Διατροφή Θα εχει προβλημα το πουλι με τις καυτερες πιπεριες;

Εγγραφή
24 Φεβ 2016
Μηνύματα
611
Πόλη
Ηράκλειο
διαβασα εδω στα αθρα σας οτι δινετε καυτερη πιπερια ισχυει αυτοδεν θα εχει προβλημα το πουλι;
 
τις κοβεις κοματακια η την δινεις ολοκληρη μαζι με το σπορο; Και οποιαδηποτε πιπερια κανει να φανε
 
δηλαδη λες δεν υπαρχει λογος να δινουμε καυτερη πιπερια μονο απο τις απλες πιπεριες και καθε ποτε τους δινεις;
 
Μπορείς να δώσεις όποια πιπεριά θέλεις. Άφηνε και τους σπόρους. Αν δώσεις καυτερή, πρόσεχε τα χέρια σου μετά μην ακουμπήσεις το πρόσωπό σου πριν τα πλύνεις :)
Μπορείς να τις κόψεις κομματάκια ή να τις κρεμάσεις κομμένες στα δύο ανάλογα πως έχουν συνηθίσει τα πουλάκια να δοκιμάζουν το φαγητό τους.
Δίνουμε ποικιλία και δεν "κολλάμε" σε ένα τρόφιμο όπως κάνουμε και για τον εαυτό μας.
Δες αν θες εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Πιπεριές-capsicum.44139/ διάβασε και τα θέματα των σχολίων.
 
σταυρο μπηκα στην σελιδα σου καταπληκτικη διαβασα τα αθρα σου πω πω καταπληκτικα αλλα μου γεννηθηκαν πολλες αποριες θα ηθελα οποτε εχεις χρονο και αν εχεις την διαθεση να μιλησουμε να μου εξηγησεις καποια πραγματακια παντα αν θες και εχεις χρονο

μαρια σε ευχαριστω αλλα εγω τις καυτερες πιπεριες τρελενωμε εχω φυτεψει στο κηπο μου πανω απο 10 ειδη καυτερων πιπεριων και το ξερω αν τριψεις τα ματια σου αλοιμονο σου

εχω τρομαξη ειναι τοσα πολλα που δεν ξερω τελικα ειναι επιστημη η φροντιδα των πουλιων διαβαζω εδω αθρα σας και εχω πανικοβληθει σχολειο
 
εχω τρομαξη ειναι τοσα πολλα που δεν ξερω τελικα ειναι επιστημη η φροντιδα των πουλιων διαβαζω εδω αθρα σας και εχω πανικοβληθει σχολειο
Όχι και να τρομάξεις :)
Ξεκινάς, συσκευασμένη τροφή, καθαριότητα και όλα τ' άλλα διαβάζοντας, μαθαίνοντας και προχωράς σιγά-σιγά.
 
θελω να πιστευω τους δινω την σωστη διατροφη παντα συσκευασμενη με 26 ειδη σπορων αυγολπτροφη με διαφορα συστατικα μεσα αυγο καλα βρασμενο τους δινω λαχανικα απο τον κηπο μου βιολογικα ολα σπανακι μαρουλακι τσοχο μπατζαρια στραμαγκαθι απο φρουτα τους δινω μηλο πορτοκαλι μπανανα αλλα δεν τρελενωντε και πολυ στα φρουτα απο αυριο θα τους δινω και πιπερια τους βαζω και βιταμινη Ε τους πηρα και κατι φαρμακα προλιπτικα και τους βαζω καθε μηνα μια φορα στο νερο
 
τους πηρα και κατι φαρμακα προλιπτικα και τους βαζω καθε μηνα μια φορα στο νερο
Το μόνο λάθος σου είναι αυτό. Ποτέ προληπτικά φάρμακα, αδυνατίζεις το ανοσοποιητικό των πουλιών. Είναι σαν να παίρνουμε εμείς αντιβίωση καλού-κακού. Δεν γίνονται αυτά. Υπάρχουν φυσικές προληπτικές μέθοδοι διάβασε εδώ https://community.petbirds.gr/tags/alternative-medicine/ .
 
σε ευχαριστω πολυ καλο δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο τα βοτανα τελειο αλλη μια ερωτηση πειραζει που εχω ολα τα πουλια σε ενα δωματιο αλλα το καθενα στο δικο του κλουβι θα επηρεαστουν οι φωνες του;
 
πειραζει που εχω ολα τα πουλια σε ενα δωματιο αλλα το καθενα στο δικο του κλουβι θα επηρεαστουν οι φωνες του;
Με την λογική θα σου έλεγα ναι αλλά περίμενε έμπειρους στα καναρίνια για αυτήν την απάντηση.
 
Οχι αν δεν εχεις καναρινια φωνης. Τοτε δεν πρεπει να βρισκονται με κοινα καναρινια γιατι θ χαλασει η φωνη τους.
Αν εχεις κοινα καναρινακια δεν υπαρχει προβλημα να ειναι μαζι.
Θα σε παρακαλεσω ομως να μενουμε εντος θεματος, σε οτι λεει ο τιτλος.
 
σταυρο μπηκα στην σελιδα σου καταπληκτικη διαβασα τα αθρα σου πω πω καταπληκτικα αλλα μου γεννηθηκαν πολλες αποριες θα ηθελα οποτε εχεις χρονο και αν εχεις την διαθεση να μιλησουμε να μου εξηγησεις καποια πραγματακια παντα αν θες και εχεις χρονο
Ό,τι θέλεις μπορείς να ρωτάς Δημήτρη και στο φόρουμ και στα άρθρα. Να υπολογίζεις και στη βοήθεια των υπολοίπων παιδιών, αφού πολλοί από αυτούς μπορεί να έχουν περισσότερη εμπειρία και γνώσεις από εμένα. Καλή διάθεση υπάρχει από όλους μας.
 
καλος σας βραδυ σας ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας θα σας κουραζω καθε μερα απο λιγο να σας ρωταω να μου λυνετε αποριες σας ευχαριστω και παλι να εχετε μια ομορφη κυριακη
 
Back
Top