Αναπαραγωγή Θα κάνει πουλάκια το zebraκι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vickie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vickie

PB New Member
Εγγραφή
8 Αυγ 2018
Μηνύματα
47
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά μήπως το αρσενικό θέλει να κάνει οικογένεια από μόνο του; Γιατί τους εχουμε βάλει νήμακαι τη φωλιά που τους είχαμε την έντυσαν με το νήμα μέσα (ενώ πριν 3σ εβδομάδες κοιμόντουσαν απλώς μέσα στη φωλιά) κ κοιμούνται πάνω από τη φωλιά
Επίσης καμία φορά κοιμάται μέσα το θηλυκό μόνο!
Παράλληλα παρατήρησα ότι το νήμα προχτές είχε πιαστεί κ δεν έβγαινε και μέχρι να το πάρω εγώ να το «ξεμπλοκαρω»το αρσενικο δεν έχασε χρόνο και έβγαλε πούπουλα από τον εαυτό του κ έβαλε μέσα, λες και επείγει να πουμε.. Από την μέρα που χτίζουν φωλιά, αν όντως ωοτοκεί η θηλυκιά μου, σε πόσες μέρες ΠΕΡΙΠΟΥ κάνουν αυγα; Για να ξέρω αν δεν είναι για κάτι τέτοιο να μου φύγει το άγχος..
 
Βίκη τα έχεις δει να ζευγαρώνουν;

Αν η φωλία είναι καλά στρωμένη ίσως είναι καλύτερα να αφαιρέσεις το νήμα αλλιώς δεν θα σταματήσουν μέχρι να το βάλουν όλο.

Να ξέρεις ότι όταν το θηλυκό θέλει να γεννήσει δεν θα το σταματήσει μία φωτιά που δεν είναι έτοιμη.

Επίσης να ξέρεις ότι αν είσαι συνέχεια από πάνω τους δεν πρόκειται να δεις ούτε αυγά ούτε τίποτα.
Προσπάθησε να χαλαρώσεις, να μην τα αγχώνεις και όταν έρθει η ώρα θα κάνει αυγά.
 
Βίκη τα έχεις δει να ζευγαρώνουν;

Αν η φωλία είναι καλά στρωμένη ίσως είναι καλύτερα να αφαιρέσεις το νήμα αλλιώς δεν θα σταματήσουν μέχρι να το βάλουν όλο.

Να ξέρεις ότι όταν το θηλυκό θέλει να γεννήσει δεν θα το σταματήσει μία φωτιά που δεν είναι έτοιμη.

Επίσης να ξέρεις ότι αν είσαι συνέχεια από πάνω τους δεν πρόκειται να δεις ούτε αυγά ούτε τίποτα.
Προσπάθησε να χαλαρώσεις, να μην τα αγχώνεις και όταν έρθει η ώρα θα κάνει αυγά.
Το έχουν βγάλει το νήμα όλο
Δεν με απασχολεί να κάνουν αυγά, με απασχολεί να ξέρω αν είναι στη διαδικασία Γτ τότε θα θέλει προσοχή λογικά..
Και δεν είμαι όλη την ώρα από επάνω τους,2 φορές τη μέρα τα επισκέπτομαι
Η ερώτηση μου ήταν, αν όντως ωοτοκεικαι έχει κάνει φώλια σε πόσες μέρες θα ξέρω; Ή καλύτερα, πρώτα ωοτοκει η θηλυκιά κ μετά κάνουν φωλιά; ,ή κάνουν φωλιά για να κάνει τα αυγά εκεί άμεσα (δηλαδή να είναι «έγκυος» να το πω κ έτσι) και να περιμένουμε να «γεννήσει»..;
 
Φτιάχνουν τη φωλιά και μετά γεννούν τα αυγά!

και έχει κάνει φώλια σε πόσες μέρες θα ξέρω;
Αυτό είναι κάτι που δε νομίζω ότι μπορεί να στο απαντήσει κάποιος.
Όταν η θηλυκιά είναι έτοιμη θα κάνει αυγά.
Τόσο απλά!

Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις αυτή τη φάση είναι να περιμένεις.

Δεν μου απάντησες όμως, τα έχεις δει να ζευγαρώνουν;
 
Ακόμη και να υπήρχαν σταθερά βήματα που ακολουθούν, τα δικά σου είναι άπειρα μια και πρόκειται για την πρώτη τους γέννα οπότε κι αυτά ακολουθώντας το ένστικτο προσπαθούν να κάνουν ό,τι καλύτερο και σίγουρα θα κάνουν και λάθη. Να τα παρακολουθείς διακριτικά, όπως σου είπε και η Vasia24 και όλα θα πάνε καλά.
 
