Αναπαραγωγή Θα κανουν τα budgie κανενα αυγο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikos.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikos.

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2014
Μηνύματα
7
Πόλη
Λαύριο
Εχω 2 Budgie ενα πρασινο(αρσενικο) και ενα μπλε(θηλικο) τουσ εχω βαλει φωλια εδω και 2 μηνεσ θηλυκια μπηκε σχεδον αμεσωσ ενω ο αρσενικοσ και 7 μερεσ περιπου και τα 2 μπαινουν πολυ συχνα στη φωλια μερικεσ φορεσ και για λίγη ωρα τα ταΐζω αυγο που το τρώνε σε 5 λεπτα οπωσ και μαρουλια και αλλα... Τα εχω δει να φιλιουνται, να ταιζει το ενα το αλλο, και να ξυνονται μεταξυ τουσ λετε να κανουν κανενα αυγο; Γιατι δεν το βλεπω ☹
 
Εγώ λέω θα κάνουν, εσύ γιατί λες όχι; :)
Αφού φιλιούνται, έχουν μία αρμονική σχέση. Τώρα αν ζευγαρώνουν δεν ξέρω, εσύ θα έπρεπε να ξέρεις.
Το πιθανότερο είναι να δεις αυγά από την στιγμή που επεξεργάζονται την φωλιά.
Χόρτα πρέπει να δίνεις διάφορα όχι μόνο μαρούλι, καθώς και λαχανικά, μπρόκολο με τα φύλλα του, καρότο κτλ.
Συνεχίζεις το αυγό.
Βάλε οπωσδήποτε σουπιοκόκκαλο στο κλουβί. (όχι πέτρα)
Δώσε χλωρά ή έστω ξερά βότανα (ρίγανη, θυμάρι, δενδρολίβανο, δυόσμο, τσουκνίδα, βασιλικό).
Πάρε σπόρους συσκευασμένους όχι χύμα.
Κράτα την καθαριότητα σχολαστικά γιατί αν κάνουν αυγά θα αναγκαστείς να μειώσεις την καθαριότητα μην γίνει χάλια το κλουβί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
ότι περιμένει δύσκολα θα το καταλάβεις. Θα δεις τα ζευγαρώματα ή θα δεις το πρώτο αυγό και θα καταλάβεις ότι μπαίνουν σε αναπαραγωγή
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
η δικιά μου δεν τρώει το σουπιοκόκκαλο τι να κάνω ;
 
Καλημέρα, τίποτα δεν θα κάνεις. Θα υπάρχει πάντα, μόνιμα μέσα στο κλουβί. Όταν θα το χρειαστεί θα το χρησιμοποιήσει.
Μπορείς πάντως να τρίβεις μία μικρή ποσότητα και μέσα στην αυγοτροφή που δίνεις.
 
ααα οκ ευχαριστώ πολύ άπλα ρώτησα γιατι είπατε οτι ηταν πολυ απαραίτητη :)
 
Είναι πολύ απαραίτητο να υπάρχει γιατί όταν ετοιμάζεται για αυγά καταναλώνει μεγάλες ποσότητες. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν την καταναλώνουν αρσενικά και θηλυκά και σε άλλες περιόδους.
Το να λείπει από ένα κλουβί δεν είναι καλό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
Back
Top