Φροντίδα Θα μπορούσα να βάλω σε μια κλούβα 4 ενήλικα καναρίνια αρσενικά;

λειλα

PB New Member
Εγγραφή
7 Νοε 2008
Μηνύματα
39
Πόλη
Πάρος
Επειδή θα λείψω για 3 μήνες περίπου και θα πρέπει να πάρω μαζί μου και τα πουλιά αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να βάλω σε μια κλούβα 4 ενήλικα καναρίνια αρσενικά γι' αυτό το διάστημα ή θα έχω μεταξύ τους καυγάδες, σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω τη πατέντα του κ. Μάκη με τα μανταλάκια. Δεν υπάρχει χώρος για πολλά κλουβιά εκεί που θα είμαι μια ζευγαρώστα θα είναι ικανός χώρος για να τα φιλοξενήσει;Ζητώ συγνώμμην αν υπάρχει post παρόμοιο αλλά δεν το είδα απο το λίγο που έψαξα. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων
 
Επειδή θα λείψω για 3 μήνες περίπου και θα πρέπει να πάρω μαζί μου και τα πουλιά αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να βάλω σε μια κλούβα 4 ενήλικα καναρίνια αρσενικά γι' αυτό το διάστημα ή θα έχω μεταξύ τους καυγάδες, σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω τη πατέντα του κ. Μάκη με τα μανταλάκια. Δεν υπάρχει χώρος για πολλά κλουβιά εκεί που θα είμαι μια ζευγαρώστα θα είναι ικανός χώρος για να τα φιλοξενήσει;Ζητώ συγνώμμην αν υπάρχει post παρόμοιο αλλά δεν το είδα απο το λίγο που έψαξα. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

Δεν θα γλυτώσεις τους καυγάδες.
Αν η κλούβα είναι ευρύχωρη για τα 4 πουλιά,
το πρόβλημα θα είναι μικρότερο. Μή ξεχνάς οτι πρέπει να υπάρχουν
αρκετές θέσεις ταίσματος αλλά και νερού.
 
Υπολογίζω να αντιστοιχεί 1 ταϊστρα για το καθένα άφόυ τους αλλάζω φαγητό μέρα παρά μέρα. Γιά τα μανταλάκια τι λέτε; Μήπως τα αγριέψουν περισσότερο έτσι που θα τα βλέπουν; Θα τους πέσουν πολλές αλλάγες μαζεμένες. Σας ευχαριστώ
 
Μπορείτε να μου πείτε και εμένα τι είναι αυτό που λέτε για μανταλάκια;
:) Αλεξία
 
εγω παιδια εχω 3 νεοσσους 40 ημερων περιπου. Μπορω να τους χωρισω τωρα σε κλουβια; Μαλωνουν πολυ. και αν οχι τωρα πο'τε;
 
εχω ενα ελληνικο καναρι αγορι και ολο τρωει βυταμινες φαει... Μμμ τι να κάνω;
 
εγω εχω μια κλουβα για τα αρσενικα 1,9*0,5*0,5 και εκει μεσα βαζω 20-25 αρσενικα χωρις ιδιαιτερα προβληματα
 
Στην περιπτωση που δε θα μαλωνουν... υπαρχει κανενα αλλο προβλημα που μπορει να προκυψει; Ας πουμε θα συνεχιζουν να κελαηδανε;
 
Και εγω την ίδια απορία έχω με τον Στέλιο θα κελαιδάνε; Σκέφτομαι να βάλω κοτανάθρα σαν και αυτα

https://culpret.gr/_img/big_pics/26780.jpg
 
Θέλω να σας ενημερώσω ότι τις 2-3 πρώτες μέρες ένας μόνο μονοχνωτος μάλωνε με τους άλλους κατά τα άλλα 2,5 μήνες τα πήγαν μια χαρά, αλλά απο κελάηδημα τίποτα κανένας.Ακόμα και τώρα που εδω και 10 μέρες είναι χώρια κανείς δε λέει τίποτα.
 
μαλλον ακομα δεν κελαιδουν γιατι θα εχουν πτερρορια αυτην την περιοδο!
 
Αν η κλουβα ειναι ευρυχωρη δεν υπαρχει κανεναν προβλημα.Αν τα καναρινια ειναι πανω κατω ιδια ηλικιακα ακομα καλυτερα. Πολλες ταιστρες και ποτηστρες θα περιορισουν τους καυγαδες που τον πρωτο καιρο δεν αποφευγονται ουτε μεταξυ θυληκων. Οταν συνηθισουν το νεο χωρο μια χαρα θα κελαιδανε
 
Back
Top