Γενικά Θα μειωθεί η κτητικότητα απο το κοκατίλ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Frinda
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Frinda

PB New Member
Εγγραφή
16 Νοε 2019
Μηνύματα
41
Καλησπέρα ομάδα. Ελπίζω όλοι να είστε καλά. Έχω δύο κοκατιλ ένα θυληκο το οποίο έχω οχτώ μήνες και η ηλικία της είναι δέκα μηνών. Έχω και ένα αρσενικό που είναι 5 προς έξι μηνών. Το αρσενικό το έχω 4 μήνες.. Τι γίνεται λοιπόν... Το αρσενικό όσο περνάει ο καιρός γίνεται αυτοκόλλητο μου. Δλδ δεν με αφήνει σε χλωρό κλαδί που λέμε. Όπου και να πάω στο σπίτι με ακολουθεί. Άμα με χάσει από τα μάτια του φωνάζει και με ψάχνει. Αν έρθει το θηλυκό για χάδια, εκείνος της επιτίθεται. Όταν ξαπλώνω έρχεται μπροστά στο πρόσωπο μου και με κοιτάει ή κοιμάται.. Κάποιες φορές νιώθω ότι θέλει να με καθαρίσει στο πρόσωπο. Ποια η γνώμη σας;
 
Αμαλία, ποια είναι η ερώτηση ή ο προβληματισμός σου;
Καλησπέρα Φοίβο. Συγγνώμη για την ασάφεια. Απλά μου κάνει εντύπωση το ποσό κτητικο να πω είναι το κοκατιλ σε μένα. Προσπαθώ να μην νιώθει το θηλυκό ζήλια. Πως πρέπει να χειριστώ το θέμα και αν στο μέλλον θα μειωθεί αυτή η εξάρτηση προς εμένα από το αρσενικό. Ευχαριστώ πολυ
 
Τα πουλάκια τα πήρες με σκόπο να συμβιώσουν ή έστω να κάνουν παρέα μεταξύ τους; Σε τι χώρο και τι κλουβιά ζουν; Περνούν χρόνο στα κλουβιά τους και με τι άλλο ασχολούνται εκτός απο εσένα;
 
Τα πουλάκια τα πήρες με σκόπο να συμβιώσουν ή έστω να κάνουν παρέα μεταξύ τους; Σε τι χώρο και τι κλουβιά ζουν; Περνούν χρόνο στα κλουβιά τους και με τι άλλο ασχολούνται εκτός απο εσένα;
Καλημέρα.. Ζουν μαζί σε ένα μεγάλο αρκετά κλουβί. Ως παιχνίδια τους έχω δύο μικρές σκάλες ένα καθρεφτάκι, δύο κρίκους και κάποια άλλα μικρά. Το πρωί αφού με δουν έρχεται πάνω στον ώμο μου το αρσενικό και το θηλυκό μένει στο κλουβί είτε βγαίνει έξω. Τα έχω ελεύθερα όταν είμαι σπίτι. Αν δεν κατεβάσω το αρσενικό δεν φεύγει από πάνω μου. Όταν το κατεβάσω θα κάνουν παρέα με θηλυκό τύπου ψάχνουν να μασουλξσουν κάτι και τέτοια. Το μεσημέρι αν πάω για ύπνο έρχεται το αρσενικό και me ψάχνει. Εγώ το γυρίζω με το άλλο να κάνουν παρέα. Γενικά επιτίθεται κάπως στο θηλυκό ιδιως όταν εκείνο θελήσει χάδια ή έρθει πάνω μου. Τα πήρα με σκοπό να κάνουν πάρεουλα μεταξύ τους και να έχω και γω μια παρέα. Όμως το αρσενικό μου δίνει την εντύπωση ότι δεν θέλει το θηλυκό.
 
Αμαλία αυτό που περιγράφεις δεν είναι ασυνήθιστο για πουλιά που μεγάλωσαν απο ανθρώπους και κάνοντας την αφαίρεση καταλαβαίνω ότι τα πήρες και τα δύο πολύ μικρά κυρίως το αρσενικό που εκδηλώνει αυτή τη συμπεριφορά. Αυτό που μπορείς να κάνεις αν θέλεις να μειώσεις την εξάρτηση απο εσένα και την "κτητικότητα" όπως λες είναι να το αφήνεις να κάθεται λίγότερο πάνω σου και περισσότερο με το άλλο πουλάκι. Δεν λέω να μην το χαιδεύεις και να μην το πιάνεις αλλά να μην το κουβαλάς με τις ώρες και να μην το παίρνεις να κοιμάται μαζί σου. Μπορείς να του δίνεις λίγη σημασία, χάδια, αγάπες κτλ και μετά στο χώρο που κάθεται και το άλλο. Θα αλλάξει πιστεύω, ειδικά όσο πλησιάζει στην ενηλικίωση.
 
Back
Top