Αναπαραγωγή Θα είναι ένσπορα τα αυγά (καρδερίνα - κανάρα);

tsampikos87

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2014
Μηνύματα
15
Πόλη
Ρόδος
γεια σασ! Και εγω φετοσ ξεκινησα να ζευγαρωσω μια καρδερινα αρσενικη με μια καναρα. Και εχω πολλεσ ερωτησεισ η καναρα ειναι ειδη στο 3 αυγο και αυριο θα κανει και αλλο λογικα. Αυτο που δεν ξερω ειναι αν ειναι ενσπορα;δεν εχω να δει ζευγαρωνουν να σημειωσω οτι τησ πρωινεσ ωρεσ δεν παρακολουθω τα πουλια λογω εργασιασ.07:00-15;00 δλδ.σε 5-6 μερεσ αν βαλω κοντα εναν φακο... Οπωσ ειναι τα αυγα δλδ στη φωλια γιατι φοβαμαι να τα πιασω θα καταλαβω τπτ.; Και αν δεν ειναι ενσπορα μπορει η καρδερινα να βατεψει στη δευτερη γεννα.?την καρδερινα την εχω δει να απομακρινει την καναρα μονο οταν κοντευει την ωρα που τρωει ζωχο η τσικνουδα που βαζω. Κατα τα αλλα δεν τσακωνονται ποτε. Επισησ δεν την ταϊζει οσο η καναρα ειναι μεσα στην φωλια.. Καποια γνωμη για αυτα;
 
Συνήθως το βάτεμα γίνεται νωρίς το πρωϊ (0700-0800) η νωρίς το απόγευμα.
Στη φωλιά δεν θα καταλάβεις τίποτα καθώς ένσπορα με άσπορα δεν έχουν διαφορά.
Μόνο η ωοσκόπηση από την 6η-7η μέρα μπορεί να σου δείξει.
Φυσικά και μπορεί η καρδερίνα να βατέψει αργότερα. Ούτως η άλλως η καρδερίνα πυρώνει αργότερα κι αν δεν έχεις κάνει προετοιμασία, το λιγικότερο είναι να μην είναι ακόμη έτοιμη. Το ότι δεν τσακώνονται είναι πολύ καλό σημάδι και δείγμα ταιριάσματος του ζευγαριού.
Δεν ταϊζουν όλα τα πουλιά τις θηλυκές στο στόμα. Αν είναι πυρωμένη η καρδερίνα φαίνεται από τη συμπεριφορά (κυρίως από το κελάηδισμα, το ''κούνημα'' μπροστά από τη θηλυκιά και την ασπρισμένη μύτη).
 
οκ ευχαριστω. Οσο για την προετοιμασια της καρδερινασ τησ εχω κανει καλη απο ιανουαριο τησ δινω βιταμινη ε και ζωχο και τσικνουδα. Το αυγο το δοκιμαζει ελαχιστα. Και ολο το φεβρουαριο της εδινα πυρωτικο υγρο και σε selenio.σημερα η καναρα εκανε και το 4 αυγο! Η καρδερινα ειναι αυτη που εχω στη φωτο... Προφιλ!
 
να σημειωσω οτι το χωρισμα δεν το εβαλα παλι... Τι να κανω με αυτο;
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
τελευταιες λεπτομεριες της φωλιας μια μερα πριν το πρωτο αυγο.
 
και μια τελευταια ερωτηση αν εχω μιια αλλη καρδερινα και ειναι πυρωμενη μπορω να την βαλω με την καναρα που ξερω οτι σιγουρα ειναι; Πριν την δευτερη γεννα εννοω φυσικα... Οχι τωρα! Η να την βαλω διπλα παλι με χωρισμα για καμια εβδομαδα;
 
Tsampiko ακριβώς και εγώ έχω βάλει μια καρδερίνα με μια άσπρη καναρα. Είναι η πρώτη μου φορά που βάζω να ζευγαρώσουνε και έχω πάθει πλάκα το πως η καναρα φτιάχνει την φωλιά της. Την τελευταία φορά που τα είδα είχε μέσα 3 αυγουλακια. Ένα έχω να πω είμαι πολύ αρχάριος σε αυτά και κάθε μέρα όσο περνάει ο καιρός με συγκινεί και κάτι!
Τώρα τα έχω βάλει τροφή και μπόλικο νερό και δεν τα ενοχλώ καθόλου! Θα πάω να τα δω μετά από τέσσερις μέρες και βλέπουμε.Χριστός Ανέστη.

Αύριο θα πάω να τα δω. Δεν τα έβαλα καθόλου χώρισμα από την αρχή.Απλά τα έβαλα μαζί έχει εδώ και 2 μήνες. Στην αρχή μαλώνανε αλλά τώρα έχω δει την καρδερίνα να την ταιζει στο στόμα!Έχω πάθει πλάκα! Τώρα δεν ξέρω εάν είναι ενσπορα αλλά 29 με 30 του μηνός θα μάθω γιατί από ότι διάβασα από εδώ μέσα κάνει 14 με 15 μέρες. Θα σας στείλω μια φωτο που τα έχω και δεν τα πειράζω καθόλου. Και εάν μπορείτε να μου πείτε εάν κάνω σωστά που τα έχω έξω πάντα.