Δεν μου απάντησες όμως, τα έχεις δει να ζευγαρώνουν;
Όχι όχι δεν τα έχω πετύχει να ζευγαρώνουν
Θα περιμένω όποτε οκ ευχαριστώ

Ακόμη και να υπήρχαν σταθερά βήματα που ακολουθούν, τα δικά σου είναι άπειρα μια και πρόκειται για την πρώτη τους γέννα οπότε κι αυτά ακολουθώντας το ένστικτο προσπαθούν να κάνουν ό,τι καλύτερο και σίγουρα θα κάνουν και λάθη. Να τα παρακολουθείς διακριτικά, όπως σου είπε και η Vasia24 και όλα θα πάνε καλά.
Έγινε ευχαριστώ πολύ !
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα Βίκυ!

Παιδιά μήπως το αρσενικό θέλει να κάνει οικογένεια από μόνο του;
το αρσενικο δεν έχασε χρόνο και έβγαλε πούπουλα από τον εαυτό του κ έβαλε μέσα, λες και επείγει να πουμε..
Κρίνοντας από την απορία σου και αυτό που μας ανέφερες, που επισύναψα, το αρσενικό δείχνει να είναι σε πιο προχωρημένη κατάσταση οίστρου από το θηλυκό. Σε αυτό το είδος τα αρσενικά επιμελούνται ιδιαιτέρως ενεργά και υπεύθυνα την φωλιά και τους απογόνους τους. Με την συμπεριφορά του (χτίσιμο φωλιάς, φλερτ στο θηλυκό) θα γίνει και το δεύτερο έτοιμο για ζευγάρωμα.

γιατί τους εχουμε βάλει νήμακαι τη φωλιά που τους είχαμε την έντυσαν με το νήμα μέσα (ενώ πριν 3σ εβδομάδες κοιμόντουσαν απλώς μέσα στη φωλιά) κ κοιμούνται πάνω από τη φωλιά
Επίσης καμία φορά κοιμάται μέσα το θηλυκό μόνο!
Από την περιγραφή σου, τα πτηνά έχουν μεν ολοκληρώσει και οικειοποιηθεί την φωλιά τους, αλλά να μην εκκινούν αναπαραγωγή απαραίτητα δε. Θέλει καλή και διακριτική παρατήρηση για να καταλάβεις τελικά τις προθέσεις τους.

από την μέρα που χτίζουν φωλιά, αν όντως ωοτοκεί η θηλυκιά μου, σε πόσες μέρες ΠΕΡΙΠΟΥ κάνουν αυγα; Για να ξέρω αν δεν είναι για κάτι τέτοιο να μου φύγει το άγχος..
Για την έναρξη της ωοτοκίας, υπολογίζουμε ημέρες, όχι από το χτίσιμο της φωλιάς, αλλά από τις επαφές τους. Σε γενικές γραμμές, γεννάει έπειτα από τέσσερις έως επτά με δέκα το πολύ ημέρες από το ζευγάρωμα.





 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
παιδιααα τα ευχάριστα έφτασαν
Όντως τα πουλάκια μου έκαναν αυγό ^_^
Τους έχω βάλει
Ασβέστιο και σουπιοκοκαλο κ κάτι άλλες λιχουδιές
Τώρα θα κάνει κ αλλά αυγουλακια αυτή; Περίπου ποτέ βγαίνουν από το αυγό τα μωρά;
 
Καλησπέρα Βίκυ! Ευχάριστα και φερέλπιδα τα νέα σας! Με το καλό!

Τους έχω βάλει
Ασβέστιο και σουπιοκοκαλο κ κάτι άλλες λιχουδιές
Τέλεια! Μια χαρά είναι! Και καθημερινά να δίνεις βραστό αυγό και σουσάμι μέχρι την ολοκλήρωση της ωοτοκίας. Να αποσύρεις τυχόν πλεονάζον νήμα από το κλουβί, διότι μπορεί να συνεχίσουν το χτίσιμο της φωλιάς, να καλυφθούν τα αυγά και έτσι δεν θα θερμαίνονται και δεν θα οξυγονώνονται.

Τώρα θα κάνει κ αλλά αυγουλακια αυτή;
Ναι. Κάθε μέρα και από ένα. Οι σπίζες ζέμπρα γεννούν από τρία με τέσσερα έως έξι με επτά αυγά, πιο σπάνια. Υπάρχει πιθανότητα να γεννήσει λιγότερα αυγά, λόγω ηλικίας και επειδή είναι η πρώτη της αναπαραγωγή, αλλά αυτό δεν συμβαίνει πάντοτε.

Περίπου ποτέ βγαίνουν από το αυγό τα μωρά;
Η επώαση των αυγών τους διαρκεί 13 με 14 ημέρες. Ωστόσο, είναι πολύ συνηθισμένο να εκκολάπτονται στις 17 ή 18. Θα υπολογίζεις και θα μετράς ημέρες από την στιγμή που θα επωάζουν συστηματικά, να ζεσταίνουν δηλαδή τα αυγά τους. 😉
 
Back
Top