Αναπαραγωγή Θα μου φτάσει τόσο νήμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά όταν μιλάμε για 15-20 φωλιές (σε όλη την αναπαραγωγή) θα χρειαστώ 100, 200 ή 500 γρ. Νήμα;

Επίσης λέω να προμηθευτώ τρίχα κατσίκας φέτος με λίγο έξτρα βαμβάκι. Τι λέτε;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
 
Οι οικονομικότερες συσκευασίες είναι κατ' ελάχιστο μισό κιλό (το κιλό θα σου πέσει πολύ)...
Ξεκινάς με αυτή την ποσότητα.
Τώρα, τρίχα κατσίκας επεξεργασμένη και καθαρή που θα βρεις;
Πουλάνε κάπου γιατί εγώ δεν έχω υπόψη κάτι σχετικά;
Για τις ποσότητες ακολούθησε τη ρήση των παλιότερων... "αν δεν περισσέψει τότε δε θα φτάσει".
Το βαμβάκι στη μορφή που το έχουμε στο σπίτι μας προσωπικά δεν το εμπιστεύομαι ως υλικό για το χτίσιμο της φωλιάς.
Είναι βέβαια εύχρηστο και το αποδέχονται τα πουλιά, όμως κρατά την υγρασία σε μεγάλο βαθμό, "σβολιάζει" αλλάζοντας το σχήμα της φωλιάς κατά την επώαση, ενώ μπορεί επίσης εύκολα να γίνει παγίδα για τα μικρά.
 
Οκ άρα ξεκινάω με 500gr και βλέπω!

Τώρα, τρίχα κατσίκας επεξεργασμένη και καθαρή που θα βρεις;
Πουλάνε κάπου γιατί εγώ δεν έχω υπόψη κάτι σχετικά;
Goat Hair = τρίχα κατσίκας.. Κάνει; Πως το βλέπεις;
Το βαμβάκι στη μορφή που το έχουμε στο σπίτι μας προσωπικά δεν το εμπιστεύομαι ως υλικό για το χτίσιμο της φωλιάς. Είναι βέβαια εύχρηστο και το αποδέχονται τα πουλιά, όμως κρατά την υγρασία σε μεγάλο βαθμό, "σβολιάζει" αλλάζοντας το σχήμα της φωλιάς κατά την επώαση, ενώ μπορεί επίσης εύκολα να γίνει παγίδα για τα μικρά.
Αλήθεια; Και το θεωρούσα απόλυτα ασφαλές! Πως μπορεί να γίνει επικίνδυνο; Γιάννη σ ευχαριστώ πολύ!
 
Αν είναι καθαρό και δεν μυρίζει... καλό είναι και μάλιστα σχετικά φτηνό.
Θα με κάνεις να πάω από κει να το μυρίσω 😀 και πάλι ευχαριστώ! Οπότε αν πάρω αυτό θα μου φτάσει για φέτος! Τέλεια!
 
Θα με κάνεις να πάω από κει να το μυρίσω
Να το κάνεις και να μας πεις...
Αν το αγοράσεις θέλω φωτογραφίες και περιγραφή.
Ξέρεις θα με γλιτώσει από πολύ κόπο.
 
Να το κάνεις και να μας πεις...
Αν το αγοράσεις θέλω φωτογραφίες και περιγραφή.
Ξέρεις θα με γλιτώσει από πολύ κόπο.
Βεβαίως βεβαίως!

Σαν υλικό σκέτο αρκεί; Ή να προσθέσω και τίποτα άλλο; Λίγο βαμβάκι ίσως;
 
Σαν υλικό σκέτο αρκεί; Ή να προσθέσω και τίποτα άλλο; Λίγο βαμβάκι ίσως;

Αν θες μπορεις να βάλεις την τρίχα κατσίκας αν την πάρεις τελικά και σε συνδυασμό το γνωστό λινάρι που έχει κομμάτια απο βαμβάκι που ειναι πιο απορροφητικό απο το ιατρικό. Μια χαρα θα ειναι η φωλιές ομορφες απο την τριχα και puffy απο το λινάρι με το βαμβάκι.

Αν όμως θες μονο τον συνδυασμό τριχα/βαμβάκι δώσε μου λιγο χρόνο ως το απόγευμα να σου πω στα σίγουρα που να προμηθευτείς βαμβάκι για φωλίες που το δίνουν ξέχωρα αν θυμαμαι καλά.
 
