Τραυματισμοί Θα μεγαλώσει ξανά το νύχι του budgie μου;

Ringo_Parrot

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουλ 2024
Μηνύματα
3
Να ρωτήσω και εγώ κάτι με βάση όσα διάβασα πριν... Και το δικό μου μπάτζι έχει σπασμένο νυχάκι στο πίσω δαχτυλάκι του... Το πήρα πολύ πρόσφατα από εκτροφέα μόλις έχει απογαλακτιστεί, δεν ξέρω αν γεννήθηκε έτσι ή έπαθε κανένα ατύχημα (πχ να μάγκωσε κάπου και να έσπασε το νύχι), αλλά θέλω να ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να μεγαλώσει ξανά...
 
@MARY58 Καλημέρα,
Μόλις τράβηξα μια καλή φωτογραφία με το ποδαράκι του, να δεις και να μου πεις την άποψη σου 😊
 

Συνημμένα

  • 12.webp
    12.webp
    50,3 KB · Προβολές: 13
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Το πήρα πολύ πρόσφατα από εκτροφέα μόλις έχει απογαλακτιστεί, δεν ξέρω αν γεννήθηκε έτσι ή έπαθε κανένα ατύχημα
Καλησπέρα.
Ο μοναδικός άνθρωπος που μπορεί να σου απαντήσει στην ερώτηση σου είναι ο εκτροφέας που το πήρες.
Ρώτησε τον ίδιο να σου πει τι ακριβώς συμβαίνει.
Τώρα εάν έχει σπάσει από ατύχημα θα βγει ξανά, αν υπάρχει κάποια γενετική ανωμαλία όχι.
 
@Vada Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση...
Φυσικά και επικοινώνησα με την εκτροφέα πριν 2-3 μέρες (όταν έπεσε στην αντίληψη μου) και ισχυρίζεται ότι δεν το είχε προσέξει καθόλου αυτό το γεγονός και μάλλον θα του μάγκωσε σε καμιά κουβέρτα το νυχάκι και έτσι κόπηκε (όταν τα τάιζε όλα μαζί με κρέμα) ή στο κλουβί μέσα κάτι έγινε...

Η λογική λέει όμως πως αν γινόταν κάτι τέτοιο θα υπήρχε σίγουρα και αίμα, οπότε πως δεν το πρόσεξε όπως λέει...
Έχω την εντύπωση ότι κάτι μου κρύβει, δεν ξέρω...

Και το πουλάκι το βλέπω και αρκετά φοβισμένο, ενώ είναι 7 βδομάδων και μεγαλώμενο με κρέμα και θέλει προσπάθεια να το κάνω να δεθεί μαζί μου, οπότε σκέφτομαι μήπως φταίει και αυτό που έπαθε με το νυχάκι του...
 
@Ringo_Parrot εμένα που έχει πάθει ακριβώς το ίδιο μου είπε η κτηνίατρος πως δεν είναι κάτι εφόσον εκλησε η πληγή μ είπε ότι θα ξανά μεγαλώσει
 
Back
Top