Δεν μπορώ να ανεβάσω φωτο γιατί είναι πολύ μεγάλη η ανάλυση. Εάν υπάρχει κάποιος τρόπος να μου πείτε πως γίνεται θα σας είμαι ευγνώμων...
 
Διάβασε εδώ petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/ πρέπει μάλλον να τις μικρύνεις
 
Το πάνω είναι που έχω την Καρδερίνα με την καναρα.

Μαρία σε ευχαριστώ.Αν και ωραία θα ήτανε να μπορούμε να ανεβάζουμε φωτο με μεγαλύτερη ανάλυση.
 

Συνημμένα

  • rsz_120140409_141428.webp
    rsz_120140409_141428.webp
    49,8 KB · Προβολές: 197
  • rsz_20140409_141428-1-1.webp
    rsz_20140409_141428-1-1.webp
    26,6 KB · Προβολές: 191
ειναι δεκτο απο τους κανονες του φορουμ να μας δειχνουν πιασμενα πουλια και να μας ρωταν και πληροφοριες για την αναπαραγωγη τους;
 
ειναι δεκτο απο τους κανονες του φορουμ να μας δειχνουν πιασμενα πουλια και να μας ρωταν και πληροφοριες για την αναπαραγωγη τους;
δεν διάβασα να γράφεται κάτι για πιασμένο πουλί
 
μια καρδερινα χωρις δαχτυλιδι δεν εχει πολλες πιθανοτητες να ειναι εκτροφης 😛
 
Η θέση του φόρουμ είναι κατά των "πιασμένων" πουλιών και προσωπικά αισθάνομαι αποτροπιασμό στο ενδεχόμενο.
Δεν μπορούμε ωστόσο να μπαίνουμε σε ανακριτική διαδικασία εφόσον καθένας μπορεί να πει ό,τι θέλει κι εμείς έχουμε αποφασίσει ακόμα κι έτσι να βοηθήσουμε για την καλύτερη δυνατή τύχη του ζωντανού :)
Έχει γίνει μεγάλη κουβέντα Νίκο δεν ήσουν ακόμα εδώ;
 
ημουν αλλα πιστευα οτι θα δειχναμε φωτογραφιες και βιντεο πουλιων που ειναι αποδεδειγμενα εκτροφης με δαχτυλιδια και οχι ο καθενας να βαζει οτι θελει...
 
Τι εννοείς πιασμένα πουλιά;
Πουλιά που έχουν πιαστεί από τη φύση είτε από τότε που ήταν στη φωλιά είτε με διάφορες παγίδες (ξόβεργες)... ☹ Θύματα είναι οι καρδερίνες, τα φλώρια, τα σκαθάκια, και άλλα πολλά...
 
Γιατί το είπε όμως αυτό ο dourios; Προσωπικα και εγώ είμαι αυστηρά αρνητικός σε αυτές τις μεθόδους. Θα ήθελα να μας πει σε ποιον αναφέρετε και γιατι.Ίσα Ίσα δεν ξέρω καλά καλά πως και τι είναι οι ξοβεργες!
 
Σε άλλα φόρουμ που γίνεται αναφορά σε ιθαγενή πρέπει να αποδεικνυεται ότι είναι εκτροφής.. όχι ο καθένας να παρουσιάζει το άγριο που έπιασε ή αγόρασε με 5 ευρό..
 
Ας μην συνεχίζουμε το off topic , το θέμα έχει συζητηθεί διεξοδικά στα παρακάτω θέματα και έχει γίνει ψηφοφορία των μελών επ' αυτού. Αν υπάρχει οποιαδήποτε εξέλιξη στην άποψή μας, μπορούμε να την αναλύσουμε στα υπάρχοντα θέματα.
Η συμμετοχή μας σ' αυτό το φόρουμ γίνεται με βάση τους κανόνες του φόρουμ petbirds όχι άλλων πιθανών φόρουμς.
https://community.petbirds.gr/threa...ειτουργία-του-φορουμ-Ιθαγενή-Ευρωπαικά.18260/
πρώτο κανόνα της λειτουργίας των φόρουμ
https://community.petbirds.gr/threads/Τα-Φόρουμ-των-Ιθαγενών-Πουλιών-και- Υβριδίων-λειτουργούν-ξανά.18656/
https://community.petbirds.gr/threa...-την-κανάρα-για-το-ζευγάρωμα-τη-άνοιξη.18394/
 
Χριστός Ανέστη. Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη εάν με κάποιο τρόπο στεναχώρησε τον οποιονδήποτε το θέμα που άνοιξα αλλά πραγματικά δεν είχα αυτήν την διάθεσή. Έχει δίκιο ο dourios. Να έχουμε μια όμορφη ημέρα.
 
Back
Top