Για μένα δεν υπάρχει καλύτερο υλικό για τη φωλιά απο αυτό. Συμπεριφέρεται άριστα σε κάθε κατάσταση.
Αρκεί να είναι όντως τρίχα απο κατσίκες γιατι είναι λεπτές μακριές και μαλακές κι όχι χοντρές κι απο αλλα ζώα.
Πρέπει επισης να ειναι απαλλαγμένες από κάθε μικροβιακό φορτίο.
 
Αν όμως θες μονο τον συνδυασμό τριχα/βαμβάκι δώσε μου λιγο χρόνο ως το απόγευμα να σου πω στα σίγουρα που να προμηθευτείς βαμβάκι για φωλίες που το δίνουν ξέχωρα αν θυμαμαι καλά.
Όσο χρόνο θες! Δεν το έχω αγοράσει ακόμα! Σ ευχαριστώ πολύ Φίλιππε!

Αρκεί να είναι όντως τρίχα απο κατσίκες γιατι είναι λεπτές μακριές και μαλακές κι όχι χοντρές κι απο αλλα ζώα.
Πρέπει επισης να ειναι απαλλαγμένες από κάθε μικροβιακό φορτίο.
Από φώτο φαίνεται οκ νομίζω... εσύ πως την βλέπεις; Και επίσης με έχεις βάλει σε σκέψεις οπότε πριν το αγοράσω θα πάρω τηλ ή/και θα πάω από κει να το δω από κοντά. Το θέμα είναι ότι δεν έχω ξαναδει τρίχα κατσίκας. Παιδί της πόλης βλέπετε. 😛
 
ρε παιδια να ωτησω κατι η ταπεινη απλη λινατσα γτ δεν κανει;
 
ρε παιδια να ωτησω κατι η ταπεινη απλη λινατσα γτ δεν κανει;

Δεν νομιζω να την πειραζει την Αλικη ουτε ειπε κανεις οτι δεν ειναι καλη,θεμα προτιμησης και προσωπικου γούστου πιστεύω η και απλης αλλαγής/δοκιμής! ;D
 
Αλύκη καλησπέρα, τελικά πηγές να δεις αν είναι καλή η τρίχα; Γιατί έλεγα να πάρω κάποια πράγματα και από το εν λόγο κατάστημα και αν είναι καλη η τρίχα να την πάρω και εγω.
 
Αλύκη καλησπέρα, τελικά πηγές να δεις αν είναι καλή η τρίχα; Γιατί έλεγα να πάρω κάποια πράγματα και από το εν λόγο κατάστημα και αν είναι καλη η τρίχα να την πάρω και εγω.
Καλησπέρα Γιώργο! Έβγαλα φώτο σήμερα να σας το δείξω!
17198156_1310059212422032_1920969698_n.webp

Είναι μιξ! Δεν είναι μόνο τρίχα ζώων. Μια χαρά μου φάνηκε στην αφή και καμία μυρωδιά!

Τελικά όλα όσα ήθελα τα πήρα απ το karderines.gr . Το birdmarket είναι υπερβολικά ακριβό (οι τιμές του είναι χωρίς φπα) & δεν έχει μεταφορικά. :)
 
Πως μπορεί να γίνει επικίνδυνο;

Αλίκη μου μην χρησιμοποιήσεις βαμβάκι σε καμία περίπτωση. Όταν επιχείρησα για πρώτη φορά αναπαραγωγή καναρινιών, επέλεξα το βαμβάκι ως υλικό για χτίσιμο φωλιάς λόγω της υφής του. Η συγκεκριμένη κανάρα το αποδέχτηκε ως υλικό και έχτισε μια πανέμορφη και καθαρή φωλιά. Αυτό που έμελλε να γίνει δεν μπορούσα να το διανοηθώ. Λίγες μέρες πριν την εκκόλαψη των νεοσσών, μπλέχτηκε το πόδι της κανάρας στο βαμβάκι με αποτέλεσμα να σπάσει! Βρήκα την κανάρα στον πάτο του κλουβιού με πόδι ανεστραμμένο και μπλεγμένο σε μια τούφα από βαμβάκι. Από τότε δεν το χρησιμοποίησα Π Ο Τ Ε ξανά. Γνώμη μου να προτιμάτε υλικά του εμπορίου, κοιτάζοντας τις κατάλληλες ενδείξεις ανάλογα με το είδος του εκτρεφόμενου πτηνού.

