Γενικά Θα θα μεγαλώσει άλλο σε μέγεθος η 2 μηνών green cheeked conure μου;

Christos1964

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα, χρειαζομαι τις γνωσεις σας και παλι.
εχω παρει μια κονουρα, δυο μηνων και περναμε τελεια μεχρι στιγμης. Η ερωτηση μου ειναι εαν θα μεγαλωσει - ως μεγεθος- ή θα παραμεινει ετσι. Το ρωταω αυτο για να δω τι κλουβι να παρω.
 
Αποτον δικο μου που εχω δεν μεταβαλλεται σημαντικα το μεγεθος απλα παιρνει λιγο παραπανω ογκο! Ουρα δεν εχει ο δικος σου! δεν εχεις δει αλλου κονουρα;
 
ουρα εχει, κοκκινη και μακρια, ισως δεν φαινεται καλα στις φωτο. Δεν εχω δει αλλου κονουρα, ειναι το πρωτο μου
 
Tο 2 μηνων πως βγαινει; Εχει δακτυλιδι; αν εχει τι χρωμα; Προσωπικα πιστευω αν δεν εχει δακτυλιδι μαλλον ειναι μεγαλυτερο λογω κ του μεγεθους της ουρας του
 
Ειδα κατι μαλλον σε κοκκινο οποτε 2018 ειναι συμφωνα με το χρωματολογιο.

Ring mistakes 25.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό τι είδος τι φάση; Πανέμορφο πουλί, έχει διαφορετικά μεγέθη, χρωματισμους;
Γράψε μας δύο λόγια για την συμβίωση σου με αυτό το πανέμορφο πουλί
 
λοιπον για να βαλουμε ενα τελος στην ηλικια του πουλιου. Εσκασε απο το αυγο του στισ 18 Απριλιου 2018. εκανα μια ερωτηση ως προς το μεγεθος του ενηλικου. τελικα ειναι πιο ευκολο να παω να δω τους γονεις και να κανω τη συγκριση. Φοιβος, ευχαριστω για την απαντηση (εισαι ο μονος εντος θεματος). Η συμβιωση φιλε gregor7 ειναι πολυ ενδιαφερουσα με τον κουκλο αυτο. (αρσενικο ειναι με τεστ dna, μην αρχισετε παλι τις προγνωσεις με τις ουρες και τα δακτυλιδια). ειναι αρκετα ησυχο πουλακι και πολυ αγαπησιαρικο. Οταν ειμαι στο σπιτι ειναι συνεχεια μαζι μου. Παιζει με το πληκτρολογιο, τα ρουχα μου και γενικα οτι του κανει εντυπωση. Δεν ειχα ξανα τοσο στενη επαφη με παπαγαλο και ειμαι πραγματικα ενθουσιασμενος. Μακαρι να συνεχισουμε ετσι.
 
Δεν νομίζω να ήταν κανείς εκτός θέματος, απλά λέγοντας για δύο μηνών για ένα πουλί που δεν γνωρίζουν πολλοί, φαντάσου εγώ νόμιζα ότι αυτό το είδος γίνεται αρκετά πιο μεγάλο και βλέποντας τις φωτογραφίες τότε κατάλαβα ότι πρόκειται για ένα compact πουλί.
Να τον χαίρεσαι τον κούκλο σου.
Τώρα σε τι κλουβί ζει;
 
Παιδιά, είναι συζήτηση και όχι ανάκριση για να περιμένουμε απαντήσεις σε πολύ στενά όρια. Αν και νομίζω ότι ο μου ο Χρήστος δεν αναφέρθηκε στο off topic με την κυριολεκτική έννοια του όρου αλλά με το γεγονός ότι άργησε κάπως να πάρει σαφή απάντηση.

Εν πάση περιπτώσει, ειδικά οι θεματοθέτες είναι καλό να χρησιμοποιείτε το Best Answer για να επισημαίνετε την απάντηση που θέλατε να λάβετε από ολόκληρη τη συζήτηση.
 
Tο 2 μηνων πως βγαινει;

Σχετικά με αυτό αν και δεν είναι το πρωταρχικό θέμα είναι εμφανές στο ράμφος του πουλιού ότι είναι μωρό καθώς έχει ακόμη λίγο λευκό μπροστά και δεν είναι όλο μαύρο όπως στα ενήλικα.
 
