Γενικά Θα ηθελα να μαθω τη ρατσα του καναρινιου μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης juliana
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

juliana

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
θα ηθελα να μαθω τη ρατσα του καναρινιου μου. το εχω καμμια βδομαδα τωρα και κελαηδα ελαχιστα εως καθολου. ειναι φυσικο αυτο; Μου ειπαν οτι τα αρσενικα κελαηδανε και τα θυλικα οχι.
 

Συνημμένα

  • tmpphpo4SXJt.webp
    tmpphpo4SXJt.webp
    13,4 KB · Προβολές: 133
  • tmpphpdSvCRu.webp
    tmpphpdSvCRu.webp
    9 KB · Προβολές: 114
γερμανικο σκουφατο. εαν αλλαζει φτερα δεν θα κελαηδισει για λιγο ακομη.. καλα σου ειπανε για τα φυλα



το πουλακι σου ειναι του 2008



χρειαζεται και καποιο χρονο για να προσαρμοστει πληρως στο νεο του περιβαλον
 
το δαχτυλιδι του ειναι μπλε εαν διακρινω καθαρα... ειναι του 2008 (μπορει να γενηθηκε το Δεκεμβρη)
 
ναι μπλε ειναι εχεις δικιο. Οι αριθμοι που εχει πανω τι ρολο παιζουν;
 
την χρονια γεννησης - την προελευση (απο ποια ομοσπονδια) και τον αυξων αριθμο στο κοτετσι του εκτροφεα
 
σ' ευχαριστω! α, κατι τελευταιο... Το ειδος αυτο κελαηδαει η δεν ανηκει στην κατηγορια της φωνης;
 
πχ... στα δικα μου πουλια το δαχτυλιδι γραφει Ε.Ο.Ο. Κ118 - 001 - 09 (Ελληνικη Ορνιθολογικη Ομοσπονδια - κατερινη - 118 ειμαι εγω - πρωτο πουλι της χρονιας - 2009 το ετος)



ολα κελαηδανε, μα ολα! Το πουλι αυτο ανηκει στις κατηγοριες τυπου - εμφανισης
 
Τα πουλια 2009 τι χρώμα δακτυλιδι εχουν; Οταν το αγορασεις με δακτυλιδη υπαρχει και καποιο χαρτι που το συνοδεύει;
 
Το γερμανικο σκουφατο ειναι καναρινι τυπου δεν θεωρειται σημαντικο το χρωμα και το κελαιδισμα του αλλα το μεγεθος το σχημα και η σταση.Αυτο βεβαια δεν θα πει οτι δεν κελαιδανε ωραια.Ζευγαρωνεται με καναρινι χρωματος για να παρεις μισους απογονους με σκουφι.
 
... Δεν θεωρειται σημαντικο το χρωμα και το κελαιδισμα του αλλα το μεγεθος το σχημα και η σταση.

Είναι πράγματι ένα καναρίνι τύπου και παίζει μεγάλο ρόλο το παράστημα η στάση και ιδιαιτέρως το σκουφί αλλά στους διαγωνισμούς κατά τα άλλα κρίνεται με τα στάνταρς των καναρινιών χρώματος, γι' αυτό και έχει μεγάλη σημασία ο χρωματισμός του να είναι όσο γίνεται
πιο κοντά σε κάποιο πρότυπο αυτού του τύπου. Οσο για το κελάηδημά του απλώς... Δεν
είναι μουγκό.
 
Back
Top