Είναι μιξ! Δεν είναι μόνο τρίχα ζώων

Πολύ καλό φαίνεται! Θα το δοκιμάσω.
 
Καλησπέρα Γιώργο! Έβγαλα φώτο σήμερα να σας το δείξω!
View attachment 49017

Είναι μιξ! Δεν είναι μόνο τρίχα ζώων. Μια χαρά μου φάνηκε στην αφή και καμία μυρωδιά!

Τελικά όλα όσα ήθελα τα πήρα απ το karderines.gr . Το birdmarket είναι υπερβολικά ακριβό (οι τιμές του είναι χωρίς φπα) & δεν έχει μεταφορικά. :)

Το συγκεκριμένο το ειχα αγορασει για πρωτο υλικο, στην πρώτη μου προσπάθεια αναπαραγωγης. Δεν μου αρεσε. Πολύ λεπτό και χρειάζοταν περισσοτερο υλικο για να φτιαχτεί η φωλια. Οταν η θηλυκια το εριχνε αρχικα στο πατωμα και μετα το επερνε για να φτιαξει φωλια.. μολις πετουσε ολο το υλικο κατέληγε εκτος κλουβιου επειδη είναι πάρα πολύ λεπτο σαν υλικο. Κατεληξα να το δωσω στα ζεμπρακια μου τα οποια ειχαν κλειστη φωλια και θεωρησα πως θα μπορουσαν να το αξιοποιήσουν καλυτερα. Κι οντος ειχα δικαιο. Ηταν πιο ευκολο να φτιαξουν την κλειστή "σπηλιά" τους μεσα στην φωλια. Σαν υλικο δεν θα το ξανα εδινα σε καναρινια.
 
Αλίκη μου μην χρησιμοποιήσεις βαμβάκι σε καμία περίπτωση. Όταν επιχείρησα για πρώτη φορά αναπαραγωγή καναρινιών, επέλεξα το βαμβάκι ως υλικό για χτίσιμο φωλιάς λόγω της υφής του. Η συγκεκριμένη κανάρα το αποδέχτηκε ως υλικό και έχτισε μια πανέμορφη και καθαρή φωλιά. Αυτό που έμελλε να γίνει δεν μπορούσα να το διανοηθώ. Λίγες μέρες πριν την εκκόλαψη των νεοσσών, μπλέχτηκε το πόδι της κανάρας στο βαμβάκι με αποτέλεσμα να σπάσει! Βρήκα την κανάρα στον πάτο του κλουβιού με πόδι ανεστραμμένο και μπλεγμένο σε μια τούφα από βαμβάκι. Από τότε δεν το χρησιμοποίησα Π Ο Τ Ε ξανά. Γνώμη μου να προτιμάτε υλικά του εμπορίου, κοιτάζοντας τις κατάλληλες ενδείξεις ανάλογα με το είδος του εκτρεφόμενου πτηνού.
Ναι φέτος δε θα δώσω έξτρα βαμβάκι. Ξεκινάω με τη συσκευασία που βλέπεις, και θα δούμε πως θα πάει. Προς το παρόν οι κυρίες προτιμούν καλύτερα την λινάτσα.

Το συγκεκριμένο το ειχα αγορασει για πρωτο υλικο, στην πρώτη μου προσπάθεια αναπαραγωγης. Δεν μου αρεσε. Πολύ λεπτό και χρειάζοταν περισσοτερο υλικο για να φτιαχτεί η φωλια. Οταν η θηλυκια το εριχνε αρχικα στο πατωμα και μετα το επερνε για να φτιαξει φωλια.. μολις πετουσε ολο το υλικο κατέληγε εκτος κλουβιου επειδη είναι πάρα πολύ λεπτο σαν υλικο. Κατεληξα να το δωσω στα ζεμπρακια μου τα οποια ειχαν κλειστη φωλια και θεωρησα πως θα μπορουσαν να το αξιοποιήσουν καλυτερα. Κι οντος ειχα δικαιο. Ηταν πιο ευκολο να φτιαξουν την κλειστή "σπηλιά" τους μεσα στην φωλια. Σαν υλικο δεν θα το ξανα εδινα σε καναρινια.
Σ ευχαριστώ πολύ για το feedback σου! Θα το χρησιμοποιησω και εγώ και θα σας ενημερώσω!
 
Back
Top