναν φιλο μου που δεχετε να το φροντιζει και να το βοηθησει να απαλαγει απο την ψιττακωση που μας ειπε ο πτηνιατρος οτι εχει και για αυτον τον λογο θα τον δωσω γιατι οι γονεις μου πιστευουν και εχουν δικιο οτι μπορει να κωλησω☹! Πρωσπαθω να τον χαρω και να τον απωχαιρετησω τωρα τις τελευταιες μερες και επειδει ειχα δεθει μαζι του με πιανουν ολο τα. Τωρα σκεφτομε να τον αποκαταστησω με δυο Budgies. Πιστευω οτι ειναι καλη επιλογη εσεις τι λετε; Πια ειναι η τιμη ενως ανεξημερωτου Budgie?
 
κριμα πραγματικα για το παπαγαλακι σου! Καλυτερα αν δεν μπορεις να το φροντισεις να το δωσεις! Νομιζω αυτο κολλαει και στα αλλα ζωακια(ζακο)!
αλλα θεωρω οτι καλυτερα θα ηταν να μην παρεις αλλο απο τωρα!
και ας μην ξεχναμε οτι ποτε δεν ειναι αρκετη η φροντιδα σε ενα ζακο!
καλυτερα να αφιερωσεις περισσοτερο χρονο σε αυτον...

φιλικα
 
Να λοιπόν που λόγοι υγείας που μπορεί να προκύψουν είναι ένας σοβαρός λόγος για να αποχωριστούμε κάποιον από τους αγαπημένους μας φίλους!

Εύχομαι ολοψυχα περαστικά στο φιλαράκι σου και όταν αποκατασταθεί το θέμα της υγείας του να επιστρέψει και πάλι κοντά σου.

Μέχρι τότε και αφού ενδιαφέρεσαι για κοινά παπαγαλάκια, ρίξε εδω μια μια πρώτη ματιά https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγαλάκια-budgie-budgerigar.44591/.

Θα διαβάσεις ενδιαφέροντα πράγματα! Ειναι εύκολα πουλιά στην διαχείρησή τους για εναν νέο στο ξεκίνημα και την ενασχόλησή του με τα πουλιά.
 
Τα κοινά παπαγαλάκια είναι πολύ έυκολα πουλιά και πολύ διασκεδαστικά. Συνεχώς κάτι σκαρφίζονται και εχουν πολλή πλάκα γιατι μιλάνε συνεχώς μεταξύ τους. Αναπαράγονται δε πολύ εύκολα. Στην Κύπρο κάνουν 6-8 ευρώ το ένα αν και πρόσφατα είδα και 10 ευρώ.
 
Poli diskolo pistevo oti exei psitakosi! An to pouli ixe psitakosi tote oloi i ikogenia tou Stefanou itane idi sto nosokomio me 40 pireto... Se pio ktiniatro piges? Gia na kolisi ston anthropo xreazete na katsis 2 ores dipla sto klouvi tou papagalou... kai se 5 meres vriskese sto nosokomio...

Stefane eisai sigouros? Tou ekane eksetaseis o giatros? An nai ti eksetasis?
 
Και μένα μου φαίνεται απίθανο το παπαγαλάκι να εχει ψιτάκωση. Συνφωνώ με την Πωλίνα... Μήπως θα έπρεπε να πάρεις και μία δεύτερη γνώμη και απο έναν άλλον γιατρό;
 
ta poulia pou exoune psitakosi den giatrevontai...kai pethenoun. Pos mporei o ptiniatros na afisi ena arosto pouli na figei apo to giatrio tou? Pos mporei kapoios na parei ena pouli me epikindini arostia? H gnomi mou einai oti kati mperdpse o ktiniatros h o Stefanos... allios prepei na to parei to pouli kapoia eteria pou asxolite me kollitikes sovares arosties...
 
ta poulia pou exoune psitakosi den giatrevontai...kai pethenoun. Pos mporei o ptiniatros na afisi ena arosto pouli na figei apo to giatrio tou? Pos mporei kapoios na parei ena pouli me epikindini arostia? H gnomi mou einai oti kati mperdpse o ktiniatros h o Stefanos... allios prepei na to parei to pouli kapoia eteria pou asxolite me kollitikes sovares arosties...
Εχεις απόλυτο δίκιο Πωλίνα!
 
