Ασθένειες Θα ξανακελαηδήσει το καναρίνι μου μετά απο επίθεση γερακιού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Toliscr7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Toliscr7

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2020
Μηνύματα
571
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν πριν από λίγη ώρα είχα το καναρίνι στο μπαλκόνι και ήμουν και εγώ έκανα κάτι δουλειές σε μια στιγμή βλέπω πάνω στο κλουβί ένα γεράκι,η ερώτηση μου είναι η εξής το καναρίνι θα μπορέσει να ξανακελαηδησει μετά από την επίθεση?
 
@kom το κλουβί το είχε σε ένα τραπέζι ήρθε έκατσε πάνω και το καναρίνι ήταν τέλειος κάτω δεν το τραυμάτισε ευτυχώς ούτε έριξε κάτω το κλουβί
 
...η ερώτηση μου είναι η εξής το καναρίνι θα μπορέσει να ξανακελαηδησει μετά από την επίθεση?

Η ερώτησή σου και η ανησυχία σου θα έπρεπε να ήταν αν τελικά το πουλάκι δεν χάσει τη ζωή του κι όχι αν και πότε θα ξανακελαηδήσει...
 
@TZANNSPY το καναρίνι του είναι καλά?
[automerge]1641477170[/automerge]
@TZANNSPY αυτό που πρόσεξα στο μέρος που μένω είναι ότι υπάρχουν αρπακτικά που δεν τα θυμάμαι να υπήρχαν
 
Φτιάξτε προστασία για όταν θα είστε έξω ειδικά όσοι είστε σε χωριά κτλπ. Δεν γίνεται να τα βγάζετε εξω και να είστε συνέχεια από πάνω τους. Κάποια στιγμή θα λείψετε και θα γίνει το κακό.
 
@HxC συμφωνώ απόλυτα απλά όποτε το βγάζω έξω το κλουβί είτε θα ειμαι δίπλα του διότι θα κάθομαι στο μπαλκόνι είτε όταν θα το καθαρίζω συν το καλοκαίρι επειδή θα είναι όλη μέρα έξω λόγο ζέστης
 
αυτό που πρόσεξα στο μέρος που μένω είναι ότι υπάρχουν αρπακτικά που δεν τα θυμάμαι να υπήρχαν
Είσαι πολύ μικρός για να βγάζεις συμπεράσματα.😁
Στην Λάρισα και ειδικά στις περιοχές εκτός Κέντρου υπήρχαν πάντα πολλά σαΐνια και κιρκινέζια που αναζητούν υποψήφια θύματα σαν το καναρίνι σου.
Απόστολε, βασικός κανόνας το κλουβί πάντα με προστασία στο μπαλκόνι.
 
@Vada έχει δίκιο έβγαλα συμπέρασμα χωρίς να γνωρίζω αλλά δεν είχε ξαναδεί σαινη ή κιρκινέζι εκεί που μένω δηλαδή τα 17 χρόνια που μένω
[automerge]1641478352[/automerge]
@Alexx προστασία εννοεί να φτιάξεις κάποιο κουτί ας πούμε με σίτα,υπάρχουν και στο εμποριο αν δεν κάνω λάθος
 
στις περιοχές εκτός Κέντρου υπήρχαν πάντα πολλά σαΐνια και κιρκινέζια που αναζητούν υποψήφια θύματα σαν το καναρίνι σου.
Και στις πόλεις επίσης υπάρχουν πολλά αρπακτικά όπως κουκουβάγιες, καρακάξες και γεράκια, αρκούν μερικά δευτερόλεπτα για να γίνει η ζημιά.

Τι εννοείτε προστασία;

Στην ενότητα ''Ιδιοκατασκευές- Παρουσιάσεις εκτροφείων'' θα βρείτε πολλές ιδέες για προστασία που έχουν ήδη φτιάξει φίλοι του forum.
 
Εγώ που είχα πρόσφατα την ίδια ατυχία έχασα 3 από τα 4 καναρίνια μου και το 4ο τραυματίστηκε σοβαρά επιβίωσε εν τέλει και είναι καλά τώρα και κελαιδαει κανονικά όπως πριν θεωρώ πως αν είναι καλός τραγουδιστής δεν θα τον τρομάξει ένα γεράκι 😉
 
σε μια στιγμή βλέπω πάνω στο κλουβί ένα γεράκι
Το ότι το πουλάκι μόνο τρομοκρατήθηκε, αλλά δεν πληγώθηκε, σημαίνει ότι υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες να κελαηδήσει ξανά. Παρά ταύτα, θα σου προτείνω να απολυμάνεις άμεσα το κλουβί συμπεριλαμβανομένης της επιφάνειας στην οποία ακούμπησε το γεράκι. Γενικά τα αρπακτικά φέρουν (και μεταφέρουν) μικρόβια σε διάφορα σημεία του σώματός τους.
 
Back
Top