Παιδιά, είναι συζήτηση και όχι ανάκριση για να περιμένουμε απαντήσεις σε πολύ στενά όρια. Αν και νομίζω ότι ο μου ο Χρήστος δεν αναφέρθηκε στο off topic με την κυριολεκτική έννοια του όρου αλλά με το γεγονός ότι άργησε κάπως να πάρει σαφή απάντηση.

Εν πάση περιπτώσει, ειδικά οι θεματοθέτες είναι καλό να χρησιμοποιείτε το Best Answer για να επισημαίνετε την απάντηση που θέλατε να λάβετε από ολόκληρη τη συζήτηση.
συμφωνω απολυτα με τη θεση σου. ειναι συζητηση και οχι ανακριση. σαφως και τσεκαρα το best answer στον Φοιβο ο ποιος ειχε μια ξεκαθαρη απαντηση στο ερωτημα μου, το οποιο ηταν απλο και σαφες. Θα μεγαλωσει αλλο το πουλι; Τωρα ο πινακας με τα δακτυλιδια ανα ετος που κολλαει; Αναφερθηκα στο site αυτο γιατι θεωρω οτι καποιος πολυ πιο ειδικος απο μενα θα με βοηθησει. ευχαριστω πολυ για το χρονο ολων οσων ασχολειθηκαν με το ερωτημα μου αλλα οι απαντησεις καλο ειναι να μας λενε και κατι. Στο παρελθον ειχα λοβακια και πραγματικα εδω μεσα εβρισακ τις καλυτερες απαντησεις. Ισως λιγοι γνωριζουν απο κονουρες τωρα γιαυτο και γραφουν ασχετα, τι να πω;
 
Η ερωτηση που εκανες ειχε σχεση με την ηλικια! Πολλα μελη αγοραζουν πουλια απο πετσοπ που τους αποκρυβουν την πραγματικη ηλικια οποτε για την επικαιροποιηση της χρονολογίας εβαλα τον πινακα!
 
Είναι πανέμορφος, να τον χαίρεσαι!
Το μέγεθος μένει όπως είναι οπότε να κοιτάξεις για ένα κλουβί αρκετά ευρύχωρο και με χοντρά κάγκελα :)
Αν συνεχίσετε έτσι θα γίνετε κολλητάρια. Είναι πανέξυπνα πουλιά και ευτυχώς το πιο "ήσυχο" είδος κονούρας!

Αυτό τι είδος τι φάση; Πανέμορφο πουλί, έχει διαφορετικά μεγέθη, χρωματισμους;
Η ράτσα του είναι green cheeked conure και βγαίνει και σε άλλες μεταλλάξεις (yellow sided-green cheeked conure, turquoise yellow sided green cheeked conure, cinnamon green-cheek conure, κλπ κλπ κλπ).
Υπάρχουν διάφορα είδη στην οικογένεια της Κονούρας και είναι πιο μεγάλα συνήθως σε μέγεθος (Sun Conure, Blue Crown Conure κλπ κλπ).
Είναι αρκετά φωνακλάδικα πουλιά τα υπολόποια της οικογένειας, σε αντίθεση με την green-chekeed που θεωρείται το πιο ήσυχο του είδους!
Sorry για το off topic!
 
Είναι πανέμορφος, να τον χαίρεσαι!
Το μέγεθος μένει όπως είναι οπότε να κοιτάξεις για ένα κλουβί αρκετά ευρύχωρο και με χοντρά κάγκελα :)
Αν συνεχίσετε έτσι θα γίνετε κολλητάρια. Είναι πανέξυπνα πουλιά και ευτυχώς το πιο "ήσυχο" είδος κονούρας!


Η ράτσα του είναι green cheeked conure και βγαίνει και σε άλλες μεταλλάξεις (yellow sided-green cheeked conure, turquoise yellow sided green cheeked conure, cinnamon green-cheek conure, κλπ κλπ κλπ).
Υπάρχουν διάφορα είδη στην οικογένεια της Κονούρας και είναι πιο μεγάλα συνήθως σε μέγεθος (Sun Conure, Blue Crown Conure κλπ κλπ).
Είναι αρκετά φωνακλάδικα πουλιά τα υπολόποια της οικογένειας, σε αντίθεση με την green-chekeed που θεωρείται το πιο ήσυχο του είδους!
Sorry για το off topic!
εχεις παντα στοχευμενες απαντησεις. ευχαριστω πολυ
 
Back
Top