Γενικά Θα μπορούσατε να μου πείτε τι φύλο είναι το budgie μου;

Panagiotis21

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιαν 2021
Μηνύματα
33
Πόλη
Καβάλα
Καλημέρα σας.
Θα μπορούσατε να μου πείτε με όση σιγουριά μπορεί να υπάρχει,τι φύλο είναι το budgie μου?
Θέλω να πάρω ακόμη ένα budgie και θέλω να είναι του ίδιου φύλου!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

IMG_20210411_113853.webp
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
καλημέρα, υπάρχουν πιο ειδικοί εδώ, εγώ που έχω budgies χρόνια μου κάνει για θηλυκό λόγω του ανοιχτόχρωμου στο χαλινό.. νομίζω τα αρσενικά έχουν βαθύ μπλέ. αν ηταν ροζ θα σου λεγα σίγουρα θηλυκό.

Γιατί θελεις να πάρεις ίδιου φύλου; μπορει να φαγωθούν γιατί ζηλεύουν γενικά θα θηλυκά.
αν πάρεις αντίθετου (που έχω) δε σημαίνει ότι θα ζευγαρώσουν (πρέπει να ασχοληθείς πολύ)

Κι επίσης, νομίζω ότι θα πρέπει να του βάλεις λίγο epithol στο ράμφος για 4-5 φορές, όπως το βλέπω στη φώτο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Στο πρώτο μήνα που το πήρα είχε συμπτώματα και του έβαλα για καμιά 10αρια μέρες την αλοιφή..
Εγώ θέλω του ίδιου φύλου γτ δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με αναπαραγωγή.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210411_114037.webp
    IMG_20210411_114037.webp
    46,7 KB · Προβολές: 15
  • Like
Αντιδράσεις: alek
Μάλλον πρέπει να επαναλάβεις πάλι λίγο από την αλοιφή! (epithol εβαλες;)

Πάντως εγώ είχα & έχω πάρα πολλά ζευγάρια budgies, ποτέ δεν αναπαράχθηκαν! (ούτε εγώ έχω χρόνο)
Για να κάνουν νομίζω πρέπει να ασχοληθείς, να τους βάζεις φωλιές, ιδιαίτερη θερμοκρασία κλπ

Αν ήταν 2 αρσενικά δε θα υπήρχε πρόβλημα, αλλά με 2 θηλυκά μπορεί να υπάρξει (ας μας πει κάποιος που είχε)
Αυτό που έχω ψυχολογήσει ότι τα θηλυκά ζηλεύουν πολύ, κι αν είναι μαζί δε ξέρω τι μπορεί να γίνει.
 
Θα προσπαθήσω να ξαναβάλω αλοιφή (είχα βάλει 2 βδομάδες αφού το αγόρασα για κανένα 10ήμερο)αν και είναι λίγο βάρβαρο να το πιάνω και να του την βάζω (προφανώς δεν του αρέσει να τον πιάνουν).
Θέλω να πιστεύω επειδή το λοφίο του είναι προς μπλέ πως θα καταλήξει αρσενικό..αν και θέλω πιο σίγουρη άποψη για να πάρω 2ο budgie..
 
Το έχω δει κι εγώ αυτό το άρθρο αλλά δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει.. εμένα η θηλυκια είναι ακριβώς η 3η φωτο (το κίτρινο) που το περιγράφει ως νεαρό αρσενικό.. έχει ροζ χαλινό και την έχω 4 χρόνια :)

πάντως πράγματι θα μπορούσε να είναι αρσενικό..απλά το βλέπω πολύ ανοιχτό γαλάζιο. ίσως ξεγελάει η φώτο
 
Back
Top