Γενικά Θα επηρεαστεί το μπάτζι μου αν πάρω ένα σκυλάκι;

Christospapagalakis

PB New Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2021
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους σας.Εχω εδω και περιπου 8 χρονια ενα παπαγαλακι budgie ειναι ιδιαιτερα δεμενο με ολη την οικογενεια μου.Προσφατα μου προτειναν να υιοθετησω ενα μικρο σκυλι maltese θελω να ξερω αν θα ζηλεψει η αν επηρεαστει αρνητικα το παπαγαλακι νε την αφιξη του νεο σκυλιου
 
Δηλαδη οως θα καταλαβω αν μπορω να παρω το σκυλακι γιατι αν καταλαβω οτι ζηλευει ενω εχω παρει ηδη το σκυλακι δεν μπορω να το αφησω στον δρομο θα πρεπει να το κρατησω
 
Χρήστο, το αν θέλεις και μπορείς να πάρεις το σκυλάκι είναι καθαρά δική σου απόφαση. Μπορεί να δουλέψει το πράγμα με το μπάτζι σου, καθώς πολλοί απο εμάς έχουμε τετράαποδα και φτερωτά μαζί. Αν το μπάτζι σου είναι μαθημένο να τριγυρνάει ελεύθερο στο σπίτι τότε θα χρειαστεί μεγάλη προσοχή με την άφιξη του σκύλου καθώς μπορούν να συμβούν ένα σωρό ατυχήματα που σε ένα μικρό μπάτζι μπορούν να κοστίσουν τη ζωή του. Αν όμως το θέλεις πολύ να έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και θα το καταφέρεις, δεν είναι πολύ δύσκολο, θέλει μόνο καλή διαχείριση.
 
Ευχαριστω πολυ πιστευω οτι το budgie μου θα συνεργαστει.Πρεπει να μην ειναι μαζι για παντα η μετα απο ενα σημειο οταν γνωρισουν το ενα το αλλο μπορουν να ερχονται σε επαφη?
 
Στο χέρι σου είναι να μην ζηλέψει το budgie. 🙂
Να φροντίσεις όταν γίνει η γνωριμία τους (με το σκυλί) να βρίσκεται το πουλί σε θέση ισχύος-κυριαρχίας-ασφάλειας δηλ ψηλά, στο κλουβί του, ενώ θα βρίσκεσαι κοντά του και θα ασχολείσαι κυρίως μαζί του (κάνοντας τις συστάσεις).
Τι ηλικία έχει το σκυλί; Προσοχή αν είναι μωρό-μικρό, μπορεί να φωνάζει και να κάνει άγαρμπες κινήσεις.
Δεν χρειάζεται να έρθουν αμέσως σ΄επαφή, δώσε λίγο χρόνο στο σκυλί να μάθει το χώρο και τις νέες συνθήκες ζωής του, ενώ στον ίδιο χρόνο θα λειτουργήσει η περιέργεια του πουλιού για το νέο μέλος...😉
Όταν έρθει η ώρα της γνωριμίας τους και γενικότερα, δεν χρειάζονται αγκαλιές και ''φιλιά'' με τον σκύλο μπροστά του, ίσα ίσα θα πρέπει να το κάνεις να νιώσει αρχηγός και όχι να αισθανθεί πως χάνει τη θέση του λόγω του σκύλου.
Καλή τύχη και για ότι ερωτήσεις έχεις, εδώ είμαστε🙂
 
μετα απο ενα σημειο οταν γνωρισουν το ενα το αλλο μπορουν να ερχονται σε επαφη?

Δεν θα γύριζα ποτέ την πλάτη μου αφήνοντας ένα τόσο μικροσκοπικό πουλί μάζι με ένα σκυλάκι.
 
Ευχαριστω πολυ θα προσπαθησω να δειχνω περισσοτερη αγαπη στο παπαγαλακι μου οταν ειναι μαζι στην αρχη και εννοειται πως θα τα επιτηρω οταν βρισκονται μαζι
[automerge]1613808411[/automerge]
Επισης ειναι περιπου 2 μηνων και ειναι μαλτεζ(δεν ξερω αν παιζει ρολο η ρατσα)
 
Τελευταία επεξεργασία:
...Πρεπει να μην ειναι μαζι για παντα η μετα απο ενα σημειο οταν γνωρισουν το ενα το αλλο μπορουν να ερχονται σε επαφη?
Όταν το πουλί βρίσκεται στο κλουβί του μπορούν να βρίσκονται στο ίδιο δωμάτιο οι δυο τους.
Η γνωριμία έχει στάδια...Το σκυλάκι είναι ένα μωρό δυο μηνών, θα θέλει να παίξει μαζί του. Δεν θα συνιστούσα να γίνει ''κοντινή'' γνωριμία πουλιού με τόσο νεαρό σκύλο...
Όλα είναι σχετικά δηλ γνωρίζεις πως να επιβληθείς σ΄ένα σκύλο; να του μάθεις κάποια βασικά πράγματα συμπεριφοράς κτλ κτλ
Στα γράφω όλα αυτά γιατί έχω εμπειρία χρόνων με σκυλιά και παπαγάλους.
Εάν το σκυλί δεν είναι κάποιας ηλικίας ώστε να γνωρίζεις τον χαρακτήρα και να υπολογίζεις τις αντιδράσεις του (όσο αυτό μπορεί να γίνει) καλύτερα να λείπουν οι στενές επαφές έστω και εάν είσαι παρών. 😉
 
Back
Top