παιδιά επειδή δεν γνωρίζω από αρρώστιες παπαγάλων και από εδώ ότι μαθαίνω, μπορείτε να με βοηθήσετε για την συγκεκριμένη αρρώστια τι είναι και πως κολλάει ο παπαγάλος και πως μεταδίδεται στον άνθρωπο;
ευχαριστώ
 
μεταδιδεται οταν εχεις πολυ κοντινη επαφη με το πτηνο που εχει την αρρωστεια! Σε ενα βιβλιο που χω λεει οτι αμα διαπιστωσεις οτι καποιο απο τα πουλια σου εχει αυτον τον ιο λεει οτι πρεπει να καλεσεις αμεσως την αστυνομια; Ετσι ειναι;δεν ειναι λιγο υπερβολικο;
 
Παιδια sorry για την αναστατωση. Μας πειρε τηλεφωνο ο πτηνιατρος και μας ειπε οτι το ανυπαρκτο μυαλουδακι του εκανε λαθος και ειπε οτι τελικα δεν εχει τιποτα και οτι απλος μπηκε στην πτερορροια😡! Μας εκανε καλα καλα την καρδια περιβολι και μετα τιποτα! Απο εξεταση μονο το κοιταξε εξωτερηκα και του εκανε κατι αλλα που δεν γνωριζω τι ειναι και μας ειπε αυτο!Η μαμα μου του τα εψαλε και του το κλεισε. Απο εδω και στο εξης θα πηγαινω στην κληνηκη των ζωων στην Θεσσαλονικη που εχουν και ενα ονομα και οχι σε καθε τρελοκτηνιατρο της Χαλκιδηκης! Τελος παντων τωρα ειμαι αρκετα χαρουμενος! 🙂Νομιζω οτι εχασα κατα μεγαλο βαθμο την εμπιστοσυνη του φτερωτου μου φιλου απο τις συνθηκες που περασε...☹
 
Παιδια sorry για την αναστατωση. Μας πειρε τηλεφωνο ο πτηνιατρος και μας ειπε οτι το ανυπαρκτο μυαλουδακι του εκανε λαθος και ειπε οτι τελικα δεν εχει τιποτα και οτι απλος μπηκε στην πτερορροια😡! Μας εκανε καλα καλα την καρδια περιβολι και μετα τιποτα! Απο εξεταση μονο το κοιταξε εξωτερηκα και του εκανε κατι αλλα που δεν γνωριζω τι ειναι και μας ειπε αυτο!Η μαμα μου του τα εψαλε και του το κλεισε. Απο εδω και στο εξης θα πηγαινω στην κληνηκη των ζωων στην Θεσσαλονικη που εχουν και ενα ονομα και οχι σε καθε τρελοκτηνιατρο της Χαλκιδηκης! Τελος παντων τωρα ειμαι αρκετα χαρουμενος! 🙂Νομιζω οτι εχασα κατα μεγαλο βαθμο την εμπιστοσυνη του φτερωτου μου φιλου απο τις συνθηκες που περασε...☹
Το Θετικό είναι ότι το παπαγαλάκι δεν έχει τίποτα ευτυχώς. Καλά θα κάνεις λοιπόν (όπως λές και εσυ) να αλλάξεις γιατρό. Και μερικές φορές στις διαγνώσεις, και μάλιστα τόσο σοβαρές, καλό θα ήταν να ζητάς και μία δεύτερη γνώμη απο κάποιον άλλον γιατρό. Οσο για την εμπιστοσύνη του, σίγουρα με υπομονή, ηρεμία και αγάπη θα την ξανακερδίσεις :)
 
πάντως νομίζω ότι όλοι μας είμαστε πολύ τυχεροί που είμαστε μέλη σ΄ αυτό το φόρουμ,

τι καλύτερο από το να συζητάς το πρόβλημά σου, να λύνεις τις απορίες σου, να ανταλλάσσεις απόψεις κ να καταλήγεις στο σωστό...

α ρε τυχερά ζωάκια που έχουμε
 
